inflacija smanjila kupovnu moć

Pad prodaje i profita mnogih evropskih kompanija glavni pokretači otpuštanja

EUSvetU fokusu

19.10.2024 16:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 8

Pad prodaje i profita mnogih evropskih kompanija glavni pokretači otpuštanja Pad prodaje i profita mnogih evropskih kompanija glavni pokretači otpuštanja
Evropske kompanije nastavljaju otpuštanja u drugoj polovini 2024. zbog stagnacije ekonomskih izgleda. Nastavlja se sa smanjenjem troškova usred efekta rusko-ukrajinskog rata na ekonomije, strukturnih... Pad prodaje i profita mnogih evropskih kompanija glavni pokretači otpuštanja

Evropske kompanije nastavljaju otpuštanja u drugoj polovini 2024. zbog stagnacije ekonomskih izgleda. Nastavlja se sa smanjenjem troškova usred efekta rusko-ukrajinskog rata na ekonomije, strukturnih problema u Nemačkoj i oslabljene potražnje potrošača zbog stroge monetarne politike.

Inflacija je viša od nivoa pre pandemije korona virusa u Evropi i posledično je smanjila kupovnu moć domaćinstava, a kao rezultat toga, povećanje kamatnih stopa za suzbijanje inflatornih pritisaka dovelo je do povećanja troškova kredita za preduzeća, piše Anadolu Agency.

Pad prodaje i profita mnogih evropskih firmi, kao i ekonomska recesija koja je nastala, glavni su pokretači kontinuiranih otpuštanja. Ona obuhvataju skoro sve sektore, ali su uglavnom koncentrisana u oblasti automobilske industrije, inženjeringa, bankarstva, tehnologije, nafte i farmacije bez znakova usporavanja.

Najnovije otpuštanje dogodilo se u francuskoj vazduhoplovnoj kompaniji Airbus, koja je odlučila da smanji do 2.500 pozicija u odbrambenom i svemirskom odeljenju do sredine 2026.

Što se tiče drugih velikih evropskih kompanija, koje su donele odluke o otpuštanju od jula, švedski proizvođač baterija Northvolt, dolazi u prvi plan među inženjerskim firmama sa svojim programom otpuštanja 1.600 zaposlenih kao meru smanjenja troškova za povećanje proizvodnih kapaciteta u svom Skelleftea pogonu.  

Nemački železnički operater Deutsche Bahn najavio je da će u julu otpustiti 30.000 zaposlenih, što čini  devet ukupnog broja zaposlenih, dok je švedski telekom operater Telia rekao da će ove godine otpustiti 3.000 radnika.

Međunarodni izveštaji kažu da finska tehnološka kompanija Nokia planira da otpusti 350 radnika u Evropi i 2.000 u Kini.

Novinski izveštaji su pokazali da energetska kompanija Shell planira da smanji zaposlenost u svom odeljenju za naftu i gas za 20 odsto.

Farmaceutska firma Individor saopštila je u julu da će otpustiti 130 zaposlenih, dok je norveški proizvođač đubriva Iara ove nedelje saopštio da bi planirane promene proizvodnje u njenoj belgijskoj fabrici mogle značiti da će 115 zaposlenih biti otpušteno.

BBC je ove nedelje saopštio da će 155 zaposlenih biti otpušteno, dok engleski fudbalski klub Manchester United planira da otpusti oko 250 zaposlenih.

  • Lelica

    19.10.2024 #1 Author

    Najlakse je otpustiti radnika

    Odgovori

  • HANA

    20.10.2024 #4 Author

    Uvek se nekako kada naiđe kriza otpuštanjem viška radnika vrši neki vid uštede sredstava. Svuda je tako.

    Odgovori

  • BLIZANAC

    20.10.2024 #5 Author

    Prodaja je odavno pala!!!

    Odgovori

  • SHALIMAR

    20.10.2024 #6 Author

    Tako funkcionise sistem..

    Odgovori

  • VALERIJA

    20.10.2024 #7 Author

    Ukoliko je zaista tako ali pre mislum da je kategorička statistika u pitanju tj.da nije na globalnom nivou zaključena.

    Odgovori

  • Inquiete

    21.10.2024 #8 Author

    Isto je i kod nas, čak to rade firme za koje nikada ne biste ni pomislili da im loše ide.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.