Sve veći deflatorni pritisci u Kini
9.11.2023 10:18 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Kineski deflatorni pritisci pogoršali su se u oktobru pošto su potrošačke cene ponovo pale ispod nule, a pad troškova proizvođača produbljen, što je povećalo očekivanja da će privredi biti potrebno više stimulacija da bi podstakla rast.
Potrošačke cene su pale za 0,2 odsto u oktobru nakon što su se kretale blizu nule u prethodna dva meseca, prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku od četvrtka, niže od srednje prognoze Bloombergovog istraživanja ekonomista. Proizvođačke cene su pale 13. mesec zaredom, za 2,6 odsto.
Kina se većim delom ove godine borila sa tvrdoglavo niskim cenama. Potrošačke cene su u julu pale ispod nule i kolebale su se na ivici negativnog rasta iz godine u godinu, potkopavajući avgustovsku procenu Narodne banke Kine da će se cene oporaviti od letnjeg teškog perioda. Zajedno sa tekućim padom troškova fabričke proizvodnje, to je dovelo do poziva za većim suzbijanjem deflatornih pritisaka.
„Borba protiv uporne dezinflacije usred slabe tražnje ostaje izazov za kineske kreatore monetarne i ekonomske politike“, rekao je Brus Peng (Bruce Pang), glavni ekonomista za kontinentalnu Kinu u kompaniji Jones Lang LaSalle. „Potreban je odgovarajući miks politika i mera podrške kako bi se sprečilo kretanje privrede naniže u inflatorna očekivanja koja bi mogla da ugroze poslovno poverenje i potrošnju domaćinstava“.
Niska inflacija je jedan od glavnih razloga koje navode ekonomisti, koji tvrde da kineska ekonomija raste ispod svog potencijala i da joj je potrebno više monetarnih i fiskalnih stimulacija. Peking je poslednjih meseci pojačao monetarno i fiskalno ublažavanje, kao što je smanjenje kamatnih stopa i iznosa gotovine koje banke moraju da drže u rezervi, kao i izdavanje dodatnih državnih obveznica.
Pročitajte još:
Iako bi najnoviji podaci o inflaciji mogli učiniti tržišta opreznijim u pogledu oporavka kineskog rasta, oni takođe podstiču nadu u dodatnu podršku politici. To uključuje dalje smanjenje stope obavezne rezerve, poručuju analitičari.
Ju Jongding, bivši savetnik centralne banke u zemlji, rekao je da Kina treba da usvoji ekspanzivniju fiskalnu i monetarnu politiku. Govoreći u četvrtak na samitu Caixin u Pekingu, Ju je pozvao na veća ulaganja u infrastrukturu, rekavši da zemlja još uvek ima veliki prostor za podsticaj.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.