Foxconn će proizvoditi električne automobile za Mitsubishi
21.3.2025 09:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Tajvanski Foxconn je blizu obezbeđivanja ugovora o električnim vozilima sa Mitsubishi Motorsom, što je veliki potez za napore dobavljača telefona iPhone da se probije u automobilsku industriju.
Očekuje se da će najveći svetski proizvođač elektronike u narednim nedeljama objaviti ugovor o električnim vozilima za japanskog proizvođača automobila, što bi mu omogućilo da proširi svoju liniju nižih modela, piše SEEbiz.
Dogovor bi bio prevrat za Foxconn, koji pokušava da prodre u proizvodnju električnih vozila od 2019. godine. Dovođenje proizvođača elektronike po ugovoru da proizvodi svoja električna vozila, takođe, bi označilo veliki pomak za automobilsku industriju dok se bori protiv dominacije Kine u automobilima sa velikim softverom.
Mitsubishi Motors, koji već neko vreme razmišlja o dogovoru sa Foxconnom, vidi koristi u smanjenju troškova svog razvoja i proizvodnje kroz partnerstvo sa tajvanskom grupom i potencijal da poveća svoj inventar automobila za prodaju, rekao je jedan od ljudi.
Japanski proizvođač automobila odbio je da komentariše partnerstvo sa Foxconnom, ali je rekao da će „nastaviti da istražuje mogućnosti saradnje sa različitim partnerima kako bi se postigao održivi rast“.
Udruživanje sa dobro kapitalizovanom kompanijom sa korenima izvan automobilskog sektora predstavlja alternativni put za industriju koja se do sada fokusirala na velika spajanja, saveze i projektna partnerstva između proizvođača automobila.
Do sporazuma je došlo nakon propasti pregovora o spajanju Honde i Nissana, drugog najvećeg akcionara Mitsubishi Motorsa.
Japanski automobilski megadogovor pokrenut je Foxconnovim pokušajima Nissanovog partnera Renaulta o preuzimanju udela u posrnulom japanskom proizvođaču automobila.
Dogovor s Mitsubishijem mogao bi Foxconnu omogućiti još jedan put u savez s Nissanom, ali izgledi su i dalje neizvesni jer Nissan upravo imenuje novog izvršnog direktora koji će izvući grupu iz financijske krize.
Predsednik Foxconna Young Liu rekao je investitorima ranije ovog meseca da se očekuje da će ugovor o suradnji s japanskim proizvođačem automobila biti „potpisan za mesec ili dva“, ali tada nije imenovao partnera.
Pročitajte još:
Tajvanska grupa, koja proizvodi komponente i sastavlja elektroničke uređaje u rasponu od pametnih telefona do robota za kupce širom sveta, od 2019. godine gradi posao s ugovornim dizajnom i proizvodnjom električnih vozila s ciljem da postane „Android među električnim vozilima“.
Desetogodišnje iskustvo tvrtke u upravljanju opskrbnim lancima i brzom skaliranju proizvodnje za nove modele omogućilo bi joj da pomogne proizvođačima automobila da skrate vreme razvoja, smanje troškove proizvodnje i dosta brže plasiraju proizvode na tržište, rekao je Liu.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.