Banka Engleske će morati da zadrži visoke kamatne stope duži period
12.7.2023 14:57 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Banka Engleske (BOE) će, možda, morati da zadrži visoke kamatne stope na duži period, ako inflatorni pritisci nastave da budu jaki.
Ispravno je što ih je BOE podigla za pola procentnog poena prošlog meseca, rekli su direktori Međunarodnog monetarnog fonda.
Britanska inflacija od 8,7 odsto u maju bila je najviša u odnosu na inflacije u drugim velikim ekonomijama. Finansijska tržišta podižu nivoe cena zbog BOE stopa, jer su podaci o platama i cenama poslednjih meseci viši nego što se očekivalo, prenosi Reuters.
Tržišta predviđaju otprilike 50 odsto šanse da će stope BOE dostići vrhunac od 6,5 odsto početkom sledeće godine, u odnosu na sadašnjih pet odsto.
Ovo predstavlja veći stepen „zatezanja” nego što se očekuje za Federalne rezerve SAD ili Evropsku centralnu banku.
„Opravdano je kontinuirano preispitivanje tempa i veličine monetarnog zaoštravanja“, rekli su direktori MMF-a nakon godišnje analize britanske ekonomije.
„Ukoliko inflatorni pritisci pokažu znake daljeg opstanka, referentna stopa će možda morati da se dalje povećava i moraće da ostane visoka duži vremenski period da bi se inflacija trajno snizila i inflatorna očekivanja usidrila“, dodali su.
Guverner BOE Endrju Bejli (Andrew Bailey) obećao je da će „dovršiti posao“ kada je u pitanju vraćanje inflacije na cilj od dva odsto.
Poslednji komentar MMF-a sličan je rečima osoblja u preliminarnoj verziji njegovog godišnjeg izveštaja o britanskoj ekonomiji u maju.
Agencija je, takođe, ponovila prognozu koju je dala u maju, da će Britanija ove godine izbeći recesiju i da će privreda rasti za 0,4 odsto.
Pročitajte još:
Inflacija će se usporiti na oko 5,25 odsto do kraja godine, navodi se u saopštenju. Prognoza kaže da će inflacija na kraju 2023. godine biti „oko pet odsto“.
Obe predviđanja sugerišu da će inflacija biti ispod ciljanih dva procenta BOE do sredine 2025. godine.
Direktori MMF-a su obeshrabrili ministra finansija Džeremija Hanta (Jeremy Hunt) da potroši bilo kakve neočekivane fiskalne prihode.
Rekli su da bi, umesto toga, Britanija trebalo da prikupi više novca u srednjem roku od poreza na ugljenik i imovinu, i uklanjanjem rupa u oporezivanju bogatstva i dohotka. Ovo bi omogućilo da bolje finansira javne usluge i sprečilo bi rast državnog duga.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.