razgovori i oko borbe protiv pranja novca

SAD i Kina formiraju grupe za rast domaće i globalne ekonomije

InvesticijeNovacSvet

6.4.2024 10:26 Autor: Redakcija Biznis.rs 10

SAD i Kina formiraju grupe za rast domaće i globalne ekonomije SAD i Kina formiraju grupe za rast domaće i globalne ekonomije
SAD i Kina su se složile da formiraju dve ekonomske grupe posvećene rastu domaće i globalne ekonomije, kao i borbi protiv pranja novca, saopštila je američka... SAD i Kina formiraju grupe za rast domaće i globalne ekonomije

SAD i Kina su se složile da formiraju dve ekonomske grupe posvećene rastu domaće i globalne ekonomije, kao i borbi protiv pranja novca, saopštila je američka ministarka finansija Dženet Jelen (Janet Yellen) drugog dana svoje posete Kini. 

Jelen koja je započela petodnevnu posetu Kini jednom od najvećih industrijskih i izvoznih centara, do sada se u razgovorima sa visokim  zvaničnicima fokusirala na ono što SAD smatraju nepoštenom kineskom trgovinskom praksom, prenosi Beta.

Saopštenje o formiranju ekonomskih grupa dolazi nakon dvodnevnih produženih sastanaka između Jelen i potpredsednika He Lifenga u petak i danas.

U svom saopštenju Jelen je istakla da su se ona i njene kineske kolege „složile da će SAD i Kina održavati intenzivnu razmenu o uravnoteženom rastu domaće i globalne ekonomije.“

„Ove razmene će olakšati diskusiju o makroekonomskim neravnotežama i nameravam da iskoristim ovu priliku da se založim za jednake uslove za američke radnike i firme“, dodala je ona.

Zvanična novinska agencija Sinhua prenela je u petak da, iako je Jelenino putovanje „dobar znak“ da dve najveće svetske ekonomije održavaju komunikaciju, „razgovor o kineskom prekomernom kapacitetu u sektoru čiste energije takođe liči na stvaranje izgovora za širenje protekcionističke politike za zaštitu američkih kompanija“.

Jelen je ranije rekla novinarima da SAD „neće isključiti“ carine kao odgovor na kinesku visoko subvencionisanu proizvodnju zelenih energetskih proizvoda.

Subvencije kineske vlade i druga podrška politikama ohrabrile su proizvođače solarnih panela i električnih vozila u Kini da investiraju u fabrike, izgrađujući daleko više proizvodnih kapaciteta nego što domaće tržište može da apsorbuje. 

Ali zapadne vlade strahuju da će taj kapacitet preplaviti njihova tržišta jeftinim izvozom, ugrožavajući radna mesta u Americi i Evropi. 

SAD su uložile napore kroz zakone i izvršne naredbe predsednika da se prekinu „zavisnost“ od određenih kineskih tehnologija kako bi izgradile domaće proizvodne kapacitete.

Mnogi članovi Bele kuće i Kongresa vide te akcije kao veoma važne za očuvanje nacionalne bezbednosti.

  • LJUBOMIR

    6.4.2024 #1 Author

    🤔🤔🤔

    Odgovori

  • LENA

    7.4.2024 #2 Author

    Sanacija zgrada centralne vlasti u Beogradu stedi energiju, smanjuje emisiju stetnih gasova i donosi ustede za budzet

    Odgovori

  • HANA

    7.4.2024 #3 Author

    Njima ništa ne verujem. Mi od svega toga nemamo ništa.

    Odgovori

  • LENA

    7.4.2024 #4 Author

    ovo ukazuje na napetosti u trgovinskim odnosima, posebno u vezi s prekomernim kapacitetom u sektoru čiste energije i mogućim protekcionističkim merama.

    Odgovori

  • BLIZANAC

    7.4.2024 #5 Author

    Nadam se da će i nama biti od pomoći

    Odgovori

  • ŽIZI

    7.4.2024 #6 Author

    Ajde da vidimo…

    Odgovori

  • Grocka

    7.4.2024 #7 Author

    Tesko za poverovati

    Odgovori

  • SHALIMAR

    7.4.2024 #8 Author

    U dilu da budu Amerika i Kina za bilo sta?Ne verujem..

    Odgovori

  • MARA

    7.4.2024 #9 Author

    Planiraju svoj rast

    Odgovori

  • Boba321

    7.4.2024 #10 Author

    Kinezi su opet najveca sila

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.