Visoke kamatne stope mogle bi da ugroze tržište nekretnina u EU
1.6.2023 08:29 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Evropska centralna banka (ECB) od prošlog leta pokušava da obuzda inflaciju podizanjem kamatnih stopa, ali sada to počinje da se odražava na tržište nekretnina.
Cene stambenog prostora u Evrozoni mogle bi haotično da padnu budući da stanovi zbog visokih kamatnih stopa postaju nedostupni građanima, a neprivlačni ulagačima, upozorila je Evropska centralna banka (ECB).
To je jedan od nekoliko rizika istaknutih u ECB-ovoj analizi finansijske stabilnosti, uz više troškove zaduživanja i sporiji privredni rast, koji šteti kompanijama i domaćinstvima, piše B92, pozivajući se na informacije koje je preneo Dnevnik.hr.
Od prošlogodišnjeg jula ECB pokušava da obuzda inflaciju podizanjem kamatnih stopa, a čini se da će istrajati u strogoj monetarnoj politici i u narednim mesecima.
Najoštrije podizanje kamatnih stopa sada počinje da se oseća i na tržištu nekretnina, koje je doživelo bum tokom decenija pristupačnih i pristupačnih kredita.
„Gledajući u budućnost, pad cena nekretnina mogao bi da postane haotičan jer rastuće kamatne stope na nove hipotekarne zajmove sve više ugrožavaju njihovu dostupnost i povećavaju teret kamata po postojećim hipotekarnim kreditima“, upozorila je ECB.
To posebno važi za zemlje u kojima preovlađuju hipotekarni zajmovi s promenjivom kamatnom stopom, istakla je banka, ne precizirajući o kojim je zemljama reč.
Podaci ECB pokazuju da je udeo hipotekarnih kredita s promenjivom stopom najveći u Portugalu, Španiji i u baltičkim zemljama.
Pročitajte još:
ECB je takođe upozorila da bi regije u kojima su institucionalni ulagači zauzeli velike pozicije na tržištu stambenih nekretnina mogle da pretrpe veći udarac ako se kapital povuče.
To uključuje Berlin, delove zapadne Nemačke i grupu prestonica, poput Pariza, Madrida, Lisabona i Dablina.
S druge strane, ECB konstantuje da domoćinstvima na ruku ide snažno tržište rada, što znači da će verovatno manje građana imati problema s vraćanjem hipotekarnih kredita zbog gubitka posla, pokazuje analiza.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.