Broadcom podneo zahtev EK za odobrenje akvizicije VMware
16.11.2022 09:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Kompanija Broadcom predložila je preuzimanje kompanije za cloud računarstvo VMware vredno 61 milijardu dolara. Firma za proizvodnju mikročipova obavestila je o svojoj nameri Evropsku uniju kako bi dobila antimonopolsku dozvolu, neophodnu za zaključenje jednog od najvećih tehnoloških ugovora u istoriji.
Nakon nekoliko meseci pregovora sa regulatorom EU za korporativna spajanja, Broadcom je podneo formalni zahtev za odobrenje ove akvizicije. Regulatori su dali rok do 20. decembra da odobre zahtev ili izvrše dubinsku reviziju, koja bi proces mogla produžiti za 90 radnih dana, piše Bloomberg.
“Uvereni smo da u ovom ugovoru neće biti nikakvih problema po pitanju konkurentnosti i radujemo se saradnji sa Evropskom komisijom u toku ovog procesa”, izjavili su iz kompanije Broadcom, dodajući da očekuju da će spajanje biti kompletirano u fiskalnoj 2023. godini.
Ova transakcija je za proizvođača mikročipova najveće preuzimanje do sada i predstavlja još jednu u nizu akvizicija koje sprovodi generalni direktor Hok Ten (Hock Tan), koji je stvorio jednu od najvećih i najdiverzifikovanijih kompanija u istoriji. VMware će povećati ponudu kada su u pitanju Broadcom-ovi mikročipovi, koji je najvažniji segment Tenove strategije u poslednjih nekoliko godina.
On je 2018. godine pokrenuo preuzimanje proizvođača korporativnih softvera CA Technolofies, a 2019. godine deo poslovanja kompanije Symantec koji se bavi korporativnom bezbednošću.
Pročitajte još:
Kako je navela Dženifer Raj (Jennifer Rie), analitičar u kompaniji Bloomberg Intelligence, veća je verovatnoća da će Evropska komisija izvršiti duboku reviziju nego da neće, uz napomenu da smatra da će ovaj ugovor verovatno biti zaključen.
Ona je navela da je potencijalni razlog za brigu to što ovaj ugovor daje kompaniji Broadcom mogućnost da iskoristi ponudu u okviru svog portfolija kako bi zahtevala odgovarajuće uslove ili ekskluzivnost od svojih klijenata, čime bi ugrozila konkurenciju.
To bi moglo da navede EU da produži reviziju i zahteva korektivne mere od kompanija.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.