Smanjenje potražnje za "crnim zlatom" u Kini

Usporen rast izvoza sirove nafte iz SAD

Svet

21.8.2024 13:28 Autor: Vladimir Jokanović 0

Usporen rast izvoza sirove nafte iz SAD Usporen rast izvoza sirove nafte iz SAD
Rast izvoza sirove nafte iz SAD mogao bi da stane u tekućoj godini nakon godina snažnog rasta, jer se očekuje da će domaća proizvodnja... Usporen rast izvoza sirove nafte iz SAD

Rast izvoza sirove nafte iz SAD mogao bi da stane u tekućoj godini nakon godina snažnog rasta, jer se očekuje da će domaća proizvodnja rasti najmanjom stopom od pandemije, dok globalna potražnja za naftom ostaje slaba.

Izvoz sirove nafte iz američkih luka u proseku iznosi oko 4,2 miliona barela dnevno ove godine, prema podacima američke vlade. To je povećanje od 3,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je najmanji procentualni rast od 2015. godine, kada su SAD počele da izvoze domaću sirovu naftu, jer je nakon 40 godina okončana federalna zabrana izvoza domaće nafte, prenosi Reuters.

Prošle godine izvoz je porastao za 13,5 procenata. Izvoz je rastao svake godine osim 2021. kada je pandemija Covid-19 srušila globalnu potražnju za naftom. Analitičari ocenjuju da se američki izvoz sirove nafte stabilizuje zbog kombinacije usporenog rasta ponude i smanjenja potražnje iz Azije ove godine.

Proizvodnja nafte u SAD trebalo bi da poraste za 2,3 procenta u ovoj godini, jer proizvođači nafte iz škriljaca ostaju fokusirani na povraćaj ulaganja i ograničavaju nova ulaganja u proizvodnju. Očekuje se da će se ove godine povećati proizvodnja na moru zahvaljujući pokretanju novih projekata, kao što je Chevronova Anchor platforma u Meksičkom zalivu.

Globalna potražnja za naftom je usporena ove godine, posebno u Kini, gde je dugotrajna kriza na tržištu nekretnina dodatno otežala ekonomske izazove. Prosečan dnevni izvoz američke sirove nafte u Kinu ove godine opao je za više od trećine, prema podacima Kplera.

Količine izvoza iz SAD u Singapur takođe su pale, dok su one u Indiju i Južnu Koreju porasle. Prosečan dnevni izvoz iz SAD u Evropu takođe je ove godine opao za oko jedan odsto u poređenju sa prošlom godinom, jer su evropski kupci kupovali jeftiniju regionalnu i zapadnoafričku naftu. Jedino novo veliko tržište za američku sirovu naftu bila je Afrika.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.