Ambipak konferencija 2024: Inovativna i održiva ambalaža u fokusu javnih politika Srbije od 2025.
EkologijaInovacijeManifestacijePoslovanjeU fokusu
16.10.2024 15:28 Autor: Marko Andrejić 0
Ambipak konferencija 2024, pod naslovnom temom „Ambalaža u svetu koji se menja“, održana je 11. oktobra u Privrednoj komori Srbije u Beogradu.
Konferenciju su institucionalno podržali Udruženje za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala i Centar za cirkularnu ekonomiju PKS.
Nakon kratkog pozdrava i dobrodošlice od strane urednice Ambipak magazina Irene Lalić i sekretara Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala PKS Dragana Stevanovića, prisutnima se obratila Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine.
Ona je potvrdila uvođenje depozitnog sistema za PET i metalnu ambalažu u Srbiji do 2027. godine. Takođe je najavila i novi Program cirkularne ekonomije za period 2025-2030, sa fokusom na održivu ambalažu – reciklabilnu, biorazgradivu i kompostabilnu. Dokić je naglasila potrebu za prilagođavanjem evropskim standardima i pozvala sve interesne grupe da se priključe konsultacijama koje još uvek traju, radi kreiranja sistema upravljanja ambalažnim otpadom.
„Potrošači u Srbiji bi trebalo da imaju sve informacije i da sami odaberu da li će koristiti proizvode sa reciklabilnom ambalažom, višekratnom ambalažom ili onom koja nema potencijal za reciklažu“, rekla je Sandra Dokić.
Zajedno do održive ambalaže
Na konferenciji su Nikola Marinković i Tomislav Juričić iz Smurfit Westrock grupacije, generalnog partnera konferencije, predstavili inovacije u ambalaži, uključujući reciklabilni AquaStop barijerni papir. Ova grupacija sada ima više od 500 fabrika širom sveta, a fabrika Avala Ada u Srbiji deo je njihovog globalnog portfolija.
Juričić je istakao reciklažu 140.000 tona papira godišnje i investiciju u tretman otpadnih voda od pet miliona evra.
Na panelu „Svet ambalaže u svetu koji se menja“, predstavnici industrije su naglasili potrebu za zakonodavnom podrškom kako bi se postigla održivost ambalaže, uz izazove visokih troškova.
Mirjana Balog Kormanjoš, viša savetnica Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala PKS, istakla je da u Srbiji 1.083 preduzeća prozvodi plastične proizvode od kojih 321 preduzeće (bez preduzetnika) proizvodi ambalažu, a plastičnih proizvoda se godišnje izveze u vrednosti od 1,5 milijarde evra.
Izvozimo oko 450.000 tona plastike, a uvozimo oko 750.000 tona plastike, od toga je jedna trećina plastična ambalaža.
Na panelu su učestvovali i Miroslav Micković, generalni direktor ALPLA DOO Alijansa za cirkularna pakovanja, i Nikola Marinković, Smurfit Westrrock, a moderirala je Andrea Radonjić, direktorka za regulatorne politike i odnose sa javnošću za Istočnu Evropu u kompaniji Tetra Pak.
Cirkularna ekonomija u fokusu
Doinita Mihai iz kompanije TOMRA Systems, premium partnera konferencije, predstavila je evropsku regulativu PPWR koja donosi veće izazove za članice EU. Istakla je uspeh depozitnog sistema u 16 evropskih zemalja, kao i tehnologiju TOMRA uređaja koji prikupljaju ambalažu širom sveta.
Na panelu „Izgradimo cirkularnu budućnost“ Mihai je podelila pozitivna iskustva Rumunije i naglasila važnost transparentnih razgovora za uvođenje sistema u Srbiji. Tisa Čaušević iz Coca-Cole HBC Srbija predstavila je projekte održivosti, uključujući smanjenje CO2 i inovacije u ambalaži. Bojana Perić iz Ekostar Paka naglasila je potrebu za prilagođavanjem ciljeva lokalnim samoupravama i važnost stabilnih partnerstava za privredu.
Tomislav Juričić, ispred Smurfit Westrocka govorio je o postizanju cirkularnih ciljeva u proizvodnji papira za ambalažnu industriju i najavio još investicija u tom smeru u fabrici u Srbiji. Panel je moderirala Irena Lalić, urednica Ambipak magazina.
Poslednji panel konferencije osvrnuo se na društvenu odgovornost kompanija i ESG koncept. Dr Dejan Jovanović, dr Senka Popović, Marija Kojčić iz Lidl Srbija, i Boriša Petković iz „Čepom do osmeha“ razgovarali su o alternativnim ambalažnim materijalima i svesti o očuvanju životne sredine.
Pročitajte još:
Lidl je postavio cilj smanjenja plastike za 20 odsto do 2025. i zajedno sa „Čepom do osmeha“ uklonio 90 tona otpada iz prirode. Panel je moderirala dr Aleksandra Gajović, ESG ekspertkinja.
Ambipak konferencija „Ambalaža u svetu koji se menja“ pružila je uvide u stavove više zainteresovanih strana, kada se radi o ambalaži i upravljanju ambalažnim otpadom – zvanične stavove Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, proizvođača ambalaže, velikih korisnika ambalaže, ritejlera, ekoloških aktivista, operatera sistema upravljanja ambalažnim otpadom, Privredne komore Srbije i obrazovnih institucija.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.