Trećina svih pritužbi upućenih Povereniku odnosi se na diskriminaciju u oblasti rada
30.4.2024 16:57 Autor: Redakcija Biznis.rs 5
U Srbiji u proseku godišnje oko jedne trećine svih pritužbi upućenih Povereniku za zaštitu ravnopravnosti odnosi se na diskriminaciju u oblasti rada i zapošljavanja – saopštila je danas ta služba povodom Međunarodnog praznika rada, 1. maja.
Poverenica Brankica Janković je istakla da je „pravo na rad jedno od najznačajnijih ljudskih prava“ i „jedan od preduslova za smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti“, prenosi Beta.
„Zato se moraju štititi prava radnika, unapređivati uslovi, bezbednost i zdravlje na radu, kao i materijalni položaj zaposlenih“, piše u njenom saopštenju.
Navela je da se u proseku godišnje oko jedne trećine svih pritužbi upućenih Povereniku odnosi na diskriminaciju u oblasti rada i zapošljavanja, „najčešće po osnovu pola, invaliditeta, zdravstvenog stanja i starosnog doba“.
To su nemogućnost napredovanja ili dobijanja otkaza zbog godina starosti, raspoređivanja na niža i manje plaćena radna mesta po povratku sa porodiljskog ili odsustva sa rada radi nege deteta, diskriminacija na osnovu članstva u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama.
Janković je ukazala da naročito zabrinjavaju česti primeri nebezbednih i nehumanih uslova za rad koji su, kako je navela, rezultirali brojnim smrtnim ishodima ili teškim povredama na radu prošle godine, o čemu izveštava Inspektorat za rad.
Pozdravila je mere kojima se podstiče zapošljavanje društvenih grupa čiji je pristup tržištu rada otežan i češće su diskriminisane – žena, osoba sa invaliditetom, nacionalnih manjina i drugih.
„Vreme će pokazati da budućnost pripada poslodavcima koji se vode principom nediskriminacije, poštuju prava zaposlenih“, istakla je Janković.
Žene i dalje suočene sa različitim oblicima diskriminacije
Mreža „Žene protiv nasilja“ ukazala je danas su žene i dalje suočene sa različitim oblicima diskriminacije na radnom mestu i pozvala građane da joj se pridruže u podizanju svesti o ovoj važnoj temi.
„Međunarodni praznik rada nije samo dan za uživanje u slobodnom vremenu, roštiljanje ili izlete, već prilika da se svi podsetimo njegovog porekla, koje leži u istorijskoj borbi radničke klase za osnovna radna prava, uključujući i radna prava žena“, piše u saopštenju tog udruženja, prenosi Beta.
Pročitajte još:
Prema izveštaju Republičkog zavoda za statistiku o prosečnoj neto zaradi prema nivoima kvalifikacija i polu, objavljenom 15. aprila ove godine, žene u proseku imaju za 14,26 odsto nižu zaradu od muškaraca.
„Pored činjenice da su manje plaćene od svojih muških kolega sa istim stepenom obrazovanja, žene se teže zapošljavaju, sporije napreduju i izložene su različitim oblicima diskriminacije, što predstavlja goruću nepravdu koja zahteva hitnu pažnju i akciju“, naglasili su iz Mreže.
AJA
30.4.2024 #1 AuthorSlazem se sa poverenicom Jankovic.
SHALIMAR
30.4.2024 #2 AuthorNa papiru mrtvo slovo,na zalost…
ELLA
30.4.2024 #3 AuthorNazalost mnogo je primera. To samo pokazuje koliko smo kao drustvo neosvesceni
REA
6.5.2024 #4 AuthorMnogo se trpi zbog nemastine…
Dux
7.5.2024 #5 AuthorNista cudno…