Tim H-Bridges prikuplja donacije za naredno takmičenje

Nagrađivani projekti studenata ETF-a predstavljeni na sajmu energetike

EkologijaInfrastrukturaInovacijeManifestacije

18.10.2024 15:57 Autor: Ljiljana Begović 2

Nagrađivani projekti studenata ETF-a predstavljeni na sajmu energetike Nagrađivani projekti studenata ETF-a predstavljeni na sajmu energetike
Na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu energetike svoj štand imao je i Elektrotehnički fakultet iz Beograda na kojem su studenti, članovi tima H-Bridges, predstavili svoje projekte.... Nagrađivani projekti studenata ETF-a predstavljeni na sajmu energetike

Na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu energetike svoj štand imao je i Elektrotehnički fakultet iz Beograda na kojem su studenti, članovi tima H-Bridges, predstavili svoje projekte.

Teodora Rajčić i Aleksa Zdravković su deo tima H-Bridges sa ETF-a koji godinama učestvuje na takmičenju iz energetske elektronike – International Future Energy Challenge – IFEC.

“Uspešno nastupamo na tim takmičenjima svake godine od 2017. U prethodnoj akademskoj godini napravili smo stereo audio pojačavač klase D i tada smo osvojili nagradu za najbolji zvuk, ukupno četvrto mesto. Iako smo imali najbolju cenu prototipa, najbolju zapreminu, odnos snage i zapremine, i prema gotovo svakoj specifikaciji bili među najboljima, nismo osvojili prvo mesto. Ipak, dobili smo specijalnu nagradu za kvalitet zvuka, što je i najbitnije na ovom takmičenju”, kaže Rajčić.

Takmičenje IFEC, koje okuplja vodeće mlade inženjere iz oblasti energetske efikasnosti, ove godine je bilo posvećeno razvoju stereo audio pojačavača klase D, snage 400 vati, sa dva stereo i jednim subwoofer kanalom.

Inovativno rešenje studenata ETF-a izdvojilo se po impresivnoj energetskoj efikasnosti, boljem kvalitetu zvuka, proširenom frekvencijskom rasponu i značajno manjoj masi i zapremini u odnosu na konvencionalne pojačavače iste klase.

Finalno takmičenje nije bilo samo teorijska prezentacija – rešenja su morala biti testirana u stvarnim uslovima. Prototipi koje su studenti ETF-a razvili, uključujući i hardver i softver, prošli su rigorozne testove u laboratorijama Univerziteta u Teksasu, kao i u realnim aplikativnim uslovima, uključujući Mulva Auditorium i Butler School of Music studio. Kvalitet zvuka njihovog uređaja posebno je impresionirao sudije, koji su ga ocenili kao najbolji među svim timovima.

Projekat studenata ETF-a H-Bridges / Foto: Biznis.rs

Performanse koje je postigao H-Bridges tim bile su izuzetne: nominalna snaga od 420 vati, efikasnost od 96,2 odsto pri 65 procenata opterećenja, harmonijsko izobličenje signala manje od 0,3 odsto, te propusni opseg do 20 kiloherca sa pretekom faze od 45 stepeni. Ove brojke jasno pokazuju da su studenti ETF-a razvili tehnološki napredan uređaj koji zadovoljava sve zahteve modernih audio pojačavača, uz dodatnu fleksibilnost u obradi signala.

Četvrto mesto u konkurenciji najboljih univerziteta iz SAD, Nemačke, Tajvana i Kine predstavlja ogroman uspeh za H-Bridges i Elektrotehnički fakultet, ali i za Srbiju, koja se tako svrstava u red zemalja sa značajnim doprinosom u oblasti energetske efikasnosti i tehnoloških inovacija.

Aleksa Zdravković kaže da se uvek trude ne samo da ispune sve specifikacije koje se od njih traže u zadacima, već i da postignu mnogo više od toga.

“Već dugi niz godina osvajamo prva i druga mesta, uključujući nagrade za transformator, solarni inverter i napajanje za električni bicikl, kada smo osvojili prvo mesto na takmičenju. Projekte koje ćemo predstaviti na takmičenju završavamo znatno ranije od ostalih timova. Na polufinale putujemo u SAD i nadamo se prolasku u finale, koje će se održati na Tajvanu”, navode članovi tima H-Bridges.

Projekat studenata ETF-a H-Bridges / Foto: Biznis.rs

Sledeći projekat na kome tim radi je razvoj i projektovanje galvanski izolovanog pretvarača jednosmerne struje za skladišta električne energije. To je rešenje za obnovljive izvore energije kod kojih su glavni zahtevi efikasnost, veličina uređaja i potreba za regulacijom izlaznog napona u vidu kvaliteta i brzine odziva. Cilj projekta je ispuniti zahteve za realizacijom kompaktnog i energetski efikasnog rešenja.

Na ovogodišnji sajam energetike studenti su došli kako bi predstavili projekte potencijalnim donatorima, jer se na taj način finansiraju.

“Potreban nam je značajan iznos novca kako bismo otišli na takmičenje, ali i za komponente i izradu celokupnog prototipa. Potrebna su nam sredstva kako bismo ostatku tima, koji se bavi softverom i hardverom, omogućili da patentiraju, sklope i isprogramiraju rešenja. Naš zadatak je da prikupimo novac jer imamo veliki kapacitet i znanje koje možemo primeniti. Sklopili smo ugovore sa kompanijama kako bismo primali donacije i sklapali sponzorstva. Takođe im nudimo mogućnost da se predstave među studentima, koji kasnije mogu dobiti priliku za zaposlenje u tim kompanijama. Organizujemo simulacije razgovora za posao i pružamo promociju tim kompanijama”, kaže Teodora Rajčić.

Na pitanje kako se njihovi finalni projekti mogu koristiti, naši sagovornici odgovaraju da postoje različiti načini.

“Mogu se iskoristiti kao diplomski radovi, ili neko iz tima može da patentira rešenje i započne svoj biznis na osnovu patenta. To se do sada nije desilo, jer nam nije cilj samo da pokažemo znanje i prilagodljivost na takmičenju, već i da damo sve od sebe”, zaključuju članovi tima H-Bridges.

  • Jj992

    18.10.2024 #1 Author

    Odlicno, lepo je sto ima jos pametnih ovde.

    Odgovori

  • Inquiete

    18.10.2024 #2 Author

    I treba, bravo za studente!

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.