Veliki rast cena proizvodnje u Kini
9.6.2021 12:00 Autor: Vladimir Jokanović
Indeks proizvođačkih cena (PPI) u Kini porastao je u maju za devet odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, dok su cene roba porasle, saopštio je u sredu tamošnji Državni zavod za statistiku. Reč je o najvišem rastu proizvodnih troškova od septembra 2008. godine, a indeks je u aprilu porastao za 6,8 procenata.
Poskupljenja u maju premašila su očekivanih 8,5 odsto, ali treba imati u vidu da je u maju 2020. godine indeks opao za 3,7 procenata tokom inicijalnog perioda pandemije Covid-19, prenosi CNBC. Rast cena gvožđa i čelika posebno brine kompanije koje posluju građevinskim materijalima, navode kineski analitičari.
Istraživanjem koje je sprovedeno krajem marta i u aprilu, utvrđeno je da je poslovno raspoloženje ostalo nepromenjeno u prvom kvartalu tekuće godine u poređenju sa prethodnim tromesečjem. Međutim, utvrđeno je da se udeo kompanija koje prijavljuju bruto profitnu maržu ispod 15 procenata povećao na oko 70 odsto.
U poslednjih nekoliko nedelja kineska vlada najavila je dodatnu podršku malim preduzećima, posebno onima pogođenim rastom cena sirovina. Uticaj poskupljenja je „prilično veliki“, saopštilo je Ministarstvo industrije i informacione tehnologije.
Njihova operativna profitna marža od šest odsto u prva četiri meseca ove godine bila je za dva odsto niža od one kod velikih preduzeća, a razlika se povećava. Cene u kineskoj industriji za vađenje nafte i prirodnog gasa porasle su za 99,1 odsto, a za preradu nafte, uglja i drugih goriva za 34,3 procenta.
Kineski PPI viši je zbog roba i sirovina, koje su osnovni delovi indeksa. Zvanični podaci pokazuju da su cene u crnoj metalurgiji porasle za 38 odsto na godišnjem nivou, dok su cene za vađenje uglja više za 30 odsto, prenosi FT.
Snažan industrijski oporavak Kine, koji je pokrenuo rekordne nivoe proizvodnje čelika, podstakao je širi rast cena robe, što je podržano očekivanjima od globalnog oporavka i američkim podsticajima, ali rast cena počeo je da uznemirava kreatore ekonomske politike u Kini.
Vladina agencija za ekonomsko planiranje upozorila je prošlog meseca na „prekomerne spekulacije“ na robnim tržištima i pozvala domaće kompanije da obuzdaju „nerazuman rast cena“. Globalne cene mnogih sirovina potrebnih za industriju, uključujući bakar, ugalj, čelik i rudu gvožđa, naglo su porasle ove godine nakon što su ublažene blokade i druge mere za suzbijanje širenja pandemije Covid-19.
Iako je porast potrošačkih cena u Kini i dalje nizak, sve više proizvođačke cene povećavaju troškove preduzeća i izvoznika u vreme rastuće zabrinutosti zbog prekomerne inflacije u SAD i širom sveta. Rastući troškovi u Kini doprinose globalnim inflatornim pritiscima.