OČI CELOG SVETA UPRTE U AMERIKU Nastavlja se izborna neizvesnost u SAD

SvetVesti

5.11.2020 13:23 Autor: Vladimir Jokanović

OČI CELOG SVETA UPRTE U AMERIKU Nastavlja se izborna neizvesnost u SAD OČI CELOG SVETA UPRTE U AMERIKU Nastavlja se izborna neizvesnost u SAD
Već treći dan u Americi traje prebrojavanje glasova predsedničkih izbora. Prema trenutnim rezultatima, koji nisu zvanični, nego se baziraju na projekcijama medija, demokratski kandidat... OČI CELOG SVETA UPRTE U AMERIKU Nastavlja se izborna neizvesnost u SAD

Već treći dan u Americi traje prebrojavanje glasova predsedničkih izbora. Prema trenutnim rezultatima, koji nisu zvanični, nego se baziraju na projekcijama medija, demokratski kandidat Džo Bajden je u prednosti nad aktuelnim predsednikom Donaldom Trampom. U trci za 270 elektorskih glasova, koliko je neophodno za izbornu pobedu, Bajden ima 253, a Tramp 214, dok se glasovi još prebrojavaju u šest država.

Rezultati u tri „ključne“ države, Pensilvaniji, Džordžiji i Arizoni, koje zajedno donose 47 elektorskih glasova odlučiće pobednika. Tramp ne bi smeo da izgubi ni u jednoj od njih da bi pobedio. Tramp je u prednosti u Severnoj Karolini (15), posle 95 odsto prebrojanih glasova. Bajden ima 0,6 odsto prednosti u Nevadi (6) nakon 86 odsto obrađenih glasova i u Arizoni (11) gde vodi sa oko 10.000 glasova više, posle 86 odsto obrađenih glasova. Trampova pobeda ne dovodi se u pitanje na Aljasci, koja nosi tri elektorska glasa.

Foto: Tanjug/AP

Trenutno je najuzbudljivija „borba“ za glasove u Arizoni, gde se topi Bajdenova prednost, dok se Trampove pristalice okupljaju ispred izbornog centra u Marikopi. Prema projekciji NYT Bajden je u prednosti za 2,4 odsto nakon 86 procenata obrađenih glasova. Pobeda u Arizoni donosi 11 elektorskih glasova.

Bajdenu su dovoljne pobede u Arizoni i Nevadi da sakupi tačno 270 elektorskih glasova i pobedi na izborima. Međutim, Trampov izborni štab podneo je sudske tužbe tražeći zaustavljanje brojanja glasova u Mičigenu, Pensilvaniji i Džordžiji, zbog sumnje u validnost rezultata. Trampov štab zatražio je i da se ponovi prebrojavanje glasova u Viskonsinu (10) i verovatno Mičigenu (16), preneo je Politico. U obe ove države mediji su proglasili pobedu Bajdena na bazi 98 odsto prebrojanih glasova.

Foto: Tanjug/AP

Tokom izborne noći, Tramp je u Mičigenu imao više od osam procenata prednosti posle 58 odsto prebrojanih glasova, a u Viskonsinu je vodio sa više od četiri odsto nakon 72 odsto obrađenih glasova, o čemu više možete pročitati OVDE. Iste večeri, Trampova prednost u Pensilvaniji iznosila je 14,6 procenata posle 64 odsto obrađenih glasova, a sada je njegova prednost spala na 2,6 procenata, nakon što je obrađeno 89 odsto glasova.

Foto: Tanjug/AP

U nedostatku preciznog objašnjenja zašto je brojanje glasova zastalo, pa je u Pensilvaniji, naprimer u prvih pet sati obrađeno 64 odsto, a nakon toga svega još 25 odsto za sledećih 36 sati, Tramp je izneo sumnje u regularnost izbora i obratio se sudu. Bajden je, recimo, pobedio u Viskonsinu za svega 0,6 odsto glasova.

Kao razlog za usporavanje brojanja i preokreta u državama u kojima je Tramp dosta ubedljivo vodio, a Bajden pobedio, mediji navode veliki broj glasova koji su stigli poštom, kao i da se oni broje na kraju. Takođe se navodi da su zbog epidemije korona virusa milioni glasali poštom. Američki mediji navode i da nije jasno na šta se tačno odnose Trampovi sudski prigovori. U Džordžiji je u toku prebrojavanje glasova koji su došli poštom, a posle 95 odsto obrađenih glasova Tramp je u vođstvu za oko pola procenta.

Bilo kako bilo, Trampa bi eventualne pobede u Arizoni, Severnoj Karolini i Džordžiji dovele do 256 elektorskih glasova, a onda bi pobednika predsedničkih izbora odlučio ishod u Pensilvaniji. Bajdenu bi bilo dovoljno da pobedi samo u Pensilvaniji da bi postao predsednik, naravno ako ne budu osporeni dosadašnji rezultati.

Foto: Tanjug/AP

Osim nezapamćene nervoze, neizvesnosti i sumnji u regularnost rezultata, ove izbore u Americi obeležila je i rekordno velika izlaznost. Prema procenama na birališta je izašlo 159,8 miliona Amerikanaca, od čega je više od 100 miliona učestvovalo na takozvanom ranom glasanju, pre 3. novembra.

CNN ističe da u američkom Ustavu, niti u bilo kojem federalnom zakonu nema apsolutno ničega što nalaže proglašenje pobednika na dan izbora, navodeći da su tokom većeg dela 19. veka bili potrebni dani, pa čak i nedelje da bi bio proglašen pobednik. Takođe se napominje da se nakon predsedničkih izbora 2000. godine čekalo duže od mesec dana na proglašenje pobednika, sve do 12. decembra.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.