Konstantin Notman, generalni direktor kompanije OCSiAl, za Biznis.rs o investiciji u Staroj Pazovi i inovativnim tehnologijama

Srbija postaje vodeći centar za proizvodnju nanougljenika u Evropi

Hi-techInovacijeIntervjuInvesticijeIzdvajamo

17.12.2022 09:22 Autor: Marko Andrejić 3

Srbija postaje vodeći centar za proizvodnju nanougljenika u Evropi Srbija postaje vodeći centar za proizvodnju nanougljenika u Evropi
Grafenske nanocevi koriste se u mnogim industrijama – vazduhoplovstvu, građevinarstvu i infrastrukturi, pakovanju, sportskoj opremi i mnogim drugim. OCSiAl trenutno ima oko 1.500 partnera... Srbija postaje vodeći centar za proizvodnju nanougljenika u Evropi

Grafenske nanocevi koriste se u mnogim industrijama – vazduhoplovstvu, građevinarstvu i infrastrukturi, pakovanju, sportskoj opremi i mnogim drugim. OCSiAl trenutno ima oko 1.500 partnera širom sveta, a u Srbiji nam je fokus na automobilskoj industriji. Sarađujemo sa vodećim svetskim proizvođačima ključnih delova za automobile, kao što su baterije, premazi, kompoziti, termo plastični delovi i gume, jer grafenske nanocevi omogućavaju da se ubrza prelazak sa automobila koji koriste motor sa unutrašnjim sagorevanjem na električna vozila. One pružaju mogućnost bržeg punjenja, dužu kilometražu i jeftiniju litijum-jonsku bateriju. Istovremeno, nanocevi dovode do proizvodnje sigurnijih guma uz manju potrošnju energije ili goriva.

Ovako Konstantin Notman, generalni direktor (CEO) kompanije OCSiAl koja uskoro počinje proizvodnju u svojoj fabrici u Staroj Pazovi, objašnjava značaj novih tehnologija i njihovu primenu u različitim delatnostima. U razgovoru za Biznis.rs on kaže da je kompanija za projekat u Srbiji već izdvojila 25 miliona evra, ali da će verovatno biti potrebno i više ulaganja, pa bi ukupna investicija mogla da dostigne iznos od 45 miliona evra.

„Trenutno završavamo instalaciju opreme. Očekujemo da probna proizvodnja krene za nekoliko nedelja, a serijska već u prvom kvartalu 2023. godine. Koncentrati dobijeni u ovoj fabrici biće korišćeni u automobilskoj, vazduhoplovnoj, građevinskoj industriji, za sportsku robu… U planu je da jedinica za sintezu nanocevi, koja je u stvari središte našeg centra za nanocevi, bude lansirana za godinu dana, a u 2024. godini planiramo da pokrenemo proizvodnju disperzija nanocevi za evropske i američke proizvođače litijum-jonskih baterija“, najavljuje Notman.

Koliko ljudi planirate da zaposlite u prvoj fazi investicije?

„U OCSiAl Balkan je trenutno zaposleno više od 30 ljudi, ali planiramo da širimo tim kako kompanija bude pokretala nove proizvodne linije. Kada bude radio svojim punim kapacitetom u novom proizvodnom centru grafenskih nanocevi biće otvoreno oko 200 radnih mesta za zaposlene u različitim sektorima, uključujući inženjere, tehnologe, stručnjake u ljudskim resursima, operatere procesa, naučnike i mnoge druge“.

Kako ste odlučili da investirate baš u Srbiji? Koje su glavne prednosti naše zemlje, a gde ste naišli na najveće izazove?

„Srbija je zemlja koja ima veliki poslovni potencijal, pre svega u smislu ekonomskog razvoja, blizine zemljama Evropske unije i drugim relevantnim tržištima, kao i kvalitetne radne snage. To su samo neki od razloga zašto smo odabrali Staru Pazovu za izgradnju naše fabrike. Srbija igra jednu od najvažnijih uloga u Evropi – „most“ je između zapadnog i istočnog tržišta, što je u potpunosti u skladu sa strategijom OCSiAl-a kao globalne nanotehnološke kompanije. Postigli ste veliki uspeh na ekonomskom polju, ali i u strukturnim reformama kako biste unapredili poslovno okruženje i privukli više stranih investitora. Proteklih godina Srbija je zemlja sa veoma pozitivnim makroekonomskim pokazateljima.

Konstantin Notman / Foto: OCSiAl

Inače, srž našeg tima čini 100 stručnjaka za istraživanje i razvoj i tehničku podršku. Vaša zemlja je godinama ne samo sačuvala, već́ i uspela da svoju stručnost u inženjeringu višestruko uveća, pružajući pristup visokokvalifikovanoj i profesionalnoj radnoj snazi. Pored pokretanja proizvodnje, OCSiAl planira saradnju sa naučnim i obrazovnim institucijama u Srbiji.

Što se tiče izazova, nisu svi procesi bili najjasniji, ali smo uspeli da uspostavimo dobre odnose sa vlastima u Staroj Pazovi. Nadamo se svakoj daljoj podršci lokalne uprave.“

Veći deo proizvodnje OCSiAl-a u Srbiji biće namenjen izvozu?

“Većina nanocevi i derivata nanocevi proizvedenih u Srbiji biće primarno isporučena našim partnerima u centralnoj i zapadnoj Evropi, kao i u Severnoj Americi. Pored toga, neki proizvodi visokih performansi isporučivaće se u Aziju. Inače smo pokrenuli nekoliko projekata u regionu, a jedan od najuzbudljivijih je rad na antistatičkoj koži za automobilska sedišta. Autostop Interiors, srpski dizajner i proizvođač unutrašnjih delova za automobilsku industriju, koristi naše nanocevi da bi se smanjila prašina koja se skuplja na sedištima automobila zarad veće udobnosti vozača i putnika.“

Kakva je budućnost grafena?

„Grafen je i dalje laboratorijski materijal koji se ne može proizvesti u velikim količinama i verujemo da se neće proizvoditi na svetskom nivou u narednih deset ili više godina. Jedini industrijski dostupni oblik grafena sada su grafenske nanocevi. Kada govorimo o bliskoj budućnosti, pretpostavljamo da će grafenske nanocevi omogućiti proizvodnju lakših karoserija automobila zahvaljujući zameni metala plastikom poboljšanom nanocevima, zatim veću efikasnost tehnologija obnovljivih izvora energije, kako bi se bolje otkrile i lečile različite bolesti ili kako bi napredovala vazduhoplovna industrija.“

Kakvi su planovi vaše kompanije za naredni period, u Srbiji i globalno?

„Naš jedinstveni proizvod i ekspertiza pružaju nam priliku da postanemo lider u oblasti nanomaterijala u regionu i doprinesemo razvoju jedne inovativne oblasti srpske privrede. Projekat OCSiAl poslužiće kao pokretač za stvaranje novih materijala i proizvoda visokih performansi u Srbiji. Kako se i ovaj projekat bude razvijao verujemo da će se razvijati i nastup Srbije na globalnoj mapi inovacija – zemlja će postati vodeći centar za proizvodnju nanougljenika u Evropi.

Takođe, u narednim godinama razmatramo pokretanje proizvodnih pogona u većini ključnih regiona. Kada je reč o potvrđenim planovima, u Diferdanžu u Luksemburgu 2026. godine biće lansirano najveće svetsko postrojenje za grafenske nanocevi. Početkom ove godine dobili smo od vlasti u Luksemburgu dozvolu za ovaj projekat.“

  • GOCA BG

    17.12.2022 #1 Author

    Jos jedna strana kompanija u Srbiji,jps novih radnih mesta i nadam se i dobrim platama…

    Odgovori

    • Lelica

      18.12.2022 #2 Author

      Svakako znacajno da ima jos novih radnih mesta.

      Odgovori

  • MADMAX

    18.12.2022 #3 Author

    Dobra poslovna šansa.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.