Kako je marka postala evro
16.2.2022 08:01 Autor: Marko Andrejić 21
Dvadeset godina je prošlo otkako je u Srbiji (tadašnjoj Jugoslaviji) nekada omiljenu valutu – nemačku marku zamenila nova jedinstvena evropska valuta – evro. Zamena novčanica počela je 1. decembra 2001. godine, a već u januaru 2002. mogli su da se vide i redovi nestrpljivih građana koji su želeli što pre da završe ovu konverziju.
Vrlo brzo smo se navikli na novu rezervnu valutu, jer poznato je da na našim prostorima uvek bolje zvuči 100 maraka ili 100 evra nego bilo koja suma dinara. Nekad s razlogom, a često i iz navike, devize su ovde uglavnom bile sinonim za stabilniju, jaču, čvršću valutu, pa smo tako redovno računali u markama/evrima, štedeli u njima i planirali ulaganja u odnosu na kretanje deviznog kursa.
Dok komšije u Hrvatskoj ovih dana muku muče računicama da li će ih prelazak sa kune na evro koštati i finansijski, a ne samo vremena potrebnog za preračunavanje i promenu cena u prodavnicama, prisetili smo se kako je prelazak sa marke na evro izgledao u Srbiji početkom dvehiljaditih.
Krajem 2001. godine zvanični kurs je glasio 1,95583 nemačke marke za jedan evro. Prema podacima Narodne banke Srbije, u januaru 2002. godine evro je vredeo 60,1772 dinara. Ipak, iako je jedinstvena evropska valuta u startu praktično bila duplo vrednija od nemačke marke, ispostavilo se da su mnogi trgovci zamenili oznaku novčanica, ali ne i cifre, pa je 100 maraka već posle nekoliko godina postalo 100 evra. I to nije bio slučaj samo u Srbiji, već i širom Evrope.
Dolaskom evra država povećala zvaničnu vrednost nemačke marke
Građani Srbije menjali su „stare devize“ za evro tokom prvih pet meseci 2002. godine i u tom periodu izvršena je konverzija stranog novca vrednog više od osam milijardi nemačkih maraka.
„Zvanični kurs je bio dve nemačke marke za jedan evro, ali Srbija je tada praktično imala dva kursa – „crni“ i zvanični. Po crnom kursu je jedna nemačka marka vredela 27 dinara, a po zvaničnom šest dinara, ali su zvanični kurs mogli da koriste samo država i povlašćeni pojedinci. Onda je Mlađan Dinkić, tadašnji guverner Narodne banke, odredio da jedna nemačka marka vredi 30 dinara, a jedan evro 60 dinara, čime je država praktično priznala crni kurs i tako pet puta povećala zvaničnu vrednost marke“, kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić u razgovoru za Biznis.rs.
On podseća da je sama zamena valuta protekla bez većih problema, ali su pojedinci pokušali, kako u Srbiji, tako i u Evropi, a neki su i uspeli, da u celoj ovoj situaciji delimično povećaju cene i tako profitiraju.
„Posle uvođenja evra kurs je polako počeo da raste, da bi 2008. godine iznosio 68 dinara. Zatim je vrednost evra porasla još 60 odsto, na više od 90 dinara. Vođena je politika jakog dinara, pa se mnogo više isplatio uvoz nego izvoz“, objašnjava profesor Savić i napominje da se u Hrvatskoj verovatno neće ništa dramatično dogoditi prilikom prelaska sa kune na evro.
Kako tvrdi, to će za komšije biti jednokratna operacija, kao što je bila i za Nemce početkom dvehiljaditih, kada su marku zamenili evrom.
Neizvesnost i među privrednicima
Toplica Spasojević, predsednik ITM sistema, priseća se kako su privrednici reagovali na operaciju konverzije nemačkih maraka u evro.
„Nismo znali šta da očekujemo, baš kao što ni danas nismo sigurni, u situaciji kada nas okružuje pandemija i neizvesnost, a inflacija postaje ozbiljna pretnja. Tada je utvrđen odnos marke i evra, ali su već posle nekoliko godina cene u evrima bile praktično iste kao i u nemačkim markama. Najlakše je to uporediti po automobilima – modele koji su početkom dvehiljaditih koštali 10.000 maraka posle dve-tri godine morali ste da platite 10.000 evra„, ističe Spasojević i napominje da je bilo dovoljno da neko „povuče nogu“ i podigne cenu da bi svi ostali krenuli za njim.
On u razgovoru za Biznis.rs podseća da su tadašnju situaciju uglavnom mogli da iskoriste trgovci i pojedini proizvođači, zatim uslužne delatnosti i sektori u kojima je neelastična tražnja. To se najviše odnosilo na proizvode kao što su lekovi, životne namirnice, luksuzni proizvodi koji predstavljaju statusne simbole.
Pročitajte još:
„Mislim da se u Hrvatskoj neće dogoditi ništa spektakularno prilikom zamene kuna evrima, a eventualnu opasnost za skok cena predstavlja inflacija koja je posledica protekle dve pandemijske godine. Najviše na inflaciju utiče rast cena u energetici, kao i prelazak na zelenu energiju koji takođe košta. Covid prosto dolazi na naplatu, i to je donekle i pogodan momenat za trgovce i neke proizvođače da podignu cene. Znamo da je realna inflacija već dvocifrena, čak je neki procenjuju i na 20 do 30 odsto, iako zvanični podaci još uvek pokazuju nešto manje cifre“, zaključuje Toplica Spasojević.
Danas je zvanični srednji kurs Narodne banke Srbije 117,58 dinara za jedan evro, što je gotovo duplo više nego 2002. godine kada je nemačka marka zamenjena novom valutom. Ipak, kurs je već neko vreme stabilan i oscilacije su minimalne, a mišljenja privrednika i ekonomista oko toga koliko je trenutna vrednost domaće valute realna prilično su podeljena.
Jedna od tehnički najtežih operacija u istoriji NBS
Od januara do maja 2002. godine sproveli smo jednu od tehnički najsloženijih operacija u istoriji Narodne banke: zamenu valuta EU koje su prestale da važe u evro. Tokom tih pet meseci građanima je zamenjeno 4,2 milijarde evra, zbog čega je svakodnevno kroz Srbiju transportovano preko 20 miliona nove evropske valute. Zahvaljujući pažljivom planiranju i odličnoj saradnji sa MUP-om i Vojskom, cela operacija je izvedena bez ijednog incidenta, navodi se u Godišnjem izveštaju Narodne banke Srbije za 2002. godinu.
SUNCOKRET
16.2.2022 #1 AuthorVidećemo kakav će viti saldo prelaska kune u evro ali rezultat prelaska marke u euro je bio da su svi vlasnici maraka izgubili 50% realne vrednosti tj. kupovne moći.
SUNCOKRET
16.2.2022 #2 AuthorNadajmo se da hrvati neće proći kao srbi koji su izgubili polovinu vrednosti ustedjrnog novca sa prelaskom sa marke na evro.
DANIJELA
16.2.2022 #3 AuthorVreme brzo leti i vec je toliko proslo.
MARE
16.2.2022 #4 AuthorTo sto mozemo da placamo karticama i da se odmah konvertuje u odgovarajucu valutu je najvece olaksanje , prislonis i ne mislis , posle stanje ne gledas
Anna
16.2.2022 #5 AuthorSigurna sam da mogu biti samo na dobitku. Izgubiti neće ništa.
LJUBIŠA
16.2.2022 #6 AuthorKao da je juče bilo…
FLAME
16.2.2022 #7 AuthorKad se setim omiljene čuvene Clare Šuman….
TATJANA
16.2.2022 #8 AuthorToliko godina, navikli smo da prihvatimo sve sto se nametne
TINA
16.2.2022 #9 AuthorPrakticnije je za sve zemlje da bude jedinstvena valuta. Gradjani se lakse snalaze
Vockica
16.2.2022 #10 AuthorNece valjda biti na gubitku pri prelasku kune u evro.
GOCA BG
16.2.2022 #11 AuthorVerujem da ce bolje da prodju nego mi..puno ljudi je izgubilo tada puno para
SANJA
16.2.2022 #12 AuthorDosta valuta je izgubljeno na ovakav nacin,steta jer je i ta valuta odlicje jedne drzave,njena jedinstvenost
ZVEZDICA01
16.2.2022 #13 AuthorPapirni novac će polako nestati i za 20 godina ćemo čitati ovako o njemu i prisećati se…
NATI29
16.2.2022 #14 AuthorLakse da sva placanja budu u evrima
IVAN
16.2.2022 #15 AuthorSecam se tog vremena.
VERA
16.2.2022 #16 AuthorUvek su neki imali povlašćeni kurs, a tako je i sada. Kako će da izgleda kada mi zamenimo valutu RSD u EUR, bliži se taj dan, samo da se vidi ko će tu da omasti brke….
SNEZANA
17.2.2022 #17 AuthorBukvalno proletelo…
BOJANA
17.2.2022 #18 AuthorMnogo bi bio jednostavnije da svi koristimo istu valutu.
NINO
17.2.2022 #19 AuthorPa da li je moguce da ima toliko. Jos ce nam se nesto menjati, verovatno.
BIJUTI27
17.2.2022 #20 AuthorBeše lepo kad bejahu marke… 😀
MIŠKOVIĆ
23.2.2022 #21 Authortada je sve poskupelo jer je na kraju odnos bio 1 / 1 i ako je marka bila 50 % vrednostu Eura