Zbog kašnjenja evropskog projekta Ariane 6

EU plaća Masku 180 miliona evra za usluge lansiranja satelita

EUNovac

8.11.2023 10:35 Autor: Vladimir Jokanović 0

EU plaća Masku 180 miliona evra za usluge lansiranja satelita EU plaća Masku 180 miliona evra za usluge lansiranja satelita
Evropska komisija nastavlja da se bavi strateškom autonomijom, ali je morala da potpiše ugovor od 180 miliona evra sa kompanijom SpaceX, kako bi lansirala... EU plaća Masku 180 miliona evra za usluge lansiranja satelita

Evropska komisija nastavlja da se bavi strateškom autonomijom, ali je morala da potpiše ugovor od 180 miliona evra sa kompanijom SpaceX, kako bi lansirala svoje satelite u orbitu, jer je evropski raketni program zastao.

Komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton (Thierry Breton) rekao je za Politico da je pristao da se obrati svemirskoj kompaniji Ilona Maska (Elon Musk) sa kojom je EK nedavno bila u sporu oko digitalne politike zbog njegovog vlasništva nad platformom X (bivši Twitter). Razlog za obraćanje Masku je kašnjenje razvoja evropskog sistema za lansiranje Ariane 6.

„Imamo četiri satelita za lansiranje iduće godine. S obzirom na to da Ariane 6 još nije dostupan, prihvatio sam predlog Evropske svemirske agencije da koristimo SpaceX“, naveo je Breton. Prema njegovim rečima, planirana su dva lansiranja po dva Galileo geo-navigaciona satelita, u aprilu i junu.

EK je razmatrala alternativnu opciju za ključne misije do 2024. godine zbog skupih kašnjenja lansirnog sistema Ariane 6, koji još nema dozvolu za pokretanje i isključenja iz upotrebe starijeg sistema Ariane 5. Ariane 6 trebalo je da obavi prvo lansiranje 2020. godine.

Prvobitni plan bio je da se lansiraju četiri Galileo satelita koji predstavljaju evropsku alternativu američkoj GPS mreži, uz pomoć ruskog raketnog sistema Sojuz, sa evropskog kosmodroma u Francuskoj Gvajani. Međutim, zbog rata u Ukrajini ta opcija je napuštena.

Pre nego što sa kompanijom SpaceX budu utvrđeni datumi lansiranja evropskih satelita, EU treba da postigne bezbednosni sporazum sa američkim vlastima, kako bi evropski inženjeri dobili garancije da će imati danonoćni pristup Galileo satelitima i pravo na preuzimanje ukoliko lansiranje ne bude uspelo i ako satelit završi u okeanu umesto u svemiru.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.