Očekivani rezultati programa smanjenje troškova za oko 30 odsto

Za energetsku sanaciju zgrada centralne vlasti 40 miliona evra

InfrastrukturaSrbijaU fokusuVesti

24.5.2022 17:42 Autor: Redakcija Biznis.rs 9

Za energetsku sanaciju zgrada centralne vlasti 40 miliona evra Za energetsku sanaciju zgrada centralne vlasti 40 miliona evra
Radi poboljšanja energetske efikasnosti u zgradama centralne vlasti u Srbiji, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pokrenuo je niz pripremnih aktivnosti u partnerstvu sa... Za energetsku sanaciju zgrada centralne vlasti 40 miliona evra

Radi poboljšanja energetske efikasnosti u zgradama centralne vlasti u Srbiji, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pokrenuo je niz pripremnih aktivnosti u partnerstvu sa Ministarstvom rudarstva i energetike Srbije i u saradnji sa Upravom za zajedničke poslove republičkih organa i Razvojnom bankom Saveta Evrope (CEB).

Prva u nizu pripremnih aktivnosti je izrada energetskih sertifikata zgrada za referentno stanje, nakon čega će biti sprovedeni detaljni energetski pregledi zgrada u skladu sa metodologijom koja se koristi u Evropskoj uniji, odnosno u skladu sa Direktivom o energetskim performansama zgrada, navedeno je u saopštenju UNDP-a.

Kako je naglašeno, na osnovu rezultata sprovedenih energetskih pregleda biće procenjene moguće uštede i predložena po tri investiciona paketa mera energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije za svaku zgradu.

„Za svaki paket biće sprovedena finansijska analiza i vrednovanje ostalih društvenih koristi koje svaki paket donosi. Nakon ovih razmatranja za svaku zgradu biće izabran optimalni paket mera na osnovu čega će biti izrađena odgovarajuća projektna dokumentacija za energetsku sanaciju“, piše u saopštenju.

Foto: UNDP

Za dve najkompleksnije zgrade, Palatu Srbije i SIV 3, biće izvršena i istraživanja geotermalnog potencijala, koja će dati preciznu sliku mogućnosti primene geotermalne energije za grejanje i hlađenje ovih objekata.

Takođe, ističe se da će za ove zgrade biti izrađene i detaljne studije izvodljivosti u skladu sa propisima o upravljanju kapitalnim projektima.

„Do sada je nekoliko timova domaćih i međunarodnih stručnjaka pregledalo 18 zgrada, a do kraja juna biće izvršeni energetski pregledi svih odabranih objekata. Izabrane zgrade centralne vlasti obuhvataju ukupno 208.000 metara kvadratnih, a polovina odabranih objekata spada u kategoriju kulturne baštine„, navode iz UNDP-a.

Među zgradama obuhvaćenim energetskim pregledima su neki od najznačajnijih spomenika kulture u Beogradu, kao što su zgrada predsedništva na Andrićevom vencu i zgrada Vlade Srbije.

„Očekivani rezultati programa ‘Energetska efikasnost u zgradama centralne vlasti’, vrednog 40 miliona evra, jesu smanjenje potrošnje primarne energije u saniranim zgradama za oko 30 odsto, smanjenje emisije ugljen-dioksida (CO2) za oko 20 odsto, poboljšanje uslova rada, poboljšanje bezbednosti na radu i oko 29 odsto uštede u operativnim troškovima za energiju. Pored toga, program treba da doprinese zaštiti i očuvanju objekata kulturne baštine“, obrazloženo je u saopštenju.

Foto: UNDP

Pripremne aktivnosti su, kako je istaknuto, deo napora i težnje UNDP-a da pomogne proces zelene tranzicije u Srbiji.

„U Srbiji 40 odsto emisija gasova sa efektom satklene bašte potiče iz potrošnje energije u zgradama, od kojih se 15 odsto pripisuje javnim ustanovama. Adaptacija starih, energetski neefikasnih javnih objekata dovešće do smanjenja emisija koje izazivaju efekat staklene bašte, poboljšati kvalitet vazduha na lokalnom nivou i uslova za ljude koji te objekte koriste“, izjavila je stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap (Francine Pickup).

Prema njenim rečima, to će dovesti do otvaranja novih radnih mesta za lokalna građevinska preduzeća, kao i za kompanije koje se bave održavanjem zgrada, poboljšati otpornost na klimatske promene i očuvati istorijsku vrednost tih objekata.

U saopštenju se ističe i da veliki razvojni izazov za Srbiju predstavlja neefikasno korišćenje energije, koja se najvećim delom dobija sagorevanjem fosilnih goriva, što za posledicu ima visoke emisije štetnih materija među kojima su i one koje izazivaju gasovi sa efektom staklene bašte.

Brojne studije, kako se navodi, ukazuju da Srbija poseduje veliki potencijal da poboljša energetsku efikasnost svog fonda zgrada. Kada je o javnim zgradama reč, značajan potencijal za uštedu energije odnosi se na tehničke sisteme zgrada (grejanje, klimatizacija, unutrašnje osvetljenje), upravljanje tim sistemima i ponašanje samih korisnika.

„Zato je neophodno proceniti postojeće stanje energetske efikasnosti zgrada i tako obezbediti informacije potrebne za donošenje paketa različitih mera energetske efikasnosti koje će obuhvatiti energetska sanacija svakog od objekata“, ističu iz UNDP-a.

Kako je najavljeno, predviđene pripremne aktivnosti trajaće do maja 2023. godine, zahvaljujući finansijskoj podršci Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) i Poverilačkog fonda Razvojne banke Saveta Evrope, kome doprinose Slovačka i Španija.

  • VERA

    24.5.2022 #1 Author

    Svakako i tu mora da se štedi energija i da oni budu primer.

    Odgovori

  • SANJA

    24.5.2022 #2 Author

    Nesto pametno i mi da uradimo

    Odgovori

  • DJORDJE1

    25.5.2022 #3 Author

    Samo da se ovo sprovede u delo, biće dosta bolje.

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    25.5.2022 #5 Author

    A da nas oni manje truju iz vazduha i za početak tako brinu obzdravijoj sredini, ježim se od njihovih zelenih agendi i Gejts ovog ugljen dioksida

    Odgovori

  • NINO

    25.5.2022 #6 Author

    Bitno je da se razbacuju ciframa.

    Odgovori

  • ZVEZDICA01

    25.5.2022 #7 Author

    Svaka zgrada treba da ima energetski pasoš

    Odgovori

  • Emilija

    25.5.2022 #8 Author

    Lepo ako se stvarno realizuje

    Odgovori

  • GOCA BG

    25.5.2022 #9 Author

    Da ovo zazivi samo….

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...