Zapadna Sahara u centru investicija

Maroko se vraća na svetsku scenu – fudbal, vozovi i geopolitička šahovska tabla

AnalizaInvesticijePoslovanjeSvet

18.5.2025 10:26 Autor: Žikica Milošević 20

Maroko se vraća na svetsku scenu – fudbal, vozovi i geopolitička šahovska tabla Maroko se vraća na svetsku scenu – fudbal, vozovi i geopolitička šahovska tabla
Nešto se menja na zapadu Afrike. Naime, u poslednjih godinu dana došlo je do ogromne promene geopolitičkog uticaja i statusa Maroka. Prvo su Abrahamskim... Maroko se vraća na svetsku scenu – fudbal, vozovi i geopolitička šahovska tabla

Nešto se menja na zapadu Afrike. Naime, u poslednjih godinu dana došlo je do ogromne promene geopolitičkog uticaja i statusa Maroka. Prvo su Abrahamskim sporazumima potpisanim sa Izraelom uspostavili diplomatske odnose sa jevrejskom državom, a zatim su prošle godine Francuska i Španija, posle dugo vremena tvrdokornog stava da je Zapadna Sahara teritorija u kojoj moraju odlučiti Ujedinjene nacije, priznale da je ta regija autonomna pokrajina Maroka i da je najbolje da ova zemlja njome upravlja.

Odjednom su se slile investicije i u Maroko, ali i u Zapadnu Saharu, koja je bila „zabranjena zona“ za investicije decenijama – poput palestinske Zapadne obale pod kontrolom Izraela. Maroko je napravio brzu prugu, a takođe sa Španijom i Portugalom organizuje Svetsko prvenstvo u fudbalu 2030.

Stoga, ako ste poslednji put čuli za Maroko kada je u Kataru pobedio Španiju i Portugal na Svetskom prvenstvu u fudbalu – vreme je da ga opet upišete na kartu sveta. Ne zbog fudbala, iako će ga 2030. ponovo igrati pred domaćom publikom, već zbog mnogo ozbiljnije stvari: Maroko je tiho, ali odlučno postao nova tačka geopolitičkog i investicionog uspona Severne Afrike.

Dakle, sve je počelo „Abrahamskim sporazumima“, serijom diplomatskih dogovora koje su UAE, Bahrein, Sudan i Maroko potpisali sa Izraelom, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država. Maroko je tada obnovio diplomatske odnose sa Tel Avivom, a zauzvrat dobio implicitnu podršku Amerike za svoj stav da je Zapadna Sahara deo njegove teritorije. I to je bio tek početak priče o Zapadnoj Sahari, za koju će se ispostaviti da je ključ cele priče.

Dugogodišnja “zamrznuta teritorija”, koju je UN tretirao kao nerešen status, naglo je postala legitimna meta investicija. Kada su prošle godine i Francuska i Španija, donedavni „branitelji međunarodnog prava“, odlučile da priznaju autonomiju Zapadne Sahare u okviru Maroka kao „najrealniji kompromis“, situacija se naglo promenila. Nafta i fosfati više nisu bili „zabranjena roba“, a Dahla i El Ajun su od „gradova duhova“ i meta tek povremenih turista i surfera, postali centri pažnje evropskih i zalivskih investicionih fondova.

Foto: Freepik.com / kbza

Maroko je u međuvremenu postao prva afrička zemlja sa brzom prugom (LGV Al Boraq), koja spaja Tanger i Kazablanku brzinom od 320 km/h. Sledeća etapa ide još južnije, što više ne izgleda kao avantura, već kao logičan razvoj situacije – naročito ako znamo da će za pet godina fudbalski spektakl biti organizovan zajedno sa Španijom i Portugalom.

Ono što je Maroko uspeo jeste da svoje geopolitičke karte veže za konkretne infrastrukturne projekte. Dok druge zemlje pričaju o strateškom značaju, Maroko gradi pruge, aerodrome i luke.

Zapadna Sahara – od tamne do svetle tačke na mapi

Donedavno je Zapadna Sahara za sve ozbiljne investitore bila „crvena zastavica”. Iako bogata fosfatima, ribom i potencijalom za obnovljive izvore energije (vetar i sunce), malo ko se usuđivao da uloži u regiju čiji status zvanično još nije rešen.

Ali novac ne voli vakuum. Od trenutka kada su evropske sile prešle sa neutralnosti na pragmatičnost, Zapadna Sahara je postala „nova destinacija“ za sve koji žele biti prvi na terenu – od logističkih centara, preko agrobiznisa do zelene energije.

Dahla, Zapadna Sahara / Foto: Wikimedia/Bertramz

Darko Obradović, programski direktor Centra za stratešku analizu, kaže za Biznis.rs da Maroko svojim geopolitičkim izborima ostvaruje interese koje nije mogao decenijama.

„Atraktivnost u pogledu ulaganja je, pre svega, kontramera da se migranti iz Sahela uposle na svom kontinentu. Ovo odražava novi pristup da se problemi rešavaju kroz upravljanje krizama na njihovom izvoru. Jaka ekonomija partnera EU na severu Afrike omogućice asporpciju migranata i osnažiti sposobnost tih zemalja da se nose sa ovim izazovom”, objašnjava Obradović.

Maroko je, za razliku od mnogih zemalja koje su večno zaglavljene između kolonijalne prošlosti i globalne periferije, odlučio da preuzme inicijativu. U partnerstvu sa državama Persijskog zaliva, koje više ne gledaju na Afriku kao na kontinent za humanitarnu pomoć, već kao tržište i saveznički prostor, Rabat gura sopstveni narativ: mi smo vrata Afrike, mi smo deo Mediterana, i mi želimo mesto za stolom.

I da, Maroko je postao jedina afrička zemlja čije ime stoji uz Španiju i Portugal kao domaćin Svetskog prvenstva 2030. godine. To nije samo sportska, već i geopolitička poruka: Maroko više nije „margina Evrope“, već njen južni prag.

U vreme kada mnoge balkanske zemlje i dalje raspravljaju da li se treba okrenuti Istoku ili Zapadu, Maroko pokazuje treći put – stratešku autonomiju povezanu sa konkretnim infrastrukturnim i energetskim planovima. Ako imate jasnu viziju, savezništva ne znače zavisnost, već priliku za stabilnost i razvoj, smatraju Marokanci. Posebno ako ste „predziđe“ Evrope, kao što je to i Balkan. Možda je ekonomska strategija Maroka putokaz i za druge.

U svetu koji traži nova tržišta, stabilne partnere i strateški značajne lokacije za upravljanje krizama, Maroko se nametnuo kao regionalni centar. I dok se drugi kolebaju, on gradi, potpisuje sporazume, otvara granice i postavlja se kao ključni igrač Severne Afrike, a možda i šire.

  • HANA

    18.5.2025 #1 Author

    Ĉim su potpisali sporazume o saradnji sa Izraelom…
    Interesantno…

    Odgovori

  • bajroslastičar

    18.5.2025 #2 Author

    Čarobni pejzaž i prelepi gradovi

    Odgovori

  • REA

    18.5.2025 #3 Author

    Zvuci primamljivo ovaj Maroko oduvek

    Odgovori

  • KIMCHI

    18.5.2025 #4 Author

    Odlicna vest za tako zanimljivo trziste

    Odgovori

  • ZELJKA

    18.5.2025 #5 Author

    Maroko je bogat svakako istorijom, tradicijom i kulturom. Mada ima i tu negativnu stranu.

    Odgovori

  • Šone

    18.5.2025 #6 Author

    Maroko koristi fudbal i infrastrukturu kao sredstvo za jačanje svoje globalne pozicije i regionalnog uticaja.

    Odgovori

  • MinjaKristalŠminkanje

    18.5.2025 #7 Author

    Interesantno. Bilo bi zanimljivo posetiti Maroko.

    Odgovori

  • VALERIJA

    18.5.2025 #8 Author

    Dosta zanimljivih stvari sam saznala.

    Odgovori

  • LAV

    18.5.2025 #9 Author

    Maroko je prelep i svakako ima sta i da ponudi turistima.

    Odgovori

  • JEKSICA25

    18.5.2025 #10 Author

    Priča koja jasno pokazuje kako se Maroko vraća u centar pažnje kroz sport, modernizaciju i sve važniju ulogu na svetskoj političkoj sceni.

    Odgovori

  • ZVONČICA

    18.5.2025 #11 Author

    Prelepa,mistična zemlja

    Odgovori

  • ZVEZDA

    18.5.2025 #12 Author

    To se i ocekivalo njih

    Odgovori

  • Faith

    18.5.2025 #13 Author

    Maroko, kažu zemlja obećana, sigurno da su i oni krenuli na bolje, posle godina ugnjetavanja

    Odgovori

  • PIKSI

    18.5.2025 #14 Author

    Impresivno je kako Maroko koristi sport i infrastrukturu za jačanje svoje međunarodne pozicije. Investicije u železnicu i sportsku infrastrukturu pokazuju strateški pristup razvoju. Možemo mnogo naučiti iz njihovog primera.

    Odgovori

  • SUNCICA

    18.5.2025 #15 Author

    Treba zadržati radnu snagu koja masovno dolazi u Evropske zemlje

    Odgovori

  • Vanja

    18.5.2025 #16 Author

    Sve je pod kontrolom Izraela!

    Odgovori

  • SUNCICA

    18.5.2025 #17 Author

    Vreme je da i Maroko oživi, prelepa zemlja

    Odgovori

  • darmar

    18.5.2025 #18 Author

    Prelep je Maroko, vredi ga posetiti.

    Odgovori

  • ELLA

    19.5.2025 #19 Author

    Lepa zemlja sa mnogo mogućnosti

    Odgovori

  • Aca1984

    19.5.2025 #20 Author

    Odlično da se Maroko razvija . Bio je dosta nerazvijen u odnosu na Tunis. Sad imaju i veliku pomorsku Luku

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.