POLA MILIONA ŽENA U SRBIJI NEZAPOSLENO Što su starije, sve teže nalaze posao

AnalizaBiznisBolji posaoSrbijaU fokusuVesti

9.11.2020 15:58 Autor: Julijana Vincan 5

POLA MILIONA ŽENA U SRBIJI NEZAPOSLENO Što su starije, sve teže nalaze posao POLA MILIONA ŽENA U SRBIJI NEZAPOSLENO Što su starije, sve teže nalaze posao
Zaposlene žene starije od 45 godina u Srbiji prosečno zarađuju oko 40.000 dinara i mahom rade na poziciji „operativni radnik“, pokazalo je najnovije istraživanje sajta... POLA MILIONA ŽENA U SRBIJI NEZAPOSLENO Što su starije, sve teže nalaze posao

Zaposlene žene starije od 45 godina u Srbiji prosečno zarađuju oko 40.000 dinara i mahom rade na poziciji „operativni radnik“, pokazalo je najnovije istraživanje sajta Poslovi.infostud.com.

U istraživanju Infostuda učestvovalo je ukupno 2.177 ispitanika oba pola, od čega je 53 odsto bilo žena, a 47 procenata muškaraca. Od ukupnog broja anketirano je 41 odsto starijih žena od 45 godina, i 59 odsto muškaraca starijih od 45.

Ispitanici su posetioci sajta Poslovi.infostud.com i većina ima mesto prebivališta u Beogradu i okolnim mestima.

Starija žena
Foto: Pexels.com

Najveći broj žena starijih od 45 izjasnilo se da nema posao (37,9 procenata) dok je 29,9 odsto stalno zaposleno.

Raspon plata ispitanica starijih od 45 godina kreće se od 36.000 do maksimalno 48.000 dinara, dok se primanja njihovih muških vršnjaka u proseku kreću oko 48.000 dinara pa naviše.

„Žene su generalno diskriminisane, iako to nije javno, po dve osnove. Prvi osnov je po polu, a drugi je starosni. Odnosno, što ste stariji, a pritom i ženskog pola, znači da ste na dva fronta diskriminisani“, objašnjava PR portala Infostud, Miloš Turinski, za Biznis.rs.

Radnice
Foto: Biznis.rs

Pored pozicije „operativni radnik“, koju obavlja 28,6 procenata ispitanica starijih od 45 godina, čak 20 odsto njih radi kao „kvalifikovan i visoko kvalifikovan radnik“. U srednjem menadžmentu posao ima 14,3 odsto žena, a 6,3 procenta u top menadžmentu.

„Postoji situacija sa poslodavcima da oni u svojim oglasima za posao traže iskustvo. Oni se nikad ne izjašnjavaju, što bi bilo protivzakonito, da traže radnika određenog pola ili godina starosti. Međutim, uvek su u potrazi za mlađim kadrovima. Mada, kod mlađih im smeta što nemaju dovoljno iskustva, pa ih zato ne zapošljavaju. Sa druge strane ne žele ni starije da zaposle, a pogotovo ako su žene starije od 45 godina. Ipak, to važi i za muškarce koji su u toj starosnoj grupi“, izjavio je Turinski.

Žena na poslu
Foto: Pixabay.com

One žene koje su tražile posao preko sajta Poslovi.infostud.com, a imaju 45 i više godina, najviše su konkurisale kod poslodavaca u administraciji (45 odsto) i trgovini (35 procenata).

„Svake godine, pred kraj godine, posetiocima našeg sajta postavimo pitanje – koja im je očekivana zarada. Tu se baziramo samo na očekivanjima, da vidimo šta je to normalno u očima ljudi i kakvu zaradu misle da zaslužuju. Ispostavlja se već godinama unazad da žene uvek u proseku očekuju manju zaradu od 100 do 200 evra spram muškaraca, čak i ako su istih kvalfikacija, istog obrazovanja i u istoj funkciji. Muškarci očekuju veću zaradu spram onoga što žene očekuju“, naglašava Turinski.

Žene na poslu
Foto: Pexels.com

Žene iznad 45 godina nepoželjna radna snaga

U Srbiji ima oko 500.000 žena koje uopšte nemaju ni posao, niti prihode, pokazalo je istraživanje udruženja „Žene na prekretnici“, objavljeno u publikaciji „Zatvaranje kruga: Položaj žena na tržištu rada na početku i kraju karijere“.

Poslodavci i tržište rada zaobilaze žene iznad 45 godina kao nepoželjnu radnu snagu, isključujući ih iz ekonomskog života kao prestare i neprilagodljive promenama”, navodi predsednica UO „Žene na prekretnici“, Mima Perišić.

Poslovni sastanak
Foto: Pixabay.com

Istovremeno, iz Nacionalne službe za zapošljavanje navode da u njihovoj evidenciju trenutno ima 120.564 žena starijih od 45 godina koje nemaju nikakav posao. 

„Prosečno trajanje nezaposlenosti žena 45+ iznosi 82 meseca, odnosno 6,8 godina. Nezaposlene žene iz te starosne grupe uglavnom imaju II i I stepen stručne spreme“, ističu u NSZ.

Žena radi na laptopu dok drži dete u krilu
Foto: Pexels.com

Perišić dodaje da se taj broj nezaposlenih žena, na koji se pozivaju u NSZ, odnosi samo na žene koje su se prijavile na biro.

„To nisu sve nezaposlene žene u Srbiji. Mi govorimo o celokupnoj populaciji žena starijih od 45 godina. Među million radno sposobnih žena starih između 45 i 64 godina, gotovo pola miliona (495.500) ne rade zato što su nezaposlene ili neaktivne“, objašnjava ona.

Žene odustaju od traženja posla

Napominje da u terminologiji tržišta rada „nezaposlene“ znače one koje još pokušavaju da se zaposle, a „neaktivne“ su žene koje ne rade, ali i ne traže posao. Kako napominje, one se prinudno „deaktiviraju“, odnosno, pošto ne mogu da nađu zaposlenje – prestaju da ga traže.

„O tome svedoči i najviša stopa neaktivnosti upravo kod ovih žena u poređenju sa mlađim ženama. Na primer, među mlađim ženama starim između 25 i 29 godina, udeo onih koje su prestale da traže posao zato što su izgubile nadu da će ga naći iznosi 2,4 odsto, u odnosu na žene stare 45 i više godina kod kojih je udeo obeshrabrenih čak 14,6 procenata“, navodi Perišić.

Podaci govore i da gotovo 60 odsto sada neaktivnih žena u ovoj starosnoj kategoriji nije još uvek ostvarilo pravo na penziju. To, kako zaključuje ona, jasno oslikava njihov potpuno neizvestan ekonomski položaj.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...