Novi dokazi da su drevne Maje koristile so kao novac
BankeLifestyleNovacZanimljivosti
31.3.2021 12:17 Autor: Julijana Vincan
Izgleda da drevni Rimljani nisu bili jedini koji su koristili so kao sredstvo plaćanja, odnosno, kao novac. Naime, novi dokazi sugerišu da su Maje imale istu ideju pre više od 2.500 godina.
Heder Makilop (Heather McKillop) istraživačica sa Univerziteta Luizijana u Sjedinjenim Američkim Državama, otkrila je dokaze da su drevne Maje možda koristile so kao valutu u svojim komercijalnim razmenama.
U članku objavljenom u Časopisu za antropološku arheologiju, Makilop objašnjava da su 2004. godine pronašli rudnik soli u državnom parku Pejns Krik (Paynes Creek) na Floridi, gde su Maje živele u periodu između 600. i 900. godine, u Klasično doba.
Istraživački tim otkrio je više od 4.000 potopljenih stubova od drveta i slame, koji se sastoje od kanua, vesla, visokokvalitetnog alata od žadita. Pronašli su i kamene alate za soljenje ribe i mesa, kao i stotine komada keramike. Do sada je mapirano više od 70 slanih površina koje čine mrežu dizajniranu za dobijanje soli iz mangrove u tom području.
„Mislim da su drevne Maje koje su ovde radile bile proizvođači i prodavale so i prenosile je kanuom uzvodno. Oni su pravili velike količine soli, mnogo više nego što je bilo potrebno za njihove porodice. Ovo je bio njihov način života”, objašnjava Makilop, a prenosi Entrepeneur.
Glinene i slične posude potvrdile su da su, kako pokazuju studije, one korišćene za vrenje slane vode mangrova. Otkrili su da su 449 posuda koje su pronašli i ponovo obnovili 3D štampanjem, mogle da sadrže istu količinu soli, što ukazuje na proizvodnju standardizovanih jedinica tog minerala.
„Proizvedena u homogenim jedinicama, so je možda korišćena kao novac u razmeni dobara“, istakao je arheolog, koji je objasnio da se mogla lako preneti preko obala i reka.
Prvi dokumentovani zapis upotrebe soli kao valute nalazi se u fresci oslikanoj pre više od 2.500 godina u ruševinama arheološkog lokaliteta Calakmul, u saveznoj državi Kampeče na jugoistoku Meksika. Ona prikazuje svakodnevni život na tržištima drevnih Maja koji su naseljavali poluostrvo Jukatan tokom pretklasičnog razdoblja.
Druga etnografska ispitivanja sprovedena među gvatemalskim stanovništvom Maja podržavaju tu hipotezu, jer potvrđuju da se so koristila kao valuta još od antičkih vremena. Poznato je da su Maje, kao i druge pred-hispanske mezoameričke kulture, koristile zrna kakaa, tkani pamuk i druge proizvode kao novac. Stoga se ne može isključiti mogućnost da je so prihvaćena i korišćena i u komercijalnim razmenama.