SVET SA NESTRPLJENJEM IŠČEKUJE MASOVNU VAKCINACIJU Početak za nekoliko dana
1.12.2020 14:28 Autor: Vladimir Jokanović
Vakcinacija protiv Covid-19 započela je ili bi trebalo da krene ovih dana u više zemalja, a nekoliko proizvođača čeka na odobrenje nadležnih agencija da bi krenuli sa distribucijom i prodajom. Očekivanja su velika, od onih da će 2021. biti godina ogromnog ekonomskog rasta do onih da će svakodnevni život ponovo biti običan i da ljudi više neće morati da izbegavaju jedni druge. Evo kako trenutno stoje stvari:
Prve doze vakcina protiv korona virusa kompanije Pfizer transportovane su u ponedeljak iz Belgije u SAD avionom kompanije United Airlines. Pfizer vakcine počeće da se upotrebljavaju odmah nakon što preparat dobije odobrenje američke Agencije za hranu i lekove (FDA). Još neodobrena vakcina kompanije Pfizer razvijena je u partnerstvu sa nemačkom biotehnološkom kompanijom BioNTech. Primena vakcine mogla bi da počne najranije 7. decembra.
Vodeći američki epidemiolog Entoni Fauči (Anthony Fauci) pozvao je u ponedeljak građane da „budu deo rešenja“ i da se vakcinišu kada vakcina protiv korona virusa bude dostupna, dok se SAD pripremaju za prvu fazu imunizacije protiv Covid-19.
Farmaceutska kompanija Moderna zatražila je u ponedeljak od američkih i evropskih regulatornih organa da dozvole upotrebu njene vakcine. Kompanija se obratila FDA sa zahtevom da preispita prošireni skup podataka, koji pokazuje da je vakcina 94,1 odsto efikasna u sprečavanju zaraze Covid-19 i 100 odsto efikasna u sprečavanju teških slučajeva bolesti. Pfizer i BioNTech saopštili su da su predale Evropskoj agenciji za lekove (EMA) zahtev za uslovno odobrenje njihove vakcine protiv korona virusa.
Evropska komisija saopštila je da Mađarska može po hitnoj proceduri da dozvoli uvoz ruske vakcine protiv Covid-19, ali samo za svoje građane i uz punu odgovornost. Povodom najava da će Mađarska dozvoliti uvoz i upotrebu ruske vakcine prtiv korona virusa, u EK navode da hitno odobrenje na nacionalnom nivou jeste jedan od mogućih načina za uvoz te vakcine. Evropska komisija navodi da će odluku o tome da li će vakcinacija protiv Covid-19 biti obavezna donositi pojedinačno zemlje članice EU na bazi svojih nacionalnih politika.
Rusija je isporučila prvu seriju vakcina Sputnjik V za civilnu upotrebu u bolnici na jugu Moskve. Bolnica je saopštila u nedelju da je počela da vakciniše lokalno stanovništvo prošle sedmice. Gradska bolnica Domodedova, saopštila je da su stanovnici koji žele da se vakcinišu morali unapred da se registruju na vladinom veb sajtu i da tog dana uz lične dokumente prilože na uvid negativan rezultat testa na Covid-19. Efikasnost vakcine Sputnik V je 95 odsto, prema tvrdnjama ruskih stručnjaka.
Vakcina Epivakkorona protiv Covid-19, koju je razvio Ruski državni istraživački centar za virusologiju i biotehnologiju, mogla bi biti puštena u civilnu cirkulaciju u decembru, najavio je u ponedeljak direktor Centra. Prema planu prva serija vakcina koja će biti stavljena u civilni promet trebalo bi da bude testirana u institucijama ministarstva zdravlja najranije 7. ili 8. decembra.
Američki proizvođač vakcina, kompanija Novavax saopštila je u nedelju da je ponovo odložila početak kasnije faze testiranja eksperimentalne vakcine protiv korona virusa u SAD i poručila da očekuje da će testiranje početi narednih nedelja, umesto u novembru. To je drugi put da je Novavax, čije je testiranje vakcine u kasnoj fazi u Velikoj Britaniji u toku, odložila testiranje u trećoj fazi u SAD, nakon što je to učinila u oktobru.
Velika Britanija bi u toku ove nedelje trebalo da odobri upotrebu vakcine koju su razvile kompanije Pfizer i BioNTech, dok bi isporuka trebalo da otpočne nekoliko sati nakon izdavanja odobrenja. Imunizacija pomenutom vakcinom trebalo bi da započne 7. decembra.
U nemačkoj Nacionalnoj strategiji vakcinacije usvojenoj početkom novembra, navedeno je da što pre treba napraviti infrastrukturu za masovnu vakcinaciju, iako još nije izvesno koja vakcina će biti na raspolaganju, kada i u kojim količinama.
Kina je obezbedila eksperimentalnu vakcinu protiv korona virusa severnokorejskom lideru Kim Džong Unu i njegovoj porodici, tvrde američki stručnjaci koji se pozivaju na japanske izvore. Kina je još u oktobru saopštila da poseduje 13 potencijalnih vakcina za koje su već započeta klinička ispitivanja, a četiri je prešlo u treću fazu testiranja. Stotine hiljada dobrovoljaca uključeno je u programe testiranja četiri vakcine. Vakcina kompanije Sinovac Biotech pokazala se najuspešnijom.
Od vakcine koju su zajedno razvili Astra Zeneca i Oxford puno se očekivalo, ali su testiranja i preliminarne procene pokazali da rezltati imaju značajne greške. Još nije poznato koliko će koštati jedna doza vakcine protiv korona virusa, jer se one razlikuju od proizvođača do proizvođača, ali najčešće pominjana cena je oko 10 evra. Prema navodima stručnjaka potrebno je da dve trećine stanovništva primi vakcinu da bi populacija stekla kolektivni imunitet.