Konsultanstke firme u SAD na meti Maskovog ministarstva

Deloitte na velikom gubitku zbog vladinih ušteda

NovacSvet

1.4.2025 13:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Deloitte na velikom gubitku zbog vladinih ušteda Deloitte na velikom gubitku zbog vladinih ušteda
Deloitte se trenutno suočava s najvećim gubicima u okviru inicijative administracije američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) da smanji troškove za konsultantske usluge, dok... Deloitte na velikom gubitku zbog vladinih ušteda

Deloitte se trenutno suočava s najvećim gubicima u okviru inicijative administracije američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) da smanji troškove za konsultantske usluge, dok se bliži rok za kompanije da ponude niže cene i druge ustupke.

Prema analizi koju je obavio Financial Times, Deloitte je do sada izgubio ili mu je smanjen obim barem 129 ugovora, što je više nego dvostruko u odnosu na bilo koju drugu konsultantsku firmu. Ove podatke objavilo je Ministarstvo za efikasnost vlade (Department of Government Efficiency – Doge), koje vodi Ilon Mask (Elon Musk).

Deloitte je jedna od deset konsultantskih firmi koje su dobile nalog da dostave detaljan plan za uštedu državnog novca, bilo smanjenjem cena, bilo predlaganjem ukidanja ugovora koji nisu od „kritične važnosti“ za neku agenciju. Među kompanijama koje su dobile rok do ponedeljka uveče su i Accenture, IBM i Booz Allen Hamilton.

Administracija je u prepisci navela da će ove kompanije u 2025. i narednim godinama naplatiti saveznoj vladi oko 65 milijardi dolara.

„Svaka od ovih firmi bi trebalo da identifikuje 25 do 30 odsto mogućih ušteda i jasno objasni zašto je ostatak njihovog rada neophodan“, rekao je visoki zvaničnik Generalne službe za administraciju (GSA), koja koordinira državne nabavke. Pored pojedinačnih zahteva prema ovih deset firmi, širom administracije traje stalna revizija ugovora i grantova koji se smatraju rasipničkim.

Doge tvrdi da je do sada identifikovao uštede od 130 milijardi dolara, a cilj je da ta cifra dostigne 1.000 milijardi dolara. Međutim, metodologija korišćena za ove procene suočila se s kritikama zbog nekonzistentnosti i grešaka. Otprilike polovina od 7.100 otkazanih ugovora nema dovoljno podataka za spoljašnju reviziju.

Prema podacima kojima barata Doge, prekid ugovora s firmom Deloitte trebalo bi da donese američkim poreskim obveznicima uštedu od 372 miliona dolara. Ovaj iznos ne uključuje uštede od jednog od najvećih pojedinačnih otkazanih ugovora, IT usluga za Poresku upravu SAD (IRS), koji je mogao da donese Deloitteu i njegovim partnerima do 1,9 milijardi dolara prihoda tokom sedam godina.

Deloitte je izgubio ugovore u gotovo svakoj agenciji kroz koju je prošao Doge tim, uključujući ministarstva obrazovanja, zdravstva i poljoprivrede, Agenciju za zaštitu životne sredine i Ministarstvo finansija SAD.

Najveće uštede povezane s konsultantskim firmama dolaze od kompanije Guidehouse, koja je izdvojena iz preduzeća PwC 2018. godine. Doge tvrdi da je samo jedan ugovor s Ministarstvom energetike SAD doneo uštede od 376 miliona dolara.

Konsultantske firme su dobile šablon prezentacije u kojem moraju da pojednostavljeno opišu i opravdaju svoj rad za vladu, agenciju po agenciju, uz napomenu da bi „petnaestogodišnjak trebalo da može da razume kakvu uslugu pružate i zašto je ona važna“. Deloitte i Guidehouse nisu odgovorili na zahteve za komentar.

  • SUNCE

    2.4.2025 #1 Author

    E kako bi i nama dobro došao jedan Mask.Državom mora da se rukovodi domaćinski da bi ona napredovala i bila finansijski stabilna.Konsultantske usluge su meka za korupciju a po ovome izgleda da je i u Americi ,kao i kod nas,bila žestoka .

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.