Sirija potpisala energetski sporazum vredan sedam milijardi dolara
29.5.2025 18:14 Autor: Redakcija Biznis.rs 2



Sirija je danas potpisala energetski sporazum od sedam milijardi dolara sa konzorcijumom kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država, Katara i Turske kako bi rehabilitovala svoj ratom razoreni elektroenergetski sektor.
Potpisivanje se održalo u predsedničkoj palati u Damasku, u prisustvu privremenog predsednika Ahmada al-Šare i specijalnog izaslanika SAD za Siriju Tomasa Baraka (Thomas Barrack), prenosi Beta.
Sporazum predviđa izgradnju četiri elektrane na gas u centru i istoku zemlje, kao i solarne farme snage 1.000 megavata na jugu.
Prema sirijskim vlastima, projektom se planira proizvodnja 5.000 megavata što bi pokrilo približno 50 odsto potreba zemlje za električnom energijom.
To je „istorijski trenutak i prekretnica“ za sirijsku infrastrukturu, razorenu posle gotovo 14 godina rata, rekao je sirijski ministar energetike Mohamed al-Bašir i dodao da će elektrane koristiti američke i evropske tehnologije.
Pročitajte još:
Konzorcijum predvodi katarska kompanija UCC Concession Investments, a uključuje turske kompanije Kalyon GES Enerji Yatirimlari i Cengiz Enerji, kao i Power International USA.
U Siriji su nestanci struje hronični i traju i do 20 sati dnevno.
Jj992
29.5.2025 #1 AuthorHahah pa ovo je smesno.. SAD ce obnovi ono sto je zapravo unistila… Eto ni oni nisu imali struju dok se ovo nije dogodilo… Svasta.
Iksi
31.5.2025 #2 AuthorSad motaju oko Sirije.