POGORŠANJE ODNOSA PEKINGA I TAJPEJA

Kina zabranom uvoza ananasa podigla tajvansku diplomatiju na noge

AgrobiznisBiznis

26.3.2021 08:44 Autor: Vladimir Jokanović 0

Kina zabranom uvoza ananasa podigla tajvansku diplomatiju na noge Kina zabranom uvoza ananasa podigla tajvansku diplomatiju na noge
Peking i Tajpej raspalili su žestok spor oko ananasa, nakon što je Peking prošlog meseca zabranio uvoz te vrste voća sa Tajvana, navodeći kao... Kina zabranom uvoza ananasa podigla tajvansku diplomatiju na noge

Peking i Tajpej raspalili su žestok spor oko ananasa, nakon što je Peking prošlog meseca zabranio uvoz te vrste voća sa Tajvana, navodeći kao razlog njegovu štetnost koja bi mogla da utiče na useve u Kini. Tajvanski lideri ocenili su da je reč o političkom pritisku Pekinga, a da je sa ananasom sve u redu.

Kina sada planira da zabrani uvoz svih tajvanskih proizvoda od ananasa, uključujući jedan od njegovih najpoznatijih kolača, navodno zato što se za njegovo pravljenje koristi svinjska mast, prenosi Taiwan News, pozivajući se na China Times.

Tajvanski ministar spoljnih poslova Džozef Vu pozvao je putem zvaničnog naloga na Twitteru prijatelje i istomišljenike širom sveta da stanu uz Tajvan i okupe se oko “ananasa slobode“. Predsednica Tajvana Cai Ing-ven objavila je, takođe na Twitteru “ananas izazov“ i pozvala tajvanske potrošače da kupuju više ananasa.

U kampanju promocije ananasa uključili su se Američki institut na Tajvanu i tamošnja Kancelarija za trgovinu Kanade. Kanađani su poručili da vole picu sa ananasom sa Tajvana i podelili fotografije sa lokalne pijace na kojima poziraju sa pomenutim jelom. Direktor Američkog instituta objavio je fotografiju sa tri ananasa na radnom stolu.

Prema tajvanskom Savetu za poljoprivredu, na ostrvu je prošle godine proizvedeno 420.000 tona ananasa, a od toga je u izvoz otišlo nešto više od 10 odsto, gotovo sve u Kinu, prenosi BBC. Prema podacima za 2019. Tajvan je šesti najveći svetski izvoznik ananasa, a ispred njega su Kostarika, Filipini, Holandija, Belgija i SAD.

Foto: Pixabay.com

Nakon što je prekinuta njihova izvozna veza sa 160 kilometara udaljenom kontinentalnom Kinom, tajvanski izvoznici traže druga tržišta, kao što je Australija. Najsnažnija podrška stigla je Tajvanu iz Japana, čiji su trgovci poručili 5.000 tona ananasa.

Prozapadni mediji podsećaju da je Kina nedavno zabranila uvoz vina iz Australije, kao i da je nagovestila da će zabraniti i uvoz svinjskih proizvoda sa Tajvana. Svinjska mast sa Tajvana nije poželjna u kontinentalnoj Kini navodno zbog toga što sadrži ostatke leka za mršavljenje raktopamin, a Tajvan je ukinuo zabranu uvoza takvog mesa iz SAD.

Tajvan je po Ustavu Narodne Republike Kine jedna od njene 23 pokrajine. Iako NR Kina nikada od osnivanja 1949. nije faktički upravljala ostrvom, na njega polaže istorijsko pravo, jer je Tajvan od 1886. bio jedna od pokrajina Kine. Republika Kina nastala je 1912. Obuhvatala je Kinu i Mongoliju. Posle Drugog svetskog rata izbio je građanski rat u kome je Republika Kina izgubila suverenitet nad kontinentalnom Kinom u korist novoosnovane NR Kine i povukla se na Tajvan.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...