Narodna banka Srbije nije zabranila ovu vrstu zajma za preduzetnike

Pozajmice osnivača za likvidnost, rešenje za mnoge privrednike

BankeNovacPoslovanjePreduzetnik

2.7.2021 11:55 Autor: Ljiljana Begović 0

Pozajmice osnivača za likvidnost, rešenje za mnoge privrednike Pozajmice osnivača za likvidnost, rešenje za mnoge privrednike
Iako u Srbiji više nisu na snazi epidemiološke mere koje onemogućavaju rad većine delatnosti, mnogi se teško vraćaju na nivo poslovanja pre pandemije, dok... Pozajmice osnivača za likvidnost, rešenje za mnoge privrednike

Iako u Srbiji više nisu na snazi epidemiološke mere koje onemogućavaju rad većine delatnosti, mnogi se teško vraćaju na nivo poslovanja pre pandemije, dok je većini za opstanak neophodna dodatna pomoć.

Jedan od načina na koji privrednici mogu pomoći svojoj firmi u uslovima otežanog poslovanja i ugrožene likvidnosti, je odobrenje kratke pozajmice za likvidnost.

“Pozajmica osnivača predstavlja zajam koji osnivač određenog pravnog lica daje tom pravnom licu radi obezbeđivanja likvidnosti, a na osnovu zaključenog ugovora o zajmu između osnivača pravnog lica i pravnog lica. Tim ugovorom o zajmu uređuju se iznos pozajmice, rok za vraćanje, namena pozajmljenih sredstava, kao i ostali obavezni elementi koje ugovor o zajmu mora da sadrži”, kažu iz Narodne banke Srbije (NBS) za Biznis.rs.

Preduzeće odnosno društvo je dužno da pozajmicu vrati na ugovoren način i u ugovorenom roku, kako bi predupredilo potencijalno nepovoljniji poreski tretman pozajmice od strane Poreske uprave. Ukoliko privredno društvo ne isplati osnivaču pozajmljena sredstva, dug koji privredno društvo ima prema osnivaču po tom osnovu može se konvertovati u kapital, čime se povećava osnovni kapital društva i gasi obaveza isplate pozajmice.

Kada je reč o ovom vidu zajma knjigovođe savetuju da obavezno napravite ugovor o kratkoročnoj pozajmici pre uplate novca. Ugovor je neophodan kao dokument i prilikom vraćanja pozajmice.

Prema Zakonu o obligacionim odnosima dozvoljeno je da osnivač da kratkoročnu pozajmicu svom preduzeću za tekuću likvidnost. Takođe, dozvoljeno je da privrednici jedni drugima odobre kratkoročne pozajmice. Pozajmica može biti sa ili bez kamate.

Takođe pri odluci da se iskoristi pozajmica osnivača za likvidnost treba obratiti pažnju na sledeće:

Kada osnivač kao fizičko lice odobri kredit svom preduzeću ili preduzetničkoj radnji, bez kamate, kada su u pitanju provere po transfernim cenama, u tom slučaju nema potrebe obračunavati i iskazivati kamatu

Kada privredni subjekti jedni drugima daju pozajmice za likvidnost treba obavezno proveriti da li se radi o pozajmici između povezanih lica. Ako su u pitanju povezana lica, ta pozajmica je obavezno predmet analiza po transfernim cenama. Bez obzira da li se daje sa ili bez kamate.

Foto: Pexels.com

Narodna banka Srbije je nedavno od korisnika platnih usluga (preduzetnika) dobila informaciju da su od svojih poslovnih banaka obavešteni da je NBS donela odluku kojom se zabranjuje uplata pozajmice osnivača za likvidnost u slučaju preduzetnika.

Radi potpune i tačne informisanosti korisnika platnih usluga, Narodna banka Srbije ukazuje na to da pravni osnov za uplatu kojom bi se izvršila pozajmica osnivača za likvidnost u slučaju preduzetnika postoji, kao i da je propisima iz svoje nadležnosti nije zabranila.

Iz Narodne banke Srbije naglašavaju da korisnici platnih usluga treba da obrate pažnju na Odluku o obliku, sadržini i načinu korišćenja obrazaca platnih naloga za izvršenje platnih transakcija u dinarima objavljenu u Službenom glasniku i Prilog 3 ove odluke, a koji sadrži šifre plaćanja koje korisnici platnih usluga koriste prilikom popunjavanja platnog naloga.

“Ukazujemo na to da je Odlukom predviđeno da se šifra plaćanja 81 – Pozajmice osnivača za likvidnost odnosno uplata pozajmice osnivača – fizičkog lica pravnom licu, može koristiti isključivo prilikom uplate pozajmice koju vrši fizičko lice sa statusom osnivača pravnom licu kao što je na primer društvo sa ograničenom odgovornošću”, objašnjavaju naši sagovornici.

S druge strane, preduzetnik nije pravno lice i za svoje obaveze proistekle iz poslovanja odgovara neograničeno i imovinom koju je uložio u poslovanje, i celokupnom svojom imovinom, tj. i onom koju prethodno nije uložio u svoje poslovanje.

“U skladu s tim, pozajmica osnivača za likvidnost u slučaju preduzetnika ne predstavlja pozajmicu osnivača svojoj preduzetničkoj radnji, jer preduzetnik kao fizičko lice ne postoji odvojeno od svoje tzv. preduzetničke radnje, već predstavlja ulaganje kapitala u poslovanje, odnosno korišćenje svojih ličnih sredstava u poslovne svrhe, te se za predviđenu namenu uplate ne može koristiti šifra plaćanja 81 – pozajmice osnivača za likvidnost, već šifra plaćanja 90 – druge transakcije”, naglašavaju iz NBS.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...