COP29 u senci geopolitike i skandala
17.11.2024 12:15 Autor: Vladimir Jokanović 3
Dvonedeljna konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP29 u Bakuu, prestonici Azerbejdžana, nazvana „COP za klimatsko finansiranje” trebalo bi da omogući dogovor o prikupljanju 1.000 milijardi dolara za potrebe postizanja klimatskih ciljeva, ali za sada je klima u senci geopolitike i skandala.
Pregovori o klimi pod okriljem Ujedinjenih nacija (COP) „više ne služe svrsi“ i hitno im je potrebna reforma, naveli su stručnjaci, uključujući bivšeg generalnog sekretara UN Ban-Ki Muna i bivšu šeficu za klimatske promene UN Kristijanu Figeres (Christiana Figueres), prenosi BBC.
U pismu upućenom UN, istaknute ličnosti su poručile da zemlje ne bi trebalo da budu domaćini pregovora ukoliko ne podržavaju postepeno ukidanje fosilnih goriva. Prethodno je predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev rekao svetskim liderima okupljenim u njegovoj zemlji povodom COP29 da je prirodni gas „dar od Boga“ i da ne bi trebalo da bude kritikovan zbog njegovog plasiranja na tržište.
„Njegova trenutna struktura jednostavno ne može omogućiti promene potrebne brzinom i obimom koji su neophodni da bi se obezbedila sigurna klimatska budućnost za čovečanstvo“, navedeno je u pomenutom pismu.
Autori pisma su zabrinuti da trenutni proces COP nije u stanju da omogući brze promene niti da primora države da deluju. Na prošlogodišnjem sastanku COP28 u Dubaiju sve zemlje su se složile da treba da „pređu sa fosilnih goriva na održivije energetske sisteme“. Međutim, godinu dana kasnije emisije gasova koji izazivaju globalno zagrevanje ponovo su porasle, gotovo za jedan odsto.
„Imate svako pravo da budete ljuti. I ja sam ljut. Ljut sam jer smo na ivici klimatskog ambisa, a ne vidim dovoljno hitnosti niti političke volje da se suočimo sa ovom krizom“, saopštio je u četvrtak generalni sekretar UN Antonio Gutereš, nakon sastanka sa predstavnicima omladine i mladim ekološkim aktivistima.
Dok neke zemlje na samitu COP29 pokušavaju da postignu napredak u prikupljanju 1.000 milijardi dolara za klimatsko finansiranje namenjeno najugroženijim delovima sveta, političke tenzije bacile su senku na razgovore, a Argentina je u četvrtak povukla svoju delegaciju iz Bakua.
Iako nije naveden razlog za povlačenje, argentinski desničarski predsednik Havijer Milei, koji je ranije nazivao klimatsku krizu „socijalističkom laži“, dan ranije razgovarao je sa novoizabranim predsednikom SAD, Donaldom Trampom (Donald Trump). „Ti si moj omiljeni predsednik“, navodno mu je rekao Tramp, prenosi Sky News.
Njegova pobeda na predsedničkim izborima unela je neizvesnost u buduću ulogu SAD u klimatskim pregovorima i finansiranju, dok su tenzije između razvijenih i zemalja u razvoju isplivale na površinu kako na glavnim pozornicama, tako i u pregovaračkim sobama.
Lideri 13 najvećih emitera ugljen-dioksida, zemalja odgovornih za više od 70 odsto gasova koji zadržavaju toplotu u 2023. godini, nisu prisustvovali ovogodišnjem skupu. Među njima su kineski predsednik Si Đinping, američki predsednik Džo Bajden (Joe Biden) i indijski premijer Narendra Modi, kao i nemački kancelar Olaf Šolc (Olaf Scholz) i brazilski predsednik Lula da Silva.
„To je simptomatično, taj nedostatak političke volje za delovanje. Ne postoji osećaj hitnosti“, rekao je klimatolog Bil Her (Bill Hare) za agenciju Associated Press. Albanski premijer Edi Rama odstupio je od pripremljenog govora kako bi održao strastven govor. Postavio je pitanje o smislu klimatskih pregovora ako veliki zagađivači nastave da posluju kao i do sada. „Šta uopšte radimo ovde?“, pitao je Rama.
Najviši francuski zvaničnik za klimatska pitanja odlučio je da ne prisustvuje COP29 pregovorima o klimi u Azerbejdžanu nakon što je Alijev optužio Francusku za „brutalno“ suzbijanje brige o klimatskim promenama u njenim prekomorskim teritorijama, prenosi Politico.
Pročitajte još:
„Posle konsultacija i u dogovoru sa predsednikom republike i premijerom, neću ići u Baku sledeće nedelje,“ izjavila je ranije ove nedelje francuska ministarka za ekološku tranziciju Anjes Panije-Rinaše (Agnes Pannier-Runacher) pred francuskim Senatom, osudivši ove komentare kao „neprihvatljive“ i „neosnovane“
JEKSICA25
17.11.2024 #1 AuthorStrasno
LAV
17.11.2024 #2 AuthorDosta je gorucih tema.
VALERIJA
17.11.2024 #3 AuthorJa baš ne mogu da razumem što se toliki budžet odvaja kad je potrebno samo da ograniče širenje i ugase globalne aktivnosti koje utiču na klimatske promene te da se nađe alternativa za ugašene stanice izroka svih poremećaja za zemlji.