Kraj sportske karijere donosi pitanje kako uložiti zarađeni novac

Gospodare na terenu, a u poslu izgubili bogatstvo

Hi-techInvesticijeLifestyleNovac

10.8.2021 18:16 Autor: Gordana Bulatović 1

Gospodare na terenu, a u poslu izgubili bogatstvo Gospodare na terenu, a u poslu izgubili bogatstvo
Noćni klubovi, ugostiteljski objekti, teretane, umetnine, vinarije, ergele… samo su neki od poslova u koje uspešni sportisti ulažu svoju imovinu. Njihovi preduzetnički poduhvati počinju... Gospodare na terenu, a u poslu izgubili bogatstvo

Noćni klubovi, ugostiteljski objekti, teretane, umetnine, vinarije, ergele… samo su neki od poslova u koje uspešni sportisti ulažu svoju imovinu. Njihovi preduzetnički poduhvati počinju uz visoke ambicije i investicije koje se ne smeju potceniti, ali često se desi da, uprkos brojnim uspesima tokom sportske karijere, dožive poslovni krah.

Prema podacima časopisa Sports Illustrated, čak 78 odsto igrača NFL lige proglasi bankrot samo dve godine posle penzionisanja. Oko 60 procenata NBA košarkaša suočava se sa finansijskim nedaćama samo pet godina posle završetka igračke karijere. Jedan od razloga jesu ulaganja u poslove čije tajne i specifičnosti nisu uspeli da razumeju.

Početkom 2020. godine špansko Udruženje profesionalnih fudbalera potpisalo je ugovor sa kompanijom Tressis koja se bavi konsaltingom. Cilj je finansijsko savetovanje igrača, kako bi mogli da uspešno planiraju svoje finansije i posle aktivnog igranja.

Prosečna bruto plata profesionalnih fudbalera koji nastupaju u španskoj Primeri iznosi 1,2 miliona evra po sezoni. Iz grupe igrača sa ovim prosekom zarade trebalo bi izdvojiti fudbalere koji nastupaju za Real Madrid, Barselonu i Atletiko, gde su ugovori daleko vredniji od pomenute svote. Oko 1.050 igrača Primere uplaćuje jedan odsto ukupnog poreza koji na godišnjem nivou naplati Poreska uprava Španije.

Uspeh je satkan od promašaja i pogodaka

Zvezde Reala i do pre neki dan Barselone, Serhio Ramos (Sergio Ramos) i Lionel Mesi (Lionel Messi), imali su uspeha u poslovnim aktivnostima, ali su neki od njihovih projekata okončani krahom. Ramos je doživeo gubitak od tri miliona evra koji je usledio sa bankrotom kompanije Lehman Brothers, 2008. godine. Samo godinu dana kasnije izbegao je kaznu od Banco Santander zbog neplaćanja zajma od 35 miliona evra koji je podigao za kupovinu zemljišta u predgrađu Madrida. Zemljište je kupila kompanija u kojoj Ramos ima 49,99 odsto vlasništva.

Na kraju je fond Blackstone otkupio te parcele, pa je Ramosovoj firmi oprošten dug. Ipak, kapiten Real Madrida imao je i poslovnih pogodaka. Kupio je ergelu konja koja je dala pobednika prestižne trke Pura Raza Española po imenu Yucatan de Ramos.

Umetnost je druga velika strast španskog fudbalera. Zajedno sa suprugom Pilar Rubio ima kolekciju umetničkih slika pod nazivom „Kolekcija Serhio Ramos“.

Njegov veliki rival sa stadiona Nou Kamp Leo Mesi proteklih je godina investirao u hotele, nekretnine i odeću. Svoj posao obavlja ne samo u Španiji, već i u rodnoj Argentini. Mesi ima zgradu od 40 spratova pod nazivom Torre Aqualina vrednu 127 miliona evra. Jedan od Mesijevih poslovnih promašaja odnosi se na kompaniju koja se bavila prometom nekretnina, a vodio je sa svojim bratom. Tokom 2018. godine firma je, prema podacima Privrednog registra, zabeležila gubitak od oko 355.000 evra, pa je morao da je zatvori.

Bivši profesionalni fudbaler Havijer Arizmendi (Javier Arizmendi) sada je jedan od savetnika konsultantske kuće Tressis. Kaže da su njegove nekadašnje kolege opsednuti investicijom u nekretnine, što im se kasnije obije o glavu. Tokom mladosti su stoprocentno posvećeni sportu, pa su im potrebni saveti koji im pomažu da lepo žive i po završetku fudbalske karijere. Neretko sportisti prave greške prilikom ulaganja, jer zbog profesionalnih obaveza tokom aktivnog igranja ne poznaju pravila koja vladaju u poslovnom svetu.

Energetika, medicina, glamur

Francuz Matje Flamini (Mathieu Flamini) od 2008. godine ulaže u energetski sektor. Jedan je od investitora kompanije GF Biochemicals koja proizvodi levulinsku kiselinu. Reč je o jedinjenju koje bi moglo zameniti naftu i doneti revoluciju u sektoru energetike širom sveta.

Košarkaš Po Gasol (Pau Gasol), teniser Rafael Nadal i fudbaler Kristijano Ronaldo (Cristiano Ronaldo) zajedno sa pevačem Enrikeom Iglesijasom (Enrique Iglesias) pokrenuli su lanac restorana Tatel koji ima objekte u Madridu, na Ibici i Beverli Hilsu.

Nekretnine privlačne zbog brze zarade

U poslednje vreme sportisti sve manje ulažu u restorane ili noćne klubove, jer za ostvarenje prihoda moraju biti direktno uključeni u njihovo poslovanje. Radije se odlučuju za nekretnine, kako bi sebi obezbedili pasivni izvor prihoda.

Kristijano Ronaldo je primer fudbalera koji je deo novca od ugovora i sponzorstava odlučio da uloži u razvoj klinike za transplantaciju kose. Pod okriljem njegovog lifestyle brenda CR7 posluje hotelski lanac Luso Pestana, gde Ronaldo ima 50 odsto vlasničkog udela. Za sada su objekti smešteni na njegovoj rodnoj Maderi i u Lisabonu, a očekuju se nova otvaranja u Madridu, Njujorku, Marakešu i Parizu.

Zainteresovani za gejming i IT sektor

Tehnološki startap zvuči kao primamljiva opcija za investiranje mnogim sportistima, jer izdaci u poređenju sa potencijalnom zaradom izgledaju beznačajno.

Primer je košarkaš iz Australije Stiven Smit (Steven Smith), koji je uložio 100.000 dolara u tehnološki startap. Samo četiri godine kasnije ostvario je 12 miliona dolara profita. Đerard Pike (Gerard Piqué) je 2011. godine osnovao startap kompaniju za proizvodnju video igara pod nazivom Kerad Games. Kompanija je likvidirana posle sedam godina poslovanja zbog gubitka od dva miliona evra.

Primer Kristijana Ronalda jedan je od uspešnijih kada je reč o ulaganju u tehnološki startup. Investirao je novac u razvoj aplikacije Mobitto koji korisnicima nudi popuste i informacije o prodavnicama i restoranima sa najboljim ponudama.

Bivši fudbaler i legenda Barselone Andres Inijesta (Andrés Iniesta) jedan je od fudbalera koji su najviše zaradili u svojoj karijeri. Godine 2015. pokrenuo je FirstVision Technologies – startap koji pravi majice sa integrisanim kamerama. Esports je IT grana sa strahovitim rastom, a jedan od najznačajnijih investitora dolazi iz Formule 1. Reč je o Fernandu Alonsu koji je do sada u industriju igara uložio oko pet miliona dolara.

  • SRDJAN

    28.4.2022 #1 Author

    Koje oni pare mlate u NFL ligi i u NBA ligi i da posle par godina penzije toliki procenat igraca proglasi bankrot to je zaista ludilo. U kakve igraci sve ideje poveruju i kakvim to sve ljudima povere svoj novac pa tako brzo ostanu bez svih para to su zaista fenomeni bas.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...