Prodaja na malo porasla za 9,2 odsto

Britanci troše više para za novu garderobu

LifestyleZanimljivosti

26.5.2021 17:05 Autor: Redakcija Biznis.rs

Britanci troše više para za novu garderobu Britanci troše više para za novu garderobu
Zavod za nacionalnu statistiku Velike Britanije istakao je da je prodaja na malo porasla za 9,2 odsto, a prodaja odeće skočila za čak 70... Britanci troše više para za novu garderobu

Zavod za nacionalnu statistiku Velike Britanije istakao je da je prodaja na malo porasla za 9,2 odsto, a prodaja odeće skočila za čak 70 odsto u odnosu na prethodni mesec, prenosi MoneyExpert.

Prema njegovim podacima, internet prodaja je blago opala, međutim, ukupna prodaja porasla je za 10 odsto u poređenju sa nivoom pre pandemije.

Glavni ekonomista iz Velike Britanije u Capital Economics-u, Pol Dejls (Paul Dales), ističe kako je skok prodaje odeće „zapanjujuć“ i napominje da su podaci od prošlog meseca „pokazali da su domaćinstva posebno želela da obnove svoju garderobu“.

Analitičarka maloprodaje u Velikoj Britaniji i Irskoj, Silvia Rindon (Silvia Rindone), rekla je da je prošlog meseca primećena „značajna potražnja potrošača“. Dok British Retail Consortium (BRC) ističe da su prošlogodišnji podaci „dobrodošli za podsticaj hiljade trgovaca u Engleskoj i Velsu“.

Izvršna direktorka BRC Helen Dikinson (Helen Dickinson), rekla je da je „lepše vreme tokom aprila pospešilo prodaju odeće, posebno trikotaže. Prodavala se garderoba i zbog toga što se povećao broj izlazaka, susreta prijatelja i članova porodice na otvorenom“.

Međutim, Dikinson je upozorila da je potražnja „ostala krhka“ iako su brojke ukazivale drugačije.

„Trgovinska razmena je i dalje manja za 40 odsto od perioda pre pandemije“, istakla je ona.

Glavni ekonomista britanske analitičke kuće Pantheon, zadužen za makroekonomiju, Samjuel Tombs (Samuel Tombs), otkriva da bi podaci o prodaji mogli da rastu tokom maja, ali očekuje da će potrošnja „zastati kako se približava svom nivou pre pandemije korone“.

Pored toga, kraj godišnjeg odmora, u septembru, verovatno će prouzrokovati „nagli pad“ aktivnosti na stambenom tržištu.

„Fabričke porudžbine rastu rekordnim tempom jer globalna potražnja za robom nastavlja da oživljava, a uslužni sektor beleži skoro rekordan rast, zato što otvaranje ekonomije omogućava većem broju preduzeća da trguju“, zaključuje za MoneyExpert glavni ekonomista za poslovanje u IHS Markit, Kris Viljamson (Chris Villiamson).

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.