Cene hrane obaraju sve rekorde zbog ruskog đubriva
23.1.2023 09:00 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Međunarodna zajednica sve više pažnje pridaje velikoj zavisnosti od ruskog đubriva, koje je, međutim, prošle godine rekordno poskupelo, što predstavlja veliki pritisak na proizvodnju hrane, a time i na cene ove godine.
Evropa ne zavisi samo od ruskog gasa, već i od đubriva. Rusija je najveći svetski izvoznik đubriva, uključujući amonijak, sirovinu za azotna đubriva, zatim hranjive materije poput fosfora i kalijuma. Promene u njihovom izvozu i cenama imaju uticaja na ceo svet, prenosi SEEbiz pozivajući se na Radio-televiziju Slovenije.
Cene đubriva rastu poslednje dve godine, a nakon izbijanja rata Moskva je usvojila izvozne kvote đubriva koje je produžila do maja ove godine. Sada manje izvozi u Evropu, a više u zemlje poput Indije, Turske i Vijetnama.
Budući da su cene prirodnog gasa, neophodnog za proizvodnju đubriva, naglo porasle, mnoge fabrike širom Evrope obustavile su proizvodnju, što dodatno učvršćuje monopolističku ulogu Rusije.
Moskva je u prvih deset meseci prošle godine povećala prihode od izvoza za 70 odsto, na 16 milijardi dolara, pokazuju podaci Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih nacija (UN).
Ruska hrana i đubriva su, inače, izuzeti iz zapadnih sankcija protiv Moskve, kako bi se osigurala prehrambena sigurnost u svetu. Kako je izjavio glavni sekretar UN Antonio Gutereš (Antonio Guterres), cene đubriva dosegle su 250 procenata svog nivoa pre pandemije korona virusa.
Pročitajte još:
Ukrajinski poljoprivrednici takođe imaju visoke ulazne troškove. Prema rečima analitičarke Agencije za poljoprivredu i hranu Monike Toth (Monika Toth) zabrinuti su zbog mogućnosti kupovine kvalitetnog sjemena i đubriva za novu žetvu, zbog čega će se one verovatno smanjiti u narednoj sezoni.
Sve više je u prvom planu pitanje da li su dani jeftine hrane prošli, ali je izvesno da se i hrana može koristiti kao oružje.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.