Predviđanja investitora za tržište kriptovaluta u 2022. godini

Bitcoin između „cene od 100.000 dolara“ i „potpune prevare“

AnalizaHi-techNovacSvetU fokusu

4.1.2022 09:52 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Bitcoin između „cene od 100.000 dolara“ i „potpune prevare“ Bitcoin između „cene od 100.000 dolara“ i „potpune prevare“
Na samom kraju prošle godine vrednosti najtrgovanijih svetskih kriptovaluta pretrpele su udar, gledano u odnosu na rezultate koje su postizale tokom čitavih 12 meseci.... Bitcoin između „cene od 100.000 dolara“ i „potpune prevare“

Na samom kraju prošle godine vrednosti najtrgovanijih svetskih kriptovaluta pretrpele su udar, gledano u odnosu na rezultate koje su postizale tokom čitavih 12 meseci. Američka centralna banka (Fed) zauzela je nešto oštriji stav prema ovakvom vidu rizičnog ulaganja. 

Kako smatraju ekonomski analitičari koje je anketirala agencija Bloomberg, način na koji će Fed obuzdavati inflaciju tokom 2022. godine u dobroj meri će odrediti sudbinu kriptovaluta u tek započeloj godini.

Podsetimo, bitcoin je u poslednjih 12 meseci, uprkos aktuelnom padu vrednosti, zabeležio međugodišnji rast od 60 odsto.

Među analitičarima ima i onih koji veruju da će, što najveći tehnološki divovi poput kompanija Meta ili Apple budu više zalazili u metaverzum, to potrošači više imati potrebu za trgovinom jedinstvenim NFT tokenima, te da će to neminovno pogurati čitavo tržište unapred.

Velike razlike u prognozama

Na jutrošnjem trgovanju bitcoin se kreće oko 46.100 dolara, što je otprilike na nivou od prethodnog dana (+0,2 odsto). 

„Mi smo dugoročno ‘bikovski’ raspoloženi za bitcoin, na osnovu naših indikatora praćenja trendova“, rekla je Kejti Stokton (Katie Stockton), izvršna partnerka kompanije Fairlead Strategies LLC.

Foto: Unsplash.com

„Pretpostavljamo da će se dugoročni uzlazni trend održati i da će odlučniji proboj ka novim maksimumima omogućiti potvrđivanje impresivne projekcije od približno 90.000 dolara. Za sada, korektivna faza još uvek postoji, kao i potencijalni znaci kratkoročne iscrpljenosti“, smatra Stokton.

„Glavni faktor koji utiče na bitcoin i kriptovalute u 2022. godini je politika američke centralne banke“, napisao je u mejlu Antoni Trenčev (Antoni Trenchev), izvršni partner kriptovalute Nexo. „Jeftin novac je tu da ostane, što ima ogromne implikacije na kriptovalute“, jer „Fed nema stomak ili kičmu da izdrži kolaps od 10-20 odsto na berzi, zajedno sa negativnom reakcijom na tržištu obveznica”.

Trenčev očekuje nestabilnu 2022. godinu, ali predviđa da će bitcoin dostići 100.000 dolara do kraja juna. On takođe ne očekuje da će tokeni kao što su solana ili avalanche ponuditi iste eksponencijalne dobitke kao 2021. godine, već će se „ovi precenjeni tokeni, koje su pogurali ‘trendi i fanki narativi’ suočiti sa istim izazovima skaliranja kao ethereum i drugi stariji blokčejn protokoli”.

„Ono zbog čega sam zaista uzbuđen u 2022. godini je metaverzum“, napisao je. „Rađanje i upotreba termina metaverzum je ‘prelepa zbrka’, koja ima mnogo potencijala. To će biti jedna od sveobuhvatnih tema sledeće godine: metaverzum, izgradnja infrastrukture za trgovinu NFT tokenima, koji će činiti deo tamošnje ekonomije.

„Iako očekujem da se špekulativni žar nastavi u kripto prostoru, on se, kao i naduvane tehnološke procene, suočava sa mnogo izazovnijim okruženjem u novoj godini“, rekao je Džefri Halej (Jeffrey Halley), viši tržišni analitičar u Oanda Asia Pacific. „Primarni razlog je početak normalizacije kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi, ali i drugih velikih centralnih banaka koje će verovatno uslediti“.

„I dalje verujem da su kriptovalute najveći slučaj gluposti finansijskih tržišta u istoriji“, rekao je Halej i slikovito zaključio da će „muzika možda nastaviti da svira i delom 2022. godine, ali da je car još uvek go“.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...