Peking navodno koristi posredničke firme da zaobiđe zakon

Tajvan istražuje 11 kompanija iz Kine pod sumnjom da su ilegalno vrbovale inženjere

SvetVesti

28.3.2025 14:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 4

Tajvan istražuje 11 kompanija iz Kine pod sumnjom da su ilegalno vrbovale inženjere Tajvan istražuje 11 kompanija iz Kine pod sumnjom da su ilegalno vrbovale inženjere
Tajvan istražuje 11 kineskih tehnoloških kompanija, uključujući najvećeg kineskog proizvođača čipova SMIC, zbog sumnje da ilegalno vrbuju tajvanske inženjere, što može da ukazuje na... Tajvan istražuje 11 kompanija iz Kine pod sumnjom da su ilegalno vrbovale inženjere

Tajvan istražuje 11 kineskih tehnoloških kompanija, uključujući najvećeg kineskog proizvođača čipova SMIC, zbog sumnje da ilegalno vrbuju tajvanske inženjere, što može da ukazuje na oslanjanje Pekinga na stručnost Tajvana u poluprovodničkoj industriji.

Prema Ministarstvu pravde Tajvana, SMIC je osnovao entitet registrovan na Samoi kako bi prikrivao zapošljavanje tajvanskih stručnjaka pod maskom stranog investitora. Kineske kompanije često pokušavaju da zaobiđu stroga pravila Tajvana o kineskim investicijama koristeći posredničke firme u trećim zemljama, prenosi Financial Times.

Tužilaštvo je u petak saopštilo da su izvršeni pretresi kancelarija ogranka kompanije SMIC, kao i kompanije Ark Microelectronics iz Šenžena, koja je od 2020. angažovala više od 50 tajvanskih inženjera. Istražitelji tvrde da su ove kompanije prekršile zakon jer su radile bez odobrenja vlade Tajvana.

Ovakve aktivnosti ozbiljno ugrožavaju razvoj tajvanske poluprovodničke industrije, saopštilo je tužilaštvo u gradu Hsinču, gde se nalazi sedište kompanije TSMC, najvećeg proizvođača čipova na svetu. Ogranak kompanije SMIC navodno je angažovane inženjere koristio za razvoj tehnologije za SSD uređaje.

Iako je Tajvan pooštrio zakone i sprovodi kontinuirane istrage, odliv stručnjaka u Kinu i dalje predstavlja izazov. Od 2020. godine, nacionalni zakon o bezbednosti, poznat kao „TSMC odredba“, zabranjuje prenosenje ključnih tehnologija stranim entitetima, uključujući one iz neprijateljskih zemalja. Takođe, stranim kompanijama je zabranjeno da obmanjujuće pribavljaju takve tehnologije.

Vlasti su do sada otvorile više od 100 pravnih slučajeva, a industrijski stručnjaci smatraju da su pojačane mere, zajedno sa rekordnim platama u tajvanskim firmama usled globalnog buma u poluprovodničkoj industriji, značajno smanjile odliv kadrova.

TSMC nije potvrdio da li su njegovi inženjeri među onima koje je SMIC angažovao, ali je saopštio da je stopa fluktuacije zaposlenih u kompaniji u 2024. bila 3,5 procenata, što je unutar „zdravog raspona“ ispod 10 odsto, bez dokaza o sistematskom preotimanju zaposlenih.

  • Jj992

    28.3.2025 #1 Author

    Zanimljiva vest, i to se radi

    Odgovori

  • WanderingSpirit

    28.3.2025 #2 Author

    Ovakvi potezi mogu imati ozbiljne posledice za tehnološki sektor i zapošljavanje u regionu.

    Odgovori

  • LEKI

    28.3.2025 #3 Author

    Svuda ima nepravilnosti u poslovanju.

    Odgovori

  • ŽIZI

    29.3.2025 #4 Author

    Svako se bori za kvalitetan kadar.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.