Poljoprivrednicima na raspolaganju 288 miliona evra kroz IPARD 3 program
AgrobiznisBiznisInvesticijeManifestacijeNovac
26.5.2022 08:01 Autor: Marija Jovanović 5
Evropska komisija je 9. marta ove godine usvojila IPARD 3 program za period od 2021. do 2027. godine, a prvi pozivi za podsticaje poljoprivrednicima očekuju se u prvom kvartalu 2023. godine. Finansijski doprinos Evropske unije povećan je u odnosu na prethodni programski period i iznosi 288 miliona evra, uz oko 90 miliona evra nacionalnog učešća.
“Evropska komisija je usvojila IPARD 3 program i sada očekujemo da se potpišu okvirni i sektorski sporazumi. Paralelno sa tim, očekujemo da naša vlada usvoji IPARD 3 program, tako da će prvi pozivi biti u prvom tromesečju naredne godine”, izjavila je načelnica Odeljenja za upravljanje IPARD programom Jasmina Miljković na 89. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu.
Vršilac dužnosti direktora Uprave za agrarna plaćanja Marko Kesić podsetio je da je od 2018. godine i prvog poziva za korišćenje sredstava iz programa IPARD primljeno oko 3.200 aplikacija, od kojih je prihvaćeno 956 zahteva za 106 miliona evra.
On je na skupu IPARD dan, koji je na ovogodišnjem novosadskom poljoprivrednom sajmu organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, naveo da je 42 miliona evra pripremljeno za plaćanje, a 35 miliona je i isplaćeno.
“U ovoj godini planiramo usvajanje pristiglih poziva. Što se tiče konkursa iz IPARD 2 programa, oni su završeni. Alocirana sredstva su negde i potrošena”, dodao je Kesić.
“Krajem aprila smo završili sedmi poziv za meru jedan, za traktore. Pristigao je neverovatan broj zahteva, oko 660, i u narednih desetak dana ćemo uraditi preliminarnu rang-listu. Radi se punom parom i plan je da se od EU dobije 60 miliona evra i da 30 miliona isplatimo. Ideja je da plasiramo svih evropskih 175 miliona evra i 58,3 miliona iz naših izvora”, naglasio je on.
Pročitajte još:
Investicije koje će biti podržane IPARD III programom odnose se na nabavku opreme i mašina, izgradnju i rekonstrukciju objekata. Krajnji cilj ovih ulaganja jeste, pre svega, dostizanje evropskih standarda u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, osnaživanje poljoprivrednih proizvođača za plasman proizvoda na tržište EU, kao i priprema za korišćenje evropskih fondova koji će domaćim poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima biti dostupni stupanjem u članstvo EU.
Mere koje će biti podržane IPARD III programom Republike Srbije za period 2021 – 2027. godine su:
- Mera 1: Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava;
- Mera 3: Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva;
- Mera 4: Agro-ekološko-klimatske mere i mera organske proizvodnje;
- Mera 5: Sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER pristup;
- Mera 6: Investicije u ruralnu javnu infrastrukturu;
- Mera 7: Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja i
- Mera 9: Tehnička pomoć (podrška Upravljačkom telu u sprovođenju IPARD programa).
MIŠKOVIĆ
26.5.2022 #1 Authortreba koristiti sredstva za obnovu mehanizacije jer modernizacija proizvodnje donosi bolje prinose
Lolek
26.5.2022 #2 Authortako je
NATI29
26.5.2022 #3 AuthorSamo da sto vise poljoprivrednika iskoristi
Dzebac
26.5.2022 #4 AuthorSuper Vest, treba iskoristiti mogucnosti !
GOCA BG
29.5.2022 #5 AuthorVecina nece moci da je iskoristi,ali ostali koji dobiju,mnogo ce im znaciti…