Raste broj žrtava zemljotresa u Mjanmaru
31.3.2025 09:37 Autor: Redakcija Biznis.rs 1



Broj žrtava zemljotresa u Mjanmaru nastavio je da raste, dok su međunarodni spasilački timovi i pomoć pristizali u ovu siromašnu zemlju, gde su bolnice preplavljene povređenima, a pojedine zajednice pokušavaju da organizuju spasilačke operacije sa ograničenim resursima.
Zemljotres magnitude 7,7, jedan od najjačih u Mjanmaru u poslednjih sto godina, pogodio je ovu ratom razorenu jugoistočnoazijsku zemlju u petak, usmrtivši oko 1.700 ljudi, povredivši 3.400 i ostavljajući više od 300 osoba nestalim, saopštila je vojna vlada u nedelju, prenosi Reuters.
Šef hunte, general Min Aung Hlaing, upozorio je da bi broj žrtava mogao dodatno rasti, preneli su državni mediji, tri dana nakon što je uputio retki apel za međunarodnu pomoć. Indija, Kina i Tajland su među susedima Mjanmara koji su poslali pomoć i spasilačke timove, zajedno sa ekipama iz Malezije, Singapura i Rusije.
Međutim, stanovnici Mandalaja i Sagainga prijavili su da međunarodna pomoć još nije stigla, dok raste zabrinutost zbog nestašice hrane, struje i vode. „Razaranje je ogromno, a humanitarne potrebe rastu iz sata u sat“, saopštila je Međunarodna federacija Crvenog krsta i Crvenog polumeseca.
SAD su obećale dva miliona dolara pomoći „putem humanitarnih organizacija u Mjanmaru“ i saopštile da će tim za hitne situacije iz USAID-a biti raspoređen u Mjanmar, uprkos velikim rezovima u budžetu ove agencije pod administracijom američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump).
Katastrofa je dodatno otežala situaciju u Mjanmaru, koji je već pogođen građanskim ratom nastalim nakon vojnog puča 2021. godine, kojim je svrgnuta izabrana vlada dobitnice Nobelove nagrade za mir Aung San Su Ći.
Ključna infrastruktura – mostovi, autoputevi, aerodromi i železnica – oštećena je širom zemlje, što usporava napore za dostavljanje pomoći, dok sukobi i dalje pustoše ekonomiju, raseljavajući više od 3,5 miliona ljudi i urušavajući zdravstveni sistem. Vojna hunta odbila je zahteve međunarodnih novinara da izveštavaju o katastrofi, navodeći da nema dovoljno vode, struje i hotela.
Pročitajte još:
Prema prediktivnim modelima Američke geološke službe, broj poginulih u Mjanmaru mogao bi premašiti 10.000, dok bi ekonomski gubici mogli biti veći od godišnjeg BDP-a zemlje.
SENSEI
31.3.2025 #1 AuthorOvo je strašno šta se događa u tom delu Sveta. Ne daj Bože nikom