Ugovor kompanije Zoom za kupovinu Five9 pod lupom američkog pravosuđa
Firme u fokusuHi-techLifestyleSvetU fokusuVesti
22.9.2021 19:45 Autor: Redakcija Biznis.rs
Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država izrazilo je zabrinutost za nacionalnu bezbednost u vezi sa ugovorom kompanije Zoom Video Communications o kupovini softverske firme Five9 i zatražilo drugu reviziju sporazuma vrednog 14,7 milijardi dolara.
U dopisu Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC), iz Odeljenja za nacionalnu bezbednost naveli su da međuagencijski komitet za ispitivanje stranog učešća u oblasti telekomunikacija SAD treba da ispita da li je ova Zoom-ova kupovina rizik za nacionalnu bezbednost.
FCC, glavni regulator telekomunikacija u SAD, je već proverio ugovor, ali je u reviziji komiteta dodat još jedan nivo regulatornog uplitanja, prenosi Financial Times.
Činjenica da se Zoom oslanja na široku bazu developera u Kini već dugo pokreće pitanja o potencijalnom kineskom uticaju na njegovo poslovanje. Kompanija iz San Hozea navodi da nijedan podatak njihovih korisnika ne prolazi kroz servere u azijskim zemljama, iako su prošle godine neke pozive greškom preusmerili kroz Kinu.
Otkriveno je i da je jedan od rukovodilaca iz Kine sarađivao sa kineskim vlastima kako bi blokirao video prenos sa komemoracije protesta sa Tjanenmen trga 1989. godine, iako je emitovan preko sajtova sa hostingom u SAD.
Oba slučaja su sada u fokusu američkog Ministarstva pravde. U ministarstvu veruju da inostrano učešće, koje uključuje poslovno povezivanje i vlasništvo, u vezi sa aplikacijom Zoom predstavlja rizik i daju preporuke za podešavanje ove aplikacije, navodi se u dopisu 27. avgusta.
Dopis Ministarstva pojavljuje se u trenutku kada zvaničnici SAD u sektorima za antimonopolska, strana ulaganja i regulaciju hartija od vrednosti zauzimaju oštriji stav prema kineskim investicijama u američkim kompanijama, uzrokovanih zahlađenjem odnosa između Vašingtona i Pekinga.
Pročitajte još:
Povodom navedenog ugovora Zoom je izjavio da kupovina Five9 podleže određenim telekomunikacionim i regulatornim odobrenjima. Oni navode da su ispunili zahteve u različitim regulatornim agencijama i da očekuju pokretanje procesa za dobijanje dozvola. Takođe, očekuju da će dozvole dobiti u prvoj polovini 2022. godine, kada transakcija bude zatvorena.
Kompanija Five9 je odbila da komentariše.
Ugovor Zoom-a o kupovini Five9, najavljen u julu, označio bi prvu veliku akviziciju ove kineske kompanije. Prema transakciji akcijama, deonice Five9 vrede 200,28 dolara, pri čemu investitori treba da prime 0,5533 Zoom-ovih zajedničkih deonica A klase. Međutim, pad deonica kompanije i bojazan vezana za izglede iste nakon karantina baca senku na ovaj dogovor. Akcije Five9 pale su za 23 odsto od kada je najavljena transakcija i sada iznose 154 dolara po deonici.
Uticajna posrednička i savetodavna firma Institutional Shareholder Services (ISS) preporučila je da vlasnici akcija kompanije Five9 glasaju protiv transakcije, stavljajući u fokus bojazan za rast kompanije kada mere socijalnog distanciranja popuste.
Iz ISS-a napominju da ugovor o kupovini Five9 izlaže deoničare riziku koji nosi promenljivost cene akcija, te da su izgledi za njihov rast sve malo verovatni u situaciji nakon pandemije.
Savetodavna firma upozorava i na političke rizike u vezi sa Zoom-ovim načinom poslovanja u Kini, kako javlja The Wall Street Journal.