RAD OD KUĆE KAO NOVA NORMALNOST Koja su najtraženija zanimanja u Srbiji, a za koga nema posla?

BiznisBolji posaoSrbijaVesti

28.7.2020 13:20 Autor: Julijana Vincan 1

RAD OD KUĆE KAO NOVA NORMALNOST Koja su najtraženija zanimanja u Srbiji, a za koga nema posla? RAD OD KUĆE KAO NOVA NORMALNOST Koja su najtraženija zanimanja u Srbiji, a za koga nema posla?
Od izbijanja pandemije korona virusa i proglašenja vanrednog stanja, ponuda poslova na portalu za zapošljavanje Infostud opala je za čak 75 odsto. Po ukidanju... RAD OD KUĆE KAO NOVA NORMALNOST Koja su najtraženija zanimanja u Srbiji, a za koga nema posla?

Od izbijanja pandemije korona virusa i proglašenja vanrednog stanja, ponuda poslova na portalu za zapošljavanje Infostud opala je za čak 75 odsto. Po ukidanju istog, tržište je primetno počelo da se obnavlja, s tim da se ušlo u novu normalnost, hibridni period gde zaposleni, koji to mogu, i dalje rade iz svojih domova, pokazuju istraživanja ove platforme.

„Imali smo dve priče – onu tokom pandemije, kao i situaciju prilikom uvođenja vanrednog stanja. Sredinom marta, pa naročito tokom aprila, imali smo jako veliki pad koji je išao i do 75 odsto, a odnosio se na ponudu poslova koje su poslodavci nudili. Jednostavno su ili povlačili oglase za posao ili tada nisu raspisivali nikakva nova radna mesta“, ističe Miloš Turinski iz PR službe Infostuda.

Foto: Tanjug/AP

Kada je ukinuto vanredno stanje, tržište rada je krenulo da se obnavlja, što se odnosi na prvu nedelju rada, kada je Infostud radio istraživanje, kako bi se saznalo kako su pandemija i vanredno stanje uticali na tržište rada.

Iz tog istraživanja smo dobili podatke, za početak, da su tokom vanrednog stanja najpogođenije bile oblasti ugostiteljstva i turizma, zatim oblast trgovine, ali isključivo trgovine koja se nije bavila prodajom životnih namirnica. Potom sektor transporta, ali sektor transporta ljudi“, naglašava Turinski.

Sa druge strane, najtraženija oblast, gde je i dalje bilo poslova, bio je sektor trgovine za prodaju životnih namirnica, pokazuje istraživanje. To su bili marketi i prodavnice koje su u tom periodu radile, čak i povećanim tempom u odnosu na pre vanrednog stanja. Slična situacija je i sa transportom, ali samo određenim delom.

Kada su u pitanju vozači B kategorije, što se najviše odnosilo na kurire i dostavljače, tu je postojala velika ponuda poslova. Svi su bili svesni situacije i u toku vanrednog stanja najviše su se oslanjali na dostavu raznoraznih stvari, počev od hrane i sličnog“, obašnjava Turinski.

Foto: Envato elements

Strah od ekonomske krize kao novi izazov

Podaci kasnijeg istraživanja, posle ukidanja vanrednog stanja, su pokazali da se tokom juna vratila ponuda poslova na isti nivo kao što je to bilo pre vanrednog stanja, kao da i takva situacija i dalje traje.

„Sada na sajtu imamo dnevno oko 3.500 aktivnih oglasa za posao, što znači da se ponuda vratila. Imamo tu neku novu normaluposlodavci tamo gde je to moguće, a to se najviše odnosi na one poslove gde su dovoljni laptop i internet konekcija, nude pozicije na daljinu. Ali ne možemo da govorimo da će se na tim pozicijama zauvek raditi od kuće. To je neki hibridni period, jer ne znamo šta će biti sa pandemijom, kao i ekonomskom krizom koja preti da se pojavi na jesen“, izjavio je Turinski.

Foto:Pexels.com

Velika potražnja za određenim kadrovima

I pre vanrednog stanja i pandemije, Srbija je bila deficitarno tržište u smislu radne snage za određene poslove. S jedne strane to je bilo IT tržište, koje je po istraživanju Infostuda i za vreme vanrednog stanja i potom, prošlo najbezbolnije, jer se njihove pozicije mogu obavljati sa bilo koje lokacije i često rade za inostrano tržište.

„Oni programeri koji su zavisili od projekata, na njih je to možda malo uticalo. Sa druge strane, mi smo do marta bili deficitarno tržište po pitanju zanatskih zanimanja, odnosno, za niže kvalifikovane pozicije. Sada nam ostaje da vidimo šta će biti dalje, jer imamo jako veliki broj povratnika iz inostranstva koji su i dalje u Srbiji. Pitanje je da li će opet živeti u inostranstvu, zbog ekonomske krize koja se sada najavljuje, i da li će imati gde da se vrate i na koje radne pozicije. Ukoliko svi ti ljudi ostanu, možda ćemo od jeseni postati lako popunjivo tržište što se tiče ovih poslova“, napominje Turinski.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Najplaćenija zanimanja u Srbiji ostala ista

Istraživanja pokazuju da je naše tržište specifično i da pandemija nije preterano uticala na same te pozicije.

„IT je i dalje najplaćenija struka, ali to najviše zavisi od senioriteta. Najplaćeniji su uvek seniori, pa potom mediori, dok juniori imaju prosečne plate za Srbiju. Kada su još deficitarne pozicije u pitanju, znalo je na primer da se desi da se za frizera nudi 1.500 evra plus bonusi. Pa smo imali situaciju da su za zavarivače određene kompanije nudile od oko dve do 4.000 evra. Naravno, plate umnogome zavise od iskustva, sposobnosti i znanja i na taj način se rangiraju i plate“, iznosi zapažanja iz istraživanja Turinski.

On dodaje da je na Infostudu već godinama unazad i što se tiče ponude i što se tiče potražnje, najizraženija oblast trgovine, prodaja, komercijala i sve ono što trgovina podrazumeva.

Sa druge strane, kao oblasti u kojima ima manje poslova, odnosno, gde ima mnogo visokokvalifikovanih radnika, jesu pravo, ekonomija i slično.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...