BEZ VEĆIH MIGRACIJA OVE GODINE Broj boravišnih dozvola prepolovljen u prvom polugodištu, objavila OECD
19.10.2020 15:30 Autor: Julijana Vincan
Broj izdatih boravišnih dozvola smanjio se za gotovo polovinu u prvih šest meseci, što je bez presedana, objavila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i ocenila da će međunarodne migracije biti izrazito male u ovoj godini.
„Pandemija korona virusa imala je veliki uticaj na migracijske tokove u prvoj polovini godine“, piše u saopštenju OECD, koja okuplja četrdesetak razvijenih zemalja.
Smanjen je broj izdatih novih boravišnih dozvola za 46 odsto, ali bi on, kako je navedeno, mogao biti delimično nadoknađen u drugoj polovini godine.
Taj pad nije iznenađujuć, navodi se u saopštenju, s obzirom na zatvorene granice i ograničena kretanja tokom više meseci. Međutim, uticaj krize uveliko se razlikuje od zemlje do zemlje.
„Ima mnogo zemalja OECD, posebno izvan Evrope, gde je priliv migranata jednak nuli, poput Australije, Japana, SAD, Južne Koreje“, izjavio je Žan-Kristof Damot (Jean-Christophe Dumont), šef odeljenja za međunarodne migracije u okviru OECD.
OECD naglašava da je u Evropi drugačija dinamika. Na primer, u Švedskoj je zabeleženo smanjenje, ali mnogo manje nego negde drugde.
„U zemljama poput Francuske, došlo je do izuzetno velikog pada broja izdatih dozvola, posebno u aprilu, ali u junu se vratio na nivo od prošle godine. Sve u svemu, međunarodne migracije u zoni OECD biće izuzetno male ove godine“, navodi se u saopštenju.
Lane, pre pandemije, broj migranata primljenih iz humanitarnih razloga u zemlje članice OECD pao je za 25 procenata. Taj se pad uglavnom pripisuje SAD, gde je administracija Donalda Trampa (Donald Trump) pooštrila migracijsku politiku.
Nasuprot tome, migracije radnika, kako je istaknuto, beleže snažan rast od 13 odsto u proseku. Najviše u Ujedinjenom Kraljevstvu (42 procenta), Finskoj (29 odsto), Luksemburgu (29 procenata) i Francuskoj (12 odsto).
„U evropskim članicama OECD, Izraelu i SAD, migranti su prezastupljeni u uslužnom sektoru, gde ima veliki broj niskokvalifikovanih radnika, posebno zaposlenih kao pomoć u kući, kao i u hotelima i restoranima“, podseća organizacija.