Rast potražnje za prirodnim lečenjem i upotrebom eteričnih ulja
25.5.2023 13:15 Autor: Ljiljana Begović 7
Iako su neke od prvih asocijacija na etarska ulja jak miris i aromaterapija, ovi proizvodi imaju veoma široku primenu kako u medicinske, tako i u kozmetičke svrhe, dok se neka koriste i kao dodatak jelima.
Očekuje se da će evropsko tržište eteričnih ulja rasti i u narednim godinama, jer je sve veća potražnja potrošača za proizvodima napravljenim od prirodnih sastojaka. Drugi faktor je da prirodni sastojci dobijaju na popularnosti i u kozmetičkoj industriji. Sve ovo znači da veliko evropsko tržište pruža dobru priliku za izvoznike eteričnih ulja. Takođe, proizvođači su okrenuti održivim standardima u proizvodnji.
Aromatična ulja predstavljaju proizvode biljnih ćelija. Stvaraju se destilacijom uz pomoć vodene pare ili presovanjem kore, kada je u pitanju citrusno voće. Za razliku od masnih ulja, etarska ulja brzo isparavaju i ne ostavljaju mrlje na papiru. Etarska ulja su mešavine lako isparljivih jedinjenja – alkohola, ugljovodonika, ketona, kiselina. Sam naziv dobila su zbog prisustva aromatičnog mirisa i konzistencije u vidu ulja.
Najčešće se koriste etarska ulja eukaliptusa, mente, lavande, žalfije, ruzmarina, citrusa, bosiljka, timijana, sve u zavisnosti od namene. Nemačka je vodeći evropski uvoznik eteričnih ulja, a slede je Holandija i Francuska.
Proizvodnjom eteričnih ulja u Srbiji se, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, bavi 67 preduzeća. Najuspešnija firma nalazi se u južnoj Srbiji, u Lebanu, i posluje od 2015. godine. Deverra farm d.o.o. našla se na prvom mestu liste najuspešnijih po rezultatu poslovanja u 2021. godini, prema parametru EBITDA.
Iako je kompanija u ovoj godini ostvarila dobit od 14.478.000 dinara, to joj nije najbolji rezultat jer je u 2020. godini zabeležila 19.005.000 dinara.
Deverra farm se bavi proizvodnjom etarskih ulja, biljnih kapi, sirupa, sprejeva, šampona. Imaju pogone za ekstrakciju i destilaciju, proizvodnju kozmetike posebne namene, kao i pogon za proizvodnju sirupa.
“Naš moto je da samo kvalitetne biljke daju kvalitetne proizvode. Svaka faza proizvodnog toka realizuje se uz primenu različitih sistema menadžmenta kvaliteta. Ekstraktivni preparat u našem proizvodnom pogonu dobija se podvrgavanjem biljnih droga metodama ekstrakcije, destilacije, ceđenja i koncentrovanja. Nakon dugog puta pripreme biljka je spremna da nam prenese svu svoju mudrost koja nam je neophodna da lečimo. Najbolje iz nje izvućićemo tradicionalnim, prirodnim metodama ekstraktovanja uz odgovarajući rastvarač. U zavisnosti od same koncentracije, razmere i selektivnosti rastvarača, zavisiće i izdvajanje aktivnih komponenata iz biljne droge. Zato naš stručni tim vrlo pažljivo i obazrivo stvara neraskidivu nit između prirode i ljudi”, navode iz kompanije Deverra farm.
Druga na listi najuspešnijih u delatnosti proizvodnje eteričnih ulja je firma Sanicula Co d.o.o iz Paraćina. Ova srpsko-belgijska kompanija isto je u privatnom vlasništvu.
“Partnerstvo se zasniva na višedecenijskom radu i proučavanju aromatičnog bilja i etarskih ulja dobijenih njihovom destilacijom. Strateški cilj partnera je proizvodnja etarskih ulja organskog porekla visokog kvaliteta za internacionalno tržište”, kažu iz Sanicula Co.
Najzastupljenija ulja u proizvodnji ovog preduzeća su od smilja, matičnjaka, timijana, lavande, vreska i rimske kamilice. Proizvodnjom ovih sirovina Sanicula Co bavi se od 2008. godine. Prema rezultatima poslovanja firma iz Paraćina dospela je na drugo mesto liste najuspešnijih u proizvodnji eteričnih ulja zahvaljujući dobiti od 2.608.000 dinara u 2021. godini. Rezultat poslovanja bio je nešto viši u 2020. godini (2.973.000 dinara).
Pročitajte još:
Mikro preduzeće iz Jagodine Hemel Bioproduct d.o.o. takođe ima tradiciju u proizvodnji eteričnih ulja, ali i kozmetičkih proizvoda za negu kože i kose na bazi meda, pčelinjeg voska i lekovitog bilja.
Hemel Bioproduct poslednjih nekoliko godina beleži stabilne poslovne rezultate. Dobit ovog preduzeća iz 2021. godine, na osnovu koje se nalazi ne trećem mestu najuspešnijih u delatnosti proizvodnje eteričnih ulja, iznosila je prema parametru EBITDA 1.759.000 dinara. Nešto manji iznos ostvaren je u 2020. godini – 1.144.000 dinara.
Ukupni prihodi u proizvodnji eteričnih ulja
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, sektor proizvođača eteričnih ulja najbolje je poslovao u 2019. godini kada je ostvarena ukupna dobit od 19.224.000 dinara. Tokom 2020. dobit svih zajedno iznosila je 16.034.000, dok je u 2021. godini bila 17.869.000 dinara.
jevtić
25.5.2023 #1 AuthorNeka prirodna lečenja su vrlo efikasna
Dux011
25.5.2023 #2 AuthorSto prirodnije to bolje.
SHALIMAR
25.5.2023 #3 AuthorMoc bilja je velika,ima puno preparata koji su jako delotvorni…
MAJA
26.5.2023 #4 AuthorKo nas sve leči i čime, ne čudi me
Jj992
26.5.2023 #5 AuthorMudra resenja.
MADMAX
27.5.2023 #6 AuthorSugestija autora za privatni biznis.
DASHA
27.5.2023 #7 AuthorJedno veliko DA za lecenje biljkama.