dodatna mera za blokbastere

Kina ograničava uvoz holivudskih filmova zbog američkih carina

KulturaLifestyle

11.4.2025 10:33 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Kina ograničava uvoz holivudskih filmova zbog američkih carina Kina ograničava uvoz holivudskih filmova zbog američkih carina
Kina je u četvrtak saopštila da će odmah ograničiti uvoz holivudskih filmova u znak odmazde za eskalaciju američkih carina na uvoznu kinesku robu od... Kina ograničava uvoz holivudskih filmova zbog američkih carina

Kina je u četvrtak saopštila da će odmah ograničiti uvoz holivudskih filmova u znak odmazde za eskalaciju američkih carina na uvoznu kinesku robu od strane predsednika Donalda Trampa (Donald Trump), ciljajući na jedan od najistaknutijih američkih izvoznih proizvoda. Industrijski analitičari kažu da će finansijski uticaj verovatno biti minimalan, jer su prihodi Holivuda u Kini značajno opali poslednjih godina, javlja Reuters.

Nakon tri decenije tokom kojih je Kina uvozila deset holivudskih filmova godišnje, pekinška Nacionalna filmska administracija (NFA) saopštila je da će Trampove tarifne akcije dodatno pogoršati domaću potražnju za američkim filmovima u Kini.

„Pratićemo pravila tržišta, poštovati izbore publike i umereno smanjiti broj uvezenih američkih filmova“, saopštila je NFA na svom sajtu. Holivudski studiji su nekada posebno ciljali Kinu, drugo po veličini svetsko filmsko tržište, kako bi povećali zaradu filmova. Ali domaći filmovi su sve više počeli da premašuju holivudsku scenu u Kini, a „Nedža 2“ je ove godine nadmašio Piksarov „Inside Out 2“ i postao animirani film sa najvećom zaradom svih vremena.

Kris Fenton, autor knjige „Hranjenje zmaja: Unutar dileme od bilion dolara s kojom se suočavaju Holivud, NBA i američki biznis“, rekao je da je ograničavanje filmova napravljenih u SAD „ultrazapažen način da se da napravi odmazda sa skoro nikakvim negativnim efektima za Kinu“. Holivudski filmovi čine samo pet procenata ukupnih prihoda na kineskom tržištu. A holivudski studiji dobijaju samo 25 odsto prodaje karata u Kini, u poređenju sa duplo više od prodaje na drugim tržištima, rekao je Fenton.

„Ovakvo upečatljivo kažnjavanje Holivuda je demonstracija sile Pekinga koja će se zasigurno primetiti“, dodao je Fenton. Tramp nije odmah “skočio u odbranu” Holivuda.

Foto: YouTube screenshot/ Avatar

„Mislim da sam čuo za i gore stvari“, rekao je predsednik na pitanje o kineskim ograničenjima. Mnoge holivudske ličnosti podržale su Trampovog demokratskog protivnika na prošlogodišnjim izborima, Kamalu Haris (Kamala Harris), pa je to možda i razlog.

Trenutno, nije jasno da li će Kina odobriti ulazak holivudskih blokbastera ovog leta, kao što je Paramountov film „Nemoguća misija — Konačni obračun“, koja bi mogla da označi poslednje pojavljivanje Toma Kruza (Tom Cruise) u franšizi koja traje skoro tri decenije. Takođe, Warner Bros lansira novi film „Supermen“ reditelja Džejmsa Gana (James Gunn) i Marvelovu novu ekranizaciju „Fantastične četvorke“.

Set Šejfer (Seth Shafer), glavni analitičar S&P Global Market Intelligence Kagan, predvideo je da će ova ograničenja imati tek ograničen uticaj.

„Samo otprilike 25 odsto domaćih filmova sa širokom distribucijom se sada pušta na platna u Kini i taj procenat je tokom vremena stalno opadao zbog sve veće konkurencije kineske lokalne filmske industrije“, rekao je Šejfer i dodao da je za američke filmove koji se prikazuju u Kini, obično manje od deset odsto globalnog bruto prihoda filma dolazi iz Kine.

Recimo, „Kapetan Amerika: Vrli novi svet“, Marvelov film objavljen u februaru, inkasirao je tek 14,4 miliona dolara u Kini od 413 miliona dolara globalnih prihoda. U prošlosti su američki filmovi u Kini imali „zlatni rudnik”. Recimo, „Titanik“ i „Avatar“ su napravili pravo bogatstvo na kineskom tržištu, čineći glumce poput Leonarda Di Kaprija (Leonardo di Caprio) i režisere poput Džejmsa Kamerona (James Cameron) ikonama među ljubiteljima filma u Kini.

Međutim, počev od 2020. godine, filmovi kineske proizvodnje konstantno su donosili oko 80 odsto godišnjeg prihoda na blagajnama, u odnosu na oko 60 procenata ranije. Na kineskoj listi najvećih blokbastera svih vremena, samo jedan uvezeni film nalazi se među 20 najboljih – „Osvetnici: Kraj igre“, sa prihodom od 4,25 milijardi juana (579,83 miliona dolara). Ostali filmovi u prvih 20 su svi domaći filmovi.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.