Fijasko prvog dana na berzi
30.7.2021 17:16 Autor: Vladimir Jokanović
Akcije trgovačke aplikacije Robinhood, pogodne za kriptovalute izgubile su više od osam odsto vrednosti u svom javnom debiju u četvrtak u okviru liste Nasdaq indeksa, beležeći jedan od najgorih prvenaca u svojoj prvoj javnoj ponudi (IPO).
Za razliku od tradicionalnih IPO kompanija, koje insajderima propisuju embargo na prodaju akcija u periodu od šest meseci, Robinhood će omogućiti svojim zaposlenima da prodaju svojih 15 procenata udela odmah, prenosi Cointelegraph.
Akcije kompanije Robinhood oslabile su za 8,4 procenta ispod IPO cene tokom prvog dana trgovanja na berzi. Kompanija je izlistana u indeksu Nasdaq sa vrednošću 32 milijarde dolara, a do kraja radnog vremena berze pala je na 29 milijardi dolara.
Prema podacima Bloomberga prvi berzanski dan kompanije Robinhood najgori je rekord zabeležen među 51 kompanijom u SAD. Prethodni negativni rekord držala je kompanija MF Global Holdings koja je 2007. godine prvi trgovački dan završila sa 8,2 odsto pada vrednosti.
Prema izveštaju CNBC Robinhood je prodao 52,4 miliona akcija za oko dve milijarde dolara, a suosnivači Vladimir Tenev i Baiju Bat prodali su akcije u vrednosti oko 50 miliona dolara. Cena akcije tokom prvog dana pala je sa 38 na 34,82 dolara.
Komentarišući debi Robinhooda na javnom tržištu, izvršni direktor Tenev naveo je da je kompanija pokrenuta sa misijom da demokratizuje finansije i učini ih dostupnim svima. „Napravili smo proizvod za mobilne uređaje koji nije računao provizije ili zahtevao minimum novca na računu. Nismo kreirali Robinhood za bogate ili one sa višedecenijskim iskustvom“ berzanske trgovine, rekao je Tenev.
On je obećao da će Robinhood „ostati isti“ i da će zadržati fokus na svojim kupcima dok se firma kreće napred kao javno preduzeće. Robinhood ima oko 14 miliona korisnika, koji imaju u proseku po 3.500 dolara na svojim računima.
Robinhood je platforma za online trgovanje akcijama na njujorškoj berzi, čije je samo postojanje i obim trgovine koji preko nje obavljaju „mali investitor“, izazvalo nekoliko kontroverznih situacija od početka 2021. godine, gde je svakako najveća bila afera shortselling i zauzvrat „masovni ustanak“ u odbranu kompanije GameStop.