uprkos očekivanom rastu kapaciteta ovog sektora

OECD: Problemi globalne industrije čelika će se verovatno nastaviti i narednih godina

Svet

27.5.2025 13:06 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

OECD: Problemi globalne industrije čelika će se verovatno nastaviti i narednih godina OECD: Problemi globalne industrije čelika će se verovatno nastaviti i narednih godina
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) saopštila je u utorak da će se teškoće u globalnoj industriji čelika verovatno nastaviti i nakon 2025.... OECD: Problemi globalne industrije čelika će se verovatno nastaviti i narednih godina

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) saopštila je u utorak da će se teškoće u globalnoj industriji čelika verovatno nastaviti i nakon 2025. godine.

Iako se očekuje da će rast kapaciteta industrije čelika biti oko 6,7 odsto od 2025. do 2027. godine, iskorišćenost kapaciteta bi mogla pasti zbog intenziviranja konkurencije iz Azije, navodi OECD u svom izveštaju Steel Outlook 2025, prenosi Anadolu Agency.

„S obzirom da se očekuje da će rast tražnje u najboljem slučaju biti spor, iskorišćenost kapaciteta bi ponovo mogla da opadne na 70 odsto, što bi predstavljalo ogroman pritisak čak i na visoko konkurentne proizvođače čelika“, navodi se.

Organizacija je saopštila da konkurencija u industriji čelika nije na nivou u svim zemljama jer neke vlade u velikoj meri intervenišu sa politikama koje imaju za cilj promovisanje industrijalizacije, jačanje i/ili proširenje domaće industrije čelika, smanjenje zavisnosti od uvoza čelika i/ili indirektnu podršku proizvodnje u nizvodnoj proizvodnji u aktivnostima sa većom dodatom vrednošću.

„Stopa subvencionisanja u Kini je deset puta veća od one u zemljama OECD-a. Pored zaduživanja ispod tržišnih, mere uključuju subvencionisane cene energije, direktne grantove i preferencijalni poreski tretman“, navodi se u izveštaju.

Vlade širom sveta osetile su pritiske zbog jeftinog izvoza zemlje ASEAN-a i preduzele su mere da zaštite svoje izvozne udele, pošto je kineski izvoz čelika porastao na rekordnih 118 miliona tona 2024.

Devetnaest zemalja pokrenulo je 81 antidampinšku istragu u vezi sa robom od čelika 2024. godine, što je blizu nivoa krize čelika iz 2016. i pet puta više od nivoa iz 2023. godine. Skoro 80 odsto optužbi podignuto je protiv azijskih proizvođača, a samo Kina čini više od jedne trećine slučajeva.

Osim primera dampinga specifičnih za proizvode, sve veći broj nacija je sproveo sveobuhvatnije korake da zaštiti svoje sektore čelika tako što su sveobuhvatno podizali tarife na ovaj metal.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.