PODRŠKA SRBIJI ZA UPRAVLJANJE FISKALNIM RIZICIMA Svetska banka najavila novi projekat
13.11.2020 11:18 Autor: Julijana Vincan
Svetska banka pokrenula je novi savetodavni projekat sa ciljem da podrži Srbiju u daljem jačanju otpornosti na fiskalne rizike i smanjenju osetljivosti na fiskalne i ekonomske šokove.
Kako je istaknuto, ovaj projekat će pomoći Ministarstvu finansija da osnaži propise i institucije radi boljeg upravljanja fiskalnim rizicima.
U okviru Projekta, navodi se, biće uspostavljena saradnja sa Ministarstvom u cilju izrade modela rizika i mehanizama za upravljanje njima.
Takođe je najavljeno da će se raditi i na unapređenju tehničkih kapaciteta, kako Sektora za praćenje fiskalnih rizika u Ministarstvu, tako i lokalnih samouprava sa kojima on sarađuje.
Monitoring važan za održanje stabilnosti javnih finansija
Ovaj Projekat predstavlja inicijativu u okviru Programa za upravljanje državnim dugom i rizikom (GDRM) Svetske banke, koji finansira švajcarski Državni sekretarijat za privredu (SECO).
Srbija se u proteklih 15 godina, kako je istaknuto, suočila sa brojnim fiskalnim rizicima koji su negativno uticali na njenu ekonomiju. Među njima su globalna ekonomska kriza iz 2008, stečajevi više poslovnih banaka, katastrofalne poplave iz 2014, spasavanje većeg broja javnih preduzeća iz finansijskih teškoća, a sada i globalna pandemija.
„Svaki fiskalni rizik, koji se materijalizuje, postaje opterećenje za državni budžet i fiskalnu poziciju, zbog čega je funkcionalan sistem monitoringa ključ za održanje stabilnosti javnih finansija“, istakao je pomoćnik ministra finansija u Sektoru za praćenje fiskalnih rizika, Branimir Gajić.
Poplave napravile štetu od oko 1,7 milijardi evra
Dodao je da su zato u martu 2019. godine formirali Sektor za praćenje fiskalnih rizika, zadužen za analiziranje fiskalnih rizika i upravljanje njima, i zagovarali pokretanje novog Projekta za upravljanje fiskalnim rizikom pod okriljem programa GDRM, kako bi dodatno unapredili svoje tehničke kapacitete.
„Primera radi, poplave iz 2014. prouzrokovale su privredi, poljoprivrednim gazdinstvima, školama, zdravstvenim ustanovama, stambenim objektima i ključnoj infrastrukturi značajnu štetu i ekonomske gubitke, čiji se iznos procenjuje na 1,7 milijardi evra, odnosno, 4,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije“, navodi Gajić.
Pored toga, dodaje, za hitno reagovanje na ovu elementarnu nepogodu i obnovu nakon nje, bilo je potrebno još 1,3 milijarde evra.
Novi projekat deo reformi ka održivom razvoju
„Sadašnja pandemija ponovo je ukazala na potrebu za pomnim praćenjem različitih fiskalnih rizika i usvajanjem strategija za njihovo ublažavanje“, izjavio je Stiven Ndegva (Stephen Ndegwa), šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji.
On je dodao da će novi Projekat za upravljanje fiskalnim rizikom biti deo reformi namenjenih povratku srpske privrede na put održivog razvoja.
„Usled pokretanja ovog novog savetodavnog projekta u Srbiji, SECO će povećati budžet programa GDRM za 1,5 miliona dolara“, naglasio je Ndegva.
Prepoznavanje fiskalnih rizika štedi javna sredstva
Direktorka Odeljenja za makroekonomsku podršku u SECO, Rozmari Šlup (Rosmarie Schlup), naglasila je da prepoznavanje fiskalnih rizika i proaktivno upravljanje njima, i to korišćenjem mera za smanjenje rizika, osiguranja i drugih mehanizama, pomaže državama da uštede javna sredstva i bolje zaštite svoje građane.
„Unapred se radujemo partnerskoj saradnji sa Vladom Srbije i Svetskom bankom na ovom važnom projektu“, navela je ona.