CENE NAFTE PORASLE DO NIVOA SA POČETKA MARTA Optimizam zbog dogovora Moskve i Rijada

SvetVesti

3.6.2020 11:28 Autor: Vladimir Jokanović

CENE NAFTE PORASLE DO NIVOA SA POČETKA MARTA Optimizam zbog dogovora Moskve i Rijada CENE NAFTE PORASLE DO NIVOA SA POČETKA MARTA Optimizam zbog dogovora Moskve i Rijada
Cene nafte nastavile su rast zbog sve većih izgleda da će sporazum OPEC+ o ograničenoj proizvodnji biti produžen i nakon isteka 1. jula. Severnomorska... CENE NAFTE PORASLE DO NIVOA SA POČETKA MARTA Optimizam zbog dogovora Moskve i Rijada

Cene nafte nastavile su rast zbog sve većih izgleda da će sporazum OPEC+ o ograničenoj proizvodnji biti produžen i nakon isteka 1. jula. Severnomorska nafta Brent prvi put od početka marta vredi više od 40 dolara po barelu, a njena cena je u sredu 3. juna ujutro (CET) dostigla 40,28 dolara za barel. Istovremeno, cena američke nafte WTI (West Texas Intermediate) popela se na 37,68 dolara za barel, prema podacima specijalizovanog portala za monitoring energetskog tržišta „OilPrice“.

Saudijska Arabija i Rusija veoma su blizu dogovora o produženju ograničenja proizvodnje, navode izvori pomenutog portala. Budući da se Moskva zalaže za prestanak ograničenja u julu, a Rijad za njegovo produženje do kraja godine, na pomolu je kompromis prema kojem će sporazum biti produžen do 1. septembra.

Podsetimo, sporazum OPEC+ o smanjenju proizvodnje stupio je na snagu 1. maja, a od tada cene nafte rastu posle aprilskog kraha tržišta. Cena WTI pala je 20. aprila na negativnih 37,63 dolara za barel, a Brent ispod 20 dolara za barel. Sada su se cene vratile na nivo pre proglašenja pandemije korona virusa.  

Irak, drugi najveći proizvođač nafte iz OPEC najavio je da će ostati privržen sporazumu OPEC+ i da če dodatno smanjiti proizvodnju, rekao je potpredsednik iračke Vlade i vršilac dužnosti ministra za naftu, Ali Alavi.

„Uprkos teškim finansijskim ograničenjima Iraka, bavimo se tehničkim problemima da bismo omogućili da dodatno smanjimo proizvodnju nafte. I dalje ostajemo posvećeni sporazumu OPEC+ i dajemo svoj doprinos osiguravanju stabilnog globalnog tržišta energije“, izjavio je Alavi.  

Prema navodima AFP, koji se poziva na podatke iračkog Ministarstva za naftu,  prihodi Bagdada od nafte porasli su od aprila, uprkos manjoj proizvodnji i prodaji nafte. Irak je od prodaje nafte u maju zaradio 2,09 milijardi dolara, dok je u aprilu zarada bila 1,4 milijarde dolara.

Uporedo sa smanjenjem proizvodnje, došlo je do oštrog pada cene brodskog prevoza nafte. Cena angažovanja tankera sada je 77 odsto niža u odnosu na najviši nivo iz marta.

Smanjenje proizvodnje koje je, uz porast potražnje za 20 odsto u maju,  ključno doprinelo oporavku cena, imalo je negativne efekte na naftnu industriju. Teksaške kompanije otpustile su 90.000 radnika koji su bili zaposleni na poslovima eksploatacije nafte i gasa, a mnoga nalazišta nafte u Severnom moru i Meksičkom zalivu u međuvremenu su napuštena zbog neisplativosti proizvodnje.  

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.