Poslodavcima rok do 7. maja za potpunu primenu izmena Zakona o bezbednosti na radu
25.4.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 18



Iako je Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu stupio na snagu 2023. godine, rokovi za njegovu punu primenu ističu 28. aprila, odnosno 7. maja 2025. godine.
Advokat Nevena Petrović, komentarišući novosti u zakonu, kaže da izmenjeni propisi predstavljaju suštinsku reformu u oblasti radnog prava, čime se dodatno približavamo standardima Evropske unije.
“Njegova svrha je da obezbedi viši nivo zaštite za zaposlene, uvede preventivne mere i omogući efikasniju kontrolu uslova rada”, navodi Petrović.
Međutim, ono što je sada posebno važno za poslodavce jeste da se rok za usklađivanje sa novim zakonskim okvirom bliži kraju. Poslodavci imaju obavezu da do 7. maja 2025. godine u potpunosti usklade svoje poslovanje sa novim propisima, a posledice zanemarivanja te obaveze mogu biti ozbiljne – uključujući stroge novčane kazne koje premašuju iznos od milion dinara.
Novčanom kaznom od milion do milion i po dinara kazniće se za prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica ako zaposlene ne osigura za slučaj povreda na radu i profesionalnih bolesti, radi obezbeđivanja naknade štete. Kazna od 200.000 do 400.000 dinara za isti prekršaj sleduje poslodavcu koji je preduzetnik.
Iznosom od 30.000 do 150.000 dinara biće kažnjen direktor, odnosno drugo odgovorno lice kod poslodavca, a isto važi i za poslodavca fizičko lice.
Novine koje je zakon predvideo odnose se i na rad od kuće i rad na daljinu. Ovi oblici rada do sada nisu bili jasno uređeni, što je stvaralo pravnu nesigurnost, kako za poslodavce tako i za radnike.
“Sada je situacija znatno jasnija – poslodavci su dužni da omoguće bezbedne uslove za rad i u ovim okolnostima, što uključuje i donošenje akta o proceni rizika, kao i omogućavanje zaposlenima da učestvuju u tom procesu”, ocenjuje naša sagovornica.

Veliki naglasak stavljen je i na edukaciju i kontinuiranu obuku zaposlenih. Zakon predviđa da se periodično organizuju treninzi iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, kako za zaposlene tako i za rukovodioce. Posebno se insistira na obukama koje se odnose na upotrebu zaštitne opreme i pravilno ponašanje u rizičnim situacijama. U slučaju povreda na radu – bilo da su teške, smrtne ili kolektivne – obavezna je dodatna obuka zaposlenih u pogođenoj organizacionoj jedinici.
“Osim toga, novi propisi uvode obavezu obavljanja redovnih lekarskih pregleda zaposlenih, što do sada nije bilo striktno uređeno. Pregledi moraju odgovarati specifičnim rizicima radnog mesta, a trošak snosi poslodavac. Ova odredba naročito je važna za radnike angažovane na poslovima sa povećanim rizikom, poput rada na visini, u dubini, u blizini opasnih hemikalija ili na elektroenergetskim objektima”, objašnjava advokat Nevena Petrović.
Uz zakon donet je i niz podzakonskih akata koji preciznije definišu pojedinačne obaveze.
Među njima su pravilnici koji se odnose na procenu rizika, ispitivanje opreme i instalacija, kao i pravilnici o stručnom ispitu i izgledu službene odeće inspektora rada. Posebnu pažnju privlače dva nova pravilnika koji stupaju na snagu 28. aprila – jedan se odnosi na bezbedan rad na visini, a drugi na vođenje evidencije u oblasti bezbednosti i zdravlja.
Pravilnik o radu na visini propisuje stroge zahteve koje poslodavci moraju da ispune: od izrade akta o proceni rizika, preko obezbeđivanja zaštitne opreme i sistema za sprečavanje pada, pa sve do jasno definisanih procedura za hitne slučajeve. Rad na visini se, po ovom pravilniku, definiše kao svaki posao koji se obavlja najmanje dva metra iznad čvrste podloge, u uslovima bez adekvatne zaštite.
S druge strane, pravilnik o vođenju evidencije precizira koje podatke poslodavci moraju redovno da beleže. To uključuje evidenciju o radnim mestima sa povećanim rizikom, povredama na radu, profesionalnim bolestima i izlaganju biološkim štetnostima. Uveden je i Registar povreda na radu, koji vodi Uprava za bezbednost i zdravlje na radu, a poslodavci su dužni da sve povrede prijave u elektronskoj formi.
“Posebna pažnja posvećena je gradilištima, kroz Pravilnik o sadržaju elaborata o uređenju gradilišta i radilišta. Ovaj dokument detaljno opisuje sve što mora biti sadržano u elaboratu, uključujući mere zaštite, upravljanje otpadom i zaštitu životne sredine. Pravilnik podvlači obaveznu upotrebu odgovarajuće zaštitne opreme i uvođenje procedura za upravljanje specifičnim rizicima karakterističnim za građevinske radove”, kaže Petrović.
Pročitajte još:
Još jedna novina jeste Pravilnik o oznakama zabrane rada, koji jasno određuje kako izgleda oznaka koju inspektor postavlja na gradilište u slučaju povrede propisa. Crvena traka postaje vidljiv znak da je rad zabranjen dokle god postoje uslovi koji ugrožavaju bezbednost zaposlenih.
Na pitanje kako će se nove odredbe primenjivati u praksi, naša sagovornica kaže da je na inspektorima obaveza provere, a na poslodavcima da ozbiljno shvate propise i pravovremeno se usklade sa njihovim odredbama.
Inquiete
25.4.2025 #1 AuthorOzbiljni poslodavci o tome vode računa.
Mika
25.4.2025 #2 AuthorSve je u ovoj državi uredjeno osim nadstrešnica,plafona po školama i padovima sa gradjevine. Ovaj zakon je još jedna s.sa za državu da otima novac od malih privrednih lica tj nezaštićenog dela društva.
Beara
27.4.2025 #3 AuthorU dva reda sve ste rekli. Kad se donosi Zakon, u obrazloženju za Skupštinu svi predlagači na velika zvona objavljuju da je predloženi tekst u potpunosti usaglašen sa zahtevima EU, jedino svi naši predlagači verovatno nisu pročitali AKT O MALOM BIZNISU (EU), koji traži da se vodi računa o malom biznisu i da mu se ne nameću komplikovani postupci i obaveze. U svim UREDBAMA EU uvek stoji “ MISLI NA MALE“. Inače u velikom broju analiza ovog problema od strane EU stoji konstatacija: ŠTO JE RUGULATIVA KOMPLIKOVANIJA , POSLOVANJE U SIVOJ ZONI JE VEĆE“
Popeye
25.4.2025 #4 AuthorA radnici na crno?!?! Radnici po kojekavnim pijaca ma,buvljacima , Kettering varijantama,fizikalci na gradjevinama,…..
Jelena
25.4.2025 #5 AuthorZakon je jasan, bezbednost zaposlenih mora biti prioritet. Ko ignoriše propise, snosi posledice.
Dragan
25.4.2025 #6 AuthorDa li su inspektori kontrolisali neprijavljeno gradilište na železničkoj?!
Iksi
25.4.2025 #7 AuthorTako je sasvim u redu
SHALIMAR
25.4.2025 #8 AuthorTrebalo bi svi da se drze zakona o bezbednosti na radu,ne da bude mrtvo slovo na papiru…
veka
26.4.2025 #9 Authorkoja smo mi banana drzava hahahahah
NELY
2.5.2025 #10 AuthorTo je sasvim ok
REA
26.4.2025 #11 AuthorI to ce samo proci papiroloski kroz firme
Miša
27.4.2025 #12 Author– Novi zakon je jako neprecizan i nedorečen. U puno tačaka se udaljava od zakona EU. Suštinski se ništa ne popravlja, samo se povećavaju nameti i birokratija.
Osiguranje zaposlenih i dalje ne može a se primenjuje, zato što ne postoji Zakon po kojem bi se sprovodilo. Osiguranje zaposlenih propisano je od prvog Zakona o bzr, ali se napominje da će uslovi i način biti precizirani Zakonom o obaveznom osiguranju zaposlenih od povreda na radu, koji nije ozbiljno ni počeo da se pravi.
Sporna su i tumačenja Zakona od strane Uprave za bzr, koja pojam „upravljanje vozilima“ razdvajaju od unutrašnjeg saobraćaja, pa je po njima svako upravljanje vozilima povećan rizik, iako je u Pravilniku o lekarskim pregledima zaposlenih definisan pojam „upravljanje vozilima i unutrašnji saobraćaj“ kao jedan i navode se taksativno samo vozila koja ne učestvuju u javnom saobraćaju.
BIJUTI27
29.4.2025 #13 AuthorBezbednost na poslu je jednak nuli ,radnika više nigde ne poštuju niti mu čuvaju zdravlje .Kad i dodje neka inspekcija najavljena ona je potplaćena !!!
Jedan poraz do kraja u svemu
1.5.2025 #14 AuthorA šta to beše privredna klima? Taj izraz nismo ni sreli u ovoj državi nego od onih koji odoše iz ove ‘privrede’ zalupivši vratima ! Privrednik treba da obavlja svoju delatnost, kao stablo kruške, ono to zna i ume. Njegovo je da cveta i daje plodove. Država ne bi da da. Ni sunce ni vodu ni pripremljenu zemlju , treba to biljka sama sebi da stvara, dok oni troše na šta im volja ? Misle imaju, troše tuđe, a ni za osnovne funkcije države nisu platili. Od naših para. Lepo očupaju i ono što još ozelenelo nije. Foliranti , šarlatani i neozbiljni lupeži . Neradnici i neznalice. Najlakše je staviti mašnu i sako i drsko doći iz kakvog prigradskog nelegalnog kvarta sa ulice i naselja pravo za ministra ! Nije ni svet tako lud i slep. Eto baš. Sramota.
Tenk ju provaljeni ste
1.5.2025 #15 AuthorImam utisak da ni te zakone EU niste u stanju pošteno da prevedete .Namerno preskačete delove koji se odnose na obaveze državne kase a i ubacujete delove koji tamo ne stoje da bi bez osnova oteli kome još koji koji dinar.
Samo napred
2.5.2025 #16 AuthorA gde idu ti milioni od kazni? U državni fond zaštite bezbednosti i zdravlja na radu? Koji naravno niti ste formirali niti postoji.
Ide onim babama što im ispod drveta u hladu, delite ovih dana eto gde ide .
Tamara
9.5.2025 #17 AuthorKao i uvek naglasak je na milionskim kaznama! Opet će mali da pune džepove za neke trivijalne propuste (kao što trenutno postoji drakonska kazna ako nemate stalak za odlaganje kišobrana a pola institucija u Srbiji ima neke kante ili nema ništa ali ih niko ne kažnjava) a što lomimo noge i točkove po trotoarima i na kolovozu, otpadaju fasade i sl. to nije važno. Što jedna privatna firma može da iscrtava naše ulice i trotoare da otima za parking mesta i naplaćuje, koji tu zakon važi?
Realno
14.5.2025 #18 AuthorNijedan se zakon u ovoj drzavi ne donosi radi boljitka i regulisanje neke oblasti, vec iskljucivo da se napuni budzet a i neciji dzepovi. Odmah su pocele da me zovu raznorazne agencije koje nude svoje usluge u oblasti zastite na radu, a zna se ko stoji iza njih. Kaze poslodavac je u obavezi da plati, ok nije problem ali cene opet odose u nebesa. Nikad losija klima za preduzetnike nije bila, nameti su ogromni.