WALL STREET TRGUJE VODOM Klađenje na cenu najvrednijeg prirodnog resursa
AgrobiznisBiznisEkologijaSvetU fokusuVesti
9.12.2020 11:04 Autor: Marko Miladinović
Na terminskom robnom tržištu u okviru Wall Street ove nedelje je počelo trgovanje vodom, čime se ovaj resurs pridružio robi kao što su nafta, zlato i pšenica, saopštila je najveća svetska berza finansijskih derivata CME Group.
Kako prenosi agencija Bloomberg, trgovanje je započeto fjučersima kalifornijske vode, što ukazuje na bojazan od potencijalne buduće oskudice ovog prirodnog resursa u većem delu sveta.
Poljoprivrednici, hedž fondovi i lokalne samouprave sada su u mogućnosti da se zaštite ulaganjem u buduću dostupnost vode u Kaliforniji, najvećem američkom poljoprivrednom tržištu. CME Group je pokrenula u ponedeljak trgovanje, povezano s kalifornijskim spot tržištem vode vrednim više od 1,1 milijarde dolara, a cena na zatvaranju za buduće isporuke vode iznosila je 496 dolara po hektaru.
Američki finansijski stručnjaci smatraju da će dolazak vode na robno tržište omogućiti bolje upravljanje budućim rizicima povezanim s tim ključnim prirodnim resursom. Oni podsećaju da se cena vode u Kaliforniji udvostručila u poslednjih godinu dana.
Prvi ugovori ove vrste u SAD objavljeni su u septembru, kada su vrućine i požari harali zapadnom obalom zemlje i kada je Kalifornija izlazila iz osmogodišnje suše.
Trgovanje vodom stručnjaci vide kao instrument za zaštitu velikih potrošača vode od kolebanja cena.
„Klimatske promene, suše, rast stanovništva i zagađenje verovatno će dovesti do toga da pitanje nestašice vode i njena cena postanu vruće teme u godinama koje dolaze. Definitivno ćemo pratiti kako se razvija trgovanje ovim novim vodnim fjučersom“, rekao je direktor i analitičar RBC Capital Markets Din Draj (Deane Dray).
Terminski ugovori ne zahtevaju fizičku isporuku vode i čisto su finansijske prirode. Temelje se na prosečnoj nedeljnoj ceni na najvećih pet kalifornijskih rečnih slivova do 2022. godine, navodi se u objašnjenju.
Kina i SAD su najveći potrošači vode. Prema Ujedinjenim nacijama, dve milijarde ljudi živi u zemljama s ozbiljnim problemima pristupa vodi, i procenjuje se da bi u narednih nekoliko godina dve trećine planete moglo da oseti nestašicu vode, što bi moglo da prouzrokuje migracije epskih razmera.
Oskudica vode povezana je s preteranom industrijskom i ljudskom potrošnjom, kao i s klimatskim promenama.