Američki ministar zdravlja zabranjuje veštačke boje u hrani
22.4.2025 18:04 Autor: Redakcija Biznis.rs 1



Ministar zdravlja Robert Kenedi mlađi (Robert Kennedy Junior, skraćeno RFK Jr.) će objaviti zabranu određenih veštačkih boja za hranu u Sjedinjenim Američkm Državama, navodi se u saopštenju zdravstvene agencije,a prenosi BBC. Kenedi planira da najavi postepeno ukidanje sintetičkih boja na bazi nafte kao „veliki korak napred u naporima administracije da učini Ameriku ponovo zdravom“, saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo zdravlja i socijalnih službi SAD (HHS).
Nisu navedeni tačni datumi za promene, ali HHS je rekao da će Kenedi saopštiti više detalja. Boje – koje se nalaze u desetinama namirnica, uključujući žitarice za doručak, slatkiše, grickalice i pića – povezane su sa neurološkim problemima kod neke dece. Tokom kampanje zajedno sa Donaldom Trampom (Donald Trump), Kenedi je prošle godine obećao da će preuzeti veštačke boje za hranu, kao i ultra-prerađenu hranu u celini kada je potvrđeno da vodi do vodeće američke zdravstvene agencije.
Ovaj potez je usledio nakon što je Agencija za hranu i lekove (FDA) ranije ove godine zabranila jednu boju, crvenu boju tri, iz američke hrane i farmaceutskih proizvoda počevši od 2027. godine, navodeći njenu vezu sa rakom u studijama na životinjama. Kalifornija je zabranila boju još 2023. Većina veštački obojene hrane se pravi od sintetičkih hemikalija na bazi nafte, prema nutricionističkom neprofitnom Centru za nauku od javnog interesa (CSPI).
Neke od boja za hranu na bazi nafte uključuju plavu jedan, koja se koristi u slatkišima i pekarskim proizvodima; crvenu 40, koji se koristi u gaziranim pićem, slatkišima, pecivima i hrani za kućne ljubimce; i žutu šest, koji se takođe koristi u pekarskim proizvodima i pićima. Sintetičke boje za hranu nalaze se u desetinama popularne hrane, uključujući M&M’s, Gatorade, Kool-Aid i Skittles.
Jedina svrha veštačkih boja za hranu je da „zarade novac kompanijama za hranu“, rekao je dr Piter Luri (Peter Lurie), bivši zvaničnik FDA i predsednik CSPI. „Boje za hranu pomažu da ultra-obrađena hrana bude privlačnija, posebno deci, često maskirajući odsustvo važnog sastojka, poput voća“, rekao je on. „Ne trebaju nam sintetičke boje u zalihama hrane i niko neće biti oštećen njihovim odsustvom.“

Kompanije su pronašle načine da eliminišu mnoge boje u drugim zemljama, uključujući Britaniju i Novi Zeland, rekla je bivša profesorka ishrane sa Univerziteta u Njujorku Marion Nestle. Na primer, u Kanadi, Kellogg koristi prirodne boje za hranu kao što su sok od šargarepe i lubenice za bojenje žitarica Froot Loops, uprkos upotrebi veštačkih boja u SAD. Koliko su štetne sintetičke boje je diskutabilno, rekla je gospođa Nestle. „One očigledno izazivaju probleme u ponašanju kod neke – ali nikako kod sve dece, a povezani su sa rakom i drugim bolestima u studijama na životinjama“, rekla je ona. „Pokrenuto je dovoljno pitanja o njihovoj bezbednosti da bi se opravdalo njihovo uklanjanje, posebno zato što to nije velika stvar“, dodala je ona.
Pročitajte još:
Britanski ministri zdravlja su se 2008. godine složili da do 2009. postupno ukinu šest veštačkih boja za hranu, dok Evropska unija zabranjuje neke boje i zahteva oznake upozorenja na drugima. Poslednjih meseci, Kenedijeva zabrana boja za hranu našla je zamah u nekoliko državnih zakonodavnih tela. Zapadna Virdžinija je prošlog meseca zabranila sintetičke boje i konzervanse u hrani, dok su slični koraci primenjeni u drugim državama.
MinjaKristalŠminkanje
23.4.2025 #1 AuthorOvo bi mogli i kod nas da zabrane. Neka boje prirodnim bojama cveklom, kupusom…