NESOLVENTNOST KLIJENATA NEMAČKIH BANAKA IZVESNA Do marta 2021. premašiće 35 odsto, upozorava Deutsche Bundesbank

BankeEUNovacVesti

13.10.2020 13:42 Autor: Ljiljana Begović 1

NESOLVENTNOST KLIJENATA NEMAČKIH BANAKA IZVESNA Do marta 2021. premašiće 35 odsto, upozorava Deutsche Bundesbank NESOLVENTNOST KLIJENATA NEMAČKIH BANAKA IZVESNA Do marta 2021. premašiće 35 odsto, upozorava Deutsche Bundesbank
Deutsche Bundesbank upozorila je nemačke banke da se pripreme za nagli rast insolventnosti, jer kriza gura slabije kompanije na ivicu. Takođe, dovodi i u... NESOLVENTNOST KLIJENATA NEMAČKIH BANAKA IZVESNA Do marta 2021. premašiće 35 odsto, upozorava Deutsche Bundesbank

Deutsche Bundesbank upozorila je nemačke banke da se pripreme za nagli rast insolventnosti, jer kriza gura slabije kompanije na ivicu. Takođe, dovodi i u pitanje rast vrednosti nekretnina u zemlji.

Budući da je deo vladinog moratorijuma istekao, nemačka centralna banka navodi da bi nesolventnost kompanija mogla do marta iduće godine da poraste za više od 35 odsto, na preko 6.000 privrednih subjekata po kvartalu. Na taj način došlo bi se do nivoa, koji nije viđen još od 2013. godine.

„Oštar ekonomski pad pojačava strahovanja da će se broj insolventnih preduzeća značajno povećati u narednim kvartalima“, upozorava Deutsche Bundesbank. Procenjuje da će rast nesolventnosti biti veći u proizvodnom sektoru nego u uslugama i građevinarstvu.

Uticaj na banke bi mogao da bude ograničen, jer najteže pogođena ugostiteljska industrija u kreditnom knjigovodstvu domaćih banaka ima udeo nešto manji od dva odsto, u odnosu na udeo od 23 procenta sektora nekretnina i građevinarstva.

Foto: Piaxabay.com

Pandemija korona virusa i dalje bi mogla da predstavlja problem za nemačko tržište nekretnina nakon višegodišnjeg procvata.

„Povećanje nezaposlenosti i broja nesolventnosti domaćinstava takođe bi moglo da rezultira rastom neizmirivanja dugova po osnovu stambenih kredita. Međutim, rast nesolventnosti preduzeća i smanjena potražnja za poslovnim prostorom mogli bi negativno da utiču na tržište komercijalnih nekretnina“, zaključuje Deutsche Bundesbank, prenosi Tanjug.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...