Leksikon 2024: Branimir Jovanović

Aktivni građani ključni za jake institucije koje su osnova ekonomskog razvoja

EUInvesticijePoslovanjeSvet

25.12.2024 13:22 Autor: Marko Andrejić 2

Aktivni građani ključni za jake institucije koje su osnova ekonomskog razvoja Aktivni građani ključni za jake institucije koje su osnova ekonomskog razvoja
Branimir Jovanović je ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije i stručnjak za Severnu Makedoniju i Srbiju. Njegovi trenutni istraživački interesi uglavnom obuhvataju ekonomsku... Aktivni građani ključni za jake institucije koje su osnova ekonomskog razvoja

Branimir Jovanović je ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije i stručnjak za Severnu Makedoniju i Srbiju. Njegovi trenutni istraživački interesi uglavnom obuhvataju ekonomsku nejednakost, siromaštvo, fiskalnu politiku, oporezivanje, socijalne politike, radna prava, kao i finansijske krize i oporavak nakon kriza.

Ranije se bavio istraživanjima monetarne politike, kreditne aktivnosti, deviznih kurseva, trgovine, direktnih stranih investicija (FDI), doznaka, održivosti tekućeg računa, prognoza, kao i cena nekretnina.

Bio je savetnik ministra finansija Severne Makedonije od 2017. do 2019. godine i istraživač u Centralnoj banci Severne Makedonije od 2007. do 2015. godine. Doktorirao je na Univerzitetu u Rimu „Tor Vergata“.

Pitali smo Branimira Jovanovića, šta je po njegovom mišljenju obeležilo 2024. godinu?

Događaj godine

– Protesti studenata. Nije čisto ekonomski događaj, ali i te kako ima uticaj na ekonomiju, jer su aktivni građani ključni za dobro vladanje i jake institucije, koje su, zauzvrat, osnova ekonomskog razvoja. To je uostalom jedna od glavnih teza Ačemoglua, Džonsona i Robinsona, ovogodišnjih dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju.

Ličnost godine

– Donald Tramp. Ne zato što ga volim, već zato što smatram da će imati ogroman uticaj na globalnu privredu i mnoge druge stvari. Ne verujem da će okončati rat u Ukrajini, povući Ameriku iz NATO-a ili uvesti carine od 20 odsto na sav uvoz u Ameriku, ali će neprestano pretiti i Ukrajini i evropskim državama da ih više neće podržavati, što će stvarati neizvesnost, i uvešće carine na pojedine proizvode, što će usporiti svetsku privredu. Biće i onih koji će profitirati od njegove vladavine, poput Elona Maska i ostalih milijardera, kao i kripto industrije. Ali većini ljudi će biti gore.

Najbolji poslovni potez godine

– Možda nije poslovni potez, ali je po meni najznačajniji ekonomski izveštaj koji je objavljen u poslednje vreme – izveštaj Marija Dragija o konkurentnosti evropske privrede. Poruka koju su verovatno svi čuli jeste da je Evropskoj uniji potrebno oko 800 milijardi evra dodatnih investicija svake godine kako bi držala korak sa Amerikom i Kinom. Izveštaj sadrži još mnogo toga, uglavnom poznatih stvari o kojima ekonomisti već neko vreme govore, ali koje se nažalost nikako ne sprovode. Možda se ni Dragijev izveštaj neće sprovesti, ali ćemo bar imati odgovor na pitanje zašto Evropa stagnira i polako gubi primat.

Promašaj godine

– Nemačka vlada. Kako su radili, dobro je da su pali. Loše je što se to dešava u trenutku kada nemačka privreda prolazi kroz najveću krizu u novije vreme. Još gore je to što nova vlada verovatno neće biti puno bolja. Nemačkoj su potrebne strukturne promene kako bi izašla iz ove krize – potreban im je novi model rasta, nova industrijska politika i ogromne investicije u energetiku. Da bi se to ostvarilo država mora trošiti, ali oni to nažalost ne mogu, jer imaju čvrsto fiskalno pravilo definisano u ustavu koje im vezuje ruke. Zato se bojim da će se stagnacija iz poslednjih nekoliko godina nastaviti i da će Nemačka, nažalost, imati izgubljenu dekadu – ili čak dekade – kao što je to bio slučaj sa Japanom.

Očekivanja u 2025. godini

– Biće to još jedna teška i neizvesna godina. Ono što će biti bolje u odnosu na prethodne dve je što se inflacija smirila i što su kamatne stope počele padati, a to će pozitivno uticati na potrošnju. Ono što će biti lošije je što je neizvesnost još veća nego ranije – ratovi u Ukrajini i Gazi se nastavljaju, ključa na mnogim mestima širom sveta, krize izbijaju preko noći, i niko ne zna šta nova američka administracija donosi. Ali, kao što kaže ona izreka – noć je najtamnija pred zoru, tako da se nadam da će uskoro početi svitanje.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.