Domaći rasadnici uglavnom zarađuju od izvoza cveća

Gajenje ruža profitabilan, ali zahtevan posao

AgrobiznisBiznis

12.6.2021 07:58 Autor: Ljiljana Begović 1

Gajenje ruža profitabilan, ali zahtevan posao Gajenje ruža profitabilan, ali zahtevan posao
Jedna od prvih asocijacija na cveće su ruže. Ovaj cvet je najčešći poklon, a označava ljubav, raskoš, ali i sreću, pa u nekim situacijama... Gajenje ruža profitabilan, ali zahtevan posao

Jedna od prvih asocijacija na cveće su ruže. Ovaj cvet je najčešći poklon, a označava ljubav, raskoš, ali i sreću, pa u nekim situacijama i tugu. Primera radi, odsečena i poklonjena grančica ruže označava naklonost prema nekoj osobi ili radost, a mnogima se poklanja i kao znak utehe.

Iako ruže možemo videti na raznim mestima njihovo uzgajanje je težak posao koji traži stalna ulaganja.

“Kada je reč o prodaji rezanog cveća, isplati se, ali što se tiče sadnica, što je moj posao i ne toliko, jer su mnogo manje cene. Kod nas se ruže uglavnom gaje za dvorišta, ili se prodaju kao ukrasi za svadbe, proslave, kao aranžmani”, kaže za Biznis.rs vlasnik rasadnika „Milutovac“.

Foto: Pixabay.com

Rasadnik ruža „Mijuc“ je poljoprivredno gazdinstvo koje je počelo sa proizvodnjom sadnog materijala ruža 2008. godine od kada je proizvodnja i pod kontrolom Ministarstva poljoprivrede.

“Bavljenje proizvodnjom ruža je počelo kao hobi i dodatni posao što je i danas ostalo. U proizvodnji sadnica mi pomažu i deca. U početku smo radili male količine, oko 1.000 komada pa smo proširili proizvodnju na deset hiljada i više komada sadnica da bi sada smanjili proizvodnju”, kaže vlasnik poljoprivrednog gazdinstva “Mijuc”, Nenad Mijuc.

Naši sagovornici se slažu u tome da su za gajenje ruža potrebna velika ulaganja, dok na “plodove” svog rada možete računati tek za dve godine, jer je ruža dvogodišnja biljka. Proces gajenja ruža je veoma složen i kada je reč o sadnicama nedovoljno isplativ da bi se samo od toga živelo.

Prve godine morate obezbediti podlogu za kalemljenje, mnogo pelcera i za to sve morate dobiti odgovarajuće dozvole da biste prijavili proizvodnju. U tom periodu se ruže oklaleme da bi tek u drugoj godini mogle da se prodaju. Pre toga potrebno je izvršiti njihovo klasiranje.

“Proizvodnja sadnog materijala ruža je isplativo, ali i veoma teško. Da bi se dobila jedna sadnica ruže potreban je period od dve godine dok je za sadnicu ruže stablašice potrebno tri godine što je dugačak period i povezan sa mnoštvom problema. U poslednje vreme je primetan nedostatak obučenih radnika (kalemara) pa se samim tim i proizvodnja smanjila i radimo količinu koju možemo sami da okalemimo što je dovoljno da zaradimo da pokrijemo rate nekih kredita koje imamo. Cena sadnica se nije menjala od kada smo počeli proizvodnju dok je cena radnog sata radnika viša dva do tri puta”, navodi Nenad Mijuc.

On dodaje da ulog novca u proizvodnju nije od prevelikog značaja, ali nije ni zanemarljiv, već da je problem vreme koje je potrebno za dobijanje gotove sadnice i vreme do prvog pozitivnog bilansa.

“Nama je zbog nekih  problema kao što su pronalazak kalemara, vremenski uslovi, divljač, za prvi ozbiljniji prihod bio potreban period od pet, šest godina. Za to vreme smo učili na svojim greškama”, kaže Mijuc.

Foto: Pexels.com

Vlasnik rasadnika “Milutovac”, kaže da ima sreće jer veći deo sadnica oko 80 odsto, izvozi, dok na domaćem tržištu proda oko 20 procenata proizvodnje.

“Takođe, ono što je u našem slučaju dobro je da imamo naručene sadnice oko godinu dana unapred.  Kada je reč o zemljama u koje izvozimo sadnice ruža to su na prvom mestu Holandija, Italija, Poljska, poslednjih nekoliko godina i Bugarska. Sadnice prve klase izvozimo po ceni od 40 evro centi po komadu” objašnjava naš sagovornik.

On dodaje da se prodaja rezanog cveća mnogo više isplati, ali samo za uzgajivače koji su blizu Beograda ili nekih drugih većih gradova u Srbiji.

Foto: Pexels.com

Ruža je drvenasta žbunasta biljka koja u prirodi raste u različitim klimatskim uslovima. Kod nas u prirodi raste nekoliko desetina vrsta. U hortikulturi se najčešće koriste gajene ili hibridne ruže.

One se dele na više grupa:

  • Čajno hibridne
  • Poliante hibridne (mesečarke, mnogocvetne)
  • Floribunda ruže (buketašice)
  • Minijaturne, patuljaste (bengalske)
  • Penjačice, puzavice

Najtraženije ruže na domaćem tržištu su one crvene boje, bez obzira na vrstu i veličinu.

“Plasman sadnica posle ovoliko godina na tržištu nije problem pošto veliku pažnju obraćamo na kvalitet sadnog materijala koji proizvodimo. Tražene su sve grupe ruža (mini, čajevke, mnogocvetnice, penjačice, stablašice, stablašice) a od sorti uglavnom sorte crvene boje. Najskuplje su sadnice ruža stablašica na čiju proizvodnju smo se i bazirali”, zaključuje Nenad Mijuc.

  • Anna

    13.6.2021 #1 Author

    Ne samo mnogo vremena već i mnogo ulaganja i ljubavi potrebno je da bi ovakav posao uspeo

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...