Španija nudi rešenje za EU – ponovno povezivanje sa Kinom
11.4.2025 12:47 Autor: Žikica Milošević 8



Jedna od poluga kojima je „špansko ekonomsko čudo“ dospelo na te visine bila je saradnja sa Kinom. Španski premijer Pedro Sančes (Pedro Sánchez) govorio je: „Ne zatvarajte vrata Kini zbog Amerike!“ – u jeku onoga što se smatralo “udaljavanjem od Kine“ zbog američkih sankcija Džoa Bajdena (Joe Biden) i „obuzdavanjem Kine“ zbog straha od preterane moći. Tu je, naravno, bila i politika – neutralan stav Kine i neosuđivanje Putinove Rusije zbog rata u Ukrajini.
Sada se ispostavilo da je Sančes bio u pravu – Amerika nije pouzdan partner, EU i SAD međusobno uvode carine, a i sam Piter Navaro (Peter Navarro), trgovinski savetnik Bele kuće, ne krije da je cilj SAD da potpuno razori sistem EU, odnosno da se ukine PDV i propisi o zaštiti hrane.
Evropa pokušava da nađe druge oslonce, a španski premijer lakonski kaže – naš „pivotalni stub“ treba da bude Kina. I ne samo da kaže – Sančes se uputio u trodnevnu posetu na najvišem nivou, gde je imao sastanke sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Sančesovo putovanje dolazi u vreme rastuće ekonomske neizvesnosti i zategnutih odnosa između SAD i Evrope, i on se nada da će to iskoristiti jačanjem veza sa Kinom. Poseta Si Đinpingu pružiće mu priliku da razmene beleške o zajedničkom problemu: kako odgovoriti na sve nepouzdanije Sjedinjene Američke Države. Sančes je prvi evropski lider koji je posetio Kinu otkako je Donald Tramp nametnuo carine EU (koje su sada na pauzi od 90 dana).
Sporazumi koje je Španija potpisala sa Kinom tiču se farmaceutskih, poljoprivrednih i medicinskih proizvoda, a kineski predsednik je, naravno, sa svoje strane likovao zbog činjenice da može da podseti Sančesa i Evropljane da je Peking ovih dana pouzdaniji saveznik od Vašingtona.
Sekretar ministarstva finansija SAD Skot Besent (Scott Bessent) odmah je reagovao na približavanje EU i Kine, rekavši (doslovno) da – ”EU sama sebe kolje”. Sančes na to odgovara: „Situacija sa SAD znači da svi moraju da se prilagode, a to uključuje promenu stava Evrope prema Kini, ali i Kine prema Evropi.“

EU gleda na Kinu kao na istovremenog partnera, konkurenta i rivala, s tim što je u prethodnih nekoliko godina više bila u ovoj drugoj ulozi, dok se sada situacija naglo promenila. Najbolji način da se uravnoteži disbalans sa Trampovom Amerikom je jačanje svih drugih veza, pre svega sa Kinom, ali i sa Vijetnamom, koji je Sančes posetio na putu za Kinu i sa kojim je takođe dogovorio zbližavanje. I Vijetnam je teško pogođen američkim carinama i trebaju mu nova tržišta.
Španija je i ranije kritikovala carine na kineska električna vozila, ali je osim bilateralne naklonosti i veza sve ovo deo šireg plana Pedra Sančesa. Njegova strategija je podsticanje Evrope da uspostavi odnos sa Kinom koji je nezavisan od njenih veza sa SAD, odnosno – ne treba se samo povinovati zahtevima Vašingtona da „ogradi” Kinu, navodi Bloomberg. Sančes je na put u Vijetnam i Kinu poveo i 12 važnih poslovnih ljudi, da sve ne bi ostalo samo na rečima.
Kinezi su spremno dočekali Sančesa kao prethodnicu veće grupe zvaničnika EU. U tekstu u provladinom časopisu Global Times, objavljenom 31. marta, Džao Đunđije, viši naučni saradnik na Institutu za evropske studije pri Kineskoj akademiji društvenih nauka, opisao je Sančesovu posetu kao deo promene „mišljenja“ u EU koju treba podsticati da ode podalje od Trampove administracije i da se kreće ka Kini.
Vredi napomenuti da je logično da baš Španija bude vođa otopljavanja odnosa prema Kini, jer je Sančes sve ono što drugi lideri nisu: protiv je naoružavanja zemlje i Evrope (iako podržava teritorijalni integritet Ukrajine), podržava imigraciju (jer Španija kuburi sa praznim gradovima i malim natalitetom, a hispanofonih ljudi na svetu ima na milione) i takođe – levičar je: socijaldemokrata u svetu desničara i populista.
Pročitajte još:
Dok se drugi „sklanjaju“ od zelene tranzicije, Sančes je „gura“, i to uz podršku Kine. Kako prenosi Bloomberg, samo u decembru je kineski proizvođač automobila Chery otvorio fabriku električnih vozila u blizini Barselone, u partnerstvu sa lokalnom firmom. China Three Gorges objavila je da kupuje jednu od najvećih solarnih farmi u Španiji, a CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, saopštio je da će se udružiti sa Stellantisom kako bi zajedno izgradili fabriku vrednu 4,1 milijarde evra.
Španija vidi veze sa Kinom i kao način da ojača svoje veze sa Latinskom Amerikom, koja uglavnom govori španski i gde je u poslednjih petnaestak godina Kina stekva veliki ugled i snažne tržišne pozicije. Sve u svemu, Sančes misli da ima recept za suprotstavljanje Trampu – ne stvaranje sveta sa „ograđenom Kinom“ i vezama EU i SAD zasnovanim na američkim ucenama, već svet saradnje u kome su EU i Kina ako ne na istoj, onda makar na „sličnoj“ strani. A ako Amerika želi sama sebe da ogradi – to je već njen problem.
bajroslastičar
11.4.2025 #1 AuthorNego šta bravo za inicijativu Španije samo uz Kinu
NELY
12.4.2025 #2 AuthorOdlican izbor
DUCA
12.4.2025 #3 AuthorAmerika tj. Tramp ucenjuje sve države videćemo kakav će biti njihov odgovor.
JANA
12.4.2025 #4 AuthorZna predsednik Sancez gde i kod koga treba da ide ,Kinezi su buducnost novog poretka
SHALIMAR
12.4.2025 #5 AuthorPametno,neka se drze kineza i bice im dobro..
Emilija
12.4.2025 #6 AuthorNajbolje uz Kinu
MADMAX
13.4.2025 #7 AuthorEU je primorana na takve poteze.
Vanja
13.4.2025 #8 AuthorDobra strategija za jacanje odnosa sa Amerikom!