Slabija regulativa dopušta spajanja koja ne bi bila moguća u Evropi

Telekomi jugoistočne Azije se ukrupnjavaju u dogovorima vrednim 30 milijardi dolara

InvesticijeNovacSvet

6.12.2021 11:01 Autor: Redakcija Biznis.rs

Telekomi jugoistočne Azije se ukrupnjavaju u dogovorima vrednim 30 milijardi dolara Telekomi jugoistočne Azije se ukrupnjavaju u dogovorima vrednim 30 milijardi dolara
Telekomunikacione kompanije jugoistočne Azije najavile su ove godine sporazume o spajanju u ukupnoj vrednosti od 30 milijardi dolara, dok nastoje da povećaju svoj uticaj... Telekomi jugoistočne Azije se ukrupnjavaju u dogovorima vrednim 30 milijardi dolara

Telekomunikacione kompanije jugoistočne Azije najavile su ove godine sporazume o spajanju u ukupnoj vrednosti od 30 milijardi dolara, dok nastoje da povećaju svoj uticaj na tržištu i poboljšaju svoju profitabilnost.

Ali dok bi konsolidacija trebalo da pomogne u investicionim planovima kompanija, čiji akcionari uključuju neke od najvećih svetskih telekomunikacionih operatera, njihova sve veća dominacija u brzorastućem sektoru komunikacione infrastrukture u regionu potencijalno zabrinjava potrošače, kažu analitičari.

Među nedavno objavljenim dogovorima, tajlandski True, drugi po veličini mobilni operater u vlasništvu najvećeg konglomerata u zemlji Charoen Pokphand, rekao je krajem prošlog meseca da udružuje snage sa Dtac-om, u vlasništvu norveškog Telenora. Spajanjem bi se stvorila kompanija vredna 8,6 milijardi dolara sa oko 51 miliona korisnika, u poređenju sa oko 43 miliona za njenog najvećeg rivala AIS, piše Financial Times.

U Indoneziji, najvećoj ekonomiji jugoistočne Azije, Ooredoo sa sedištem u Kataru i hongkonški CK Hutchison, dva najveća operatera, trebalo bi da se kombinuju u dogovoru od šest milijardi dolara za koji se očekuje da će regulatori odobriti do kraja godine.

U Maleziji, regulatori su spremni da procene megaspajanje lokalne kompanije Akiata i Telenora od 15 milijardi dolara, koje bi stvorilo lidera u industriji sa tržišnim udelom od 46 do 50 odsto, prema procenama Fitch Ratings.

Konsolidacija sektora telekomunikacija se ubrzava na globalnom nivou, jer kompanije teže povećanju obima kako bi pokrile troškove ulaganja u 5G i širokopojasne mreže.

Isti pritisak na profitabilnost podstakao je telekom operatere da napuste regione koji su smatrani pokretačima rasta, ali nisu uspeli da ostvare dovoljan prinos. Švedska Telia se oslobodila svoje azijske imovine, dok španska Telefonica napušta većinu Latinske Amerike.

Prošle godine, Tajlandska komisija za konkurenciju u trgovini dala je zeleno svetlo na ponudu od 10,6 milijardi dolara Charoen Pokphanda, koja je već dominantna u nekoliko sektora, da kupi Tescove tajlandske i malezijske supermarkete, što ga čini najvećim maloprodajnom kompanijom u zemlji.

Tajlandska nacionalna komisija za radiodifuziju i telekomunikacije, koja ima nadležnost nad antimonopolskim pitanjima u telekomunikacijama, opisala je spajanje True-Dtac kao „neizbežno“ i rekla da ga neće blokirati.

„U evropskim zemljama je teško izvršiti spajanja i akvizicije jer su regulatori prilično strogi“, kaže Pisut Ngamvidžitvong (Pisut Ngamvijitvong), analitičar kapitala u Kasikorn Securities u Bangkoku. „Ali u ovom regionu se vidi da regulatori nisu tako snažni.“

Malezija se pokazala oštrijom prema telekomunikacionim kompanijama koje traže veze. Vlada je 2019. godine osujetila Telenor u pokušaju da spoji ceo posao u Aziji sa Axiatom, koja bi stvorila kompaniju sa 23 milijarde dolara prihoda i 300 miliona korisnika.

Norveška kompanija je izmenila plan i uključila samo svoje malezijske operacije i najavila izlazak iz Mjanmara nakon vojnog udara u toj zemlji ove godine.

Industrijski analitičari su rekli da su poslovni slučajevi za spajanja jaki iz perspektive operatera. Ulrih Rate (Ulrich Rathe), analitičar kompanije Jefferies, rekao je da plan spajanja Telenorove tajlandske jedinice Dtac sa Trueom ima strateški smisao, jer bi otključala sinergiju na tržištu koje je postalo zrelije nego prethodnih godina kada je Azija predstavljena samo kao teritorija povoljna za brzi rast.

„Telenor traži partnere za konsolidaciju koji bi pomogli da se izdrže politički pritisak i pritisak akcionara“, rekao je on.

Međutim, pojedini poznavaoci tržišta su doveli u pitanje uticaj sve manjeg broja telekom operatera u regionu na konkurentnost. Na Tajlandu, gde se vlada zalaže za „Tajland 4.0” digitalne inovacije kako bi preuredila svoju regionalno lošu ekonomiju, spajanje bi smanjilo broj velikih telekomunikacionih kompanija na samo dve.

Somkiat Tangkitvanich, predsednik Tajlandskog razvojnog istraživačkog instituta Somkijat Tangkitvanič (Somkiat Tangkitvanich), rekao je za FT da spajanje True-Dtac „vraća Tajland 17 godina unazad“, kada je ova država imala samo dva glavna operatera: Dtac i AIS.

„Ako dođe do spajanja, cene će opadati mnogo sporije i operateri neće morati da se takmiče u kvalitetu“, rekao je Somkijat, i zaključio: „Tajland bi želeo da bude Tajland 4.0, ali za to nam je potrebna konkurencija da stvorimo neophodnu infrastrukturu“.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.